עימות נוסף בקואליציה: בימינה לא מוכנים לקדם הצעות חוק של ח"כ גנאים

בימינה לא מוכנים לקדם הצעות חוק של ח"כ גנאים
הסיבה: הפגישה שקיים ח"כ מרע"ם על השייח' ראאד סלאח לאחר ששוחרר מהכלא • לבקשת רע"ם: עבודות בכפר בלתי מוכר בנגב הופסקו • התרגיל של האופוזיציה: ח"כ יברקן התחבא במכונית – והצעת החוק נפלה • גנאים לרדיו מכאן: טעיתי בהצבעה בעד החוק למימון מרכז בן גוריון, עדיף להיות באופוזיציה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מאזן גנאים, רע"ם
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

עימות חדש בין ימינה ורע"ם: דווקא לאחר ההסכמות שהושגו סביב חוק החשמל, בימינה החליטו שלא לקדם הצעות חוק של חבר הכנסת מאזן גנאים – כך פורסם הבוקר (חמישי) בכאן רשת ב. לאחרונה פנו ברע"ם ליו"ר ועדת הכנסת, חבר הכנסת ניר אורבך, וביקשו שיאפשר פטור מחובת הנחה להצעת חוק של חבר הכנסת גנאים, שעוסקת בצ'קים ללא כיסוי.

תשובתו של חבר הכנסת אורבך הייתה שאין לו שום כוונה לסייע להצעת החוק של גנאים להתקדם או להצעות חוק אחרות שלו. הסיבה לכך היא המפגש שערך חבר הכנסת גנאים עם השייח' ראאד סאלח שהשתחרר לאחרונה מהכלא לאחר שהורשע בהסתה לטרור ועבירות נוספות. הפגישה הרגיזה מאוד את החלקים הימניים בקואליציה. "נראה לכם שאקדם חוקים של חבר הכנסת גנאים לאחר הפגישה הזו?", אמר חבר הכנסת אורבך לאנשי רע"ם.

חבר הכנסת גנאים אמר היום בריאיון לרדיו מכאן: "טעיתי בהצבעה בעד החוק למימון מרכז בן גוריון, לא ידעתי על מה אני מצביע". גנאים הוסיף כי הוא "מתנצל בפני בני עמי. הייתי קרוב מאוד לחתום על התפטרות. ניר אורבך מונע ממני קידום חוקים, עדיף להיות באופוזיציה".

לבקשת רע"ם: עבודות בכפר בלתי מוכר בנגב הופסקו

בהתערבות של מנסור עבאס ורע"ם - עבודות נטיעות של קק"ל ומנהל מקרקעי ישראל בכפר בדואי בנגב הופסקו. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אתמול כי תושבי הכפר, רובם מצביעי המפלגה, דרשו להפסיקן בטענה שמדובר בקרקע שהופקעה שלא כדין על ידי הממשלה. התושבים אף דרשו מרע"ם לפרוש מהקואליצה אם העבודות לא יופסקו. 

על רקע האיומים, יו"ר רע"ם עבאס נועד עם שרים בממשלה וגם שוחח ישירות עם מנכ"ל מנהל מקרקעי ישראל, בדרישה להפסיק את העבודות, ודרישתו נענתה. מקור במנהל אמר לכאן חדשות כי העבודות הופסקו - אך רק לצרכי משא ומתן וימשיכו בימים הקרובים. 

המחלוקת הזו מגיעה ברקע לעימות בקואליציה סביב חוק החשמל. הצעת החוק המאפשרת חיבור בתים לא חוקיים לחשמל, בכפוף למספר תנאים כמו תוכנית כוללנית ליישוב ותשלום עבור היטלים ואגרות שונות. 

לאחר אי הסכמות בנושא בין שרת הפנים איילת שקד ליו"ר ועדת הפנים וליד טאהא מרע"ם, אישרה השבוע ועדת הפנים את החוק לקראת קריאה שנייה ושלישית - והוא יעלה להצבעה במליאה בשבוע הבא. בין ההסכמות שהושגו: הסמכות לאשר חיבור מבנים לחשמל תישאר בידיה של שקד, אך היא תצטרך לקבל את החלטותיה בתוך חודשיים מהגשת בקשה בנושא, במקום ארבעה. 

ח"כ יברקן התחבא במכונית - והאופוזיציה ניצחה בהצבעה

ניצחון נוסף לאופוזיציה בכנסת: הלילה נדחתה בקריאה שלישית הצעת חוק להאריך בשנה את תוקפה של הוראת מעבר בחוק ההסדרים, העוסקת בשידורי טלוויזיה במערך "עידן פלוס". באופוזיציה עשו תרגיל הטעיה לקואליציה, כשחבר הכנסת גדי יברקן מהליכוד התחבא במכוניתו של חברו לסיעה יואב קיש, ונכנס למליאה רק זמן קצר לפני ההצבעה. לבסוף נרשם שוויון של 48 תומכים ו-48 מתנגדים - ולכן ההצבעה נפלה. הקואליציה משכה כמה הצעות חוק מחשש שגם הן יידחו, ומאשימה את האופוזיציה כי הפרה סיכומים על קיזוז בין חברי כנסת. 

הצעת החוק קבעה כי ספקי תוכן שהם פלטפורמות להפצת שידורים באינטרנט יוכלו לקבל ללא תשלום את שידוריהם של ערוצי טלוויזיה מסוימים המופצים במערך "עידן פלוס". הוראת המעבר שאמורה לפקוע ב-1 בינואר 2022 קבעה כי בתקופת המעבר חלק מהגופים המשדרים במערך "עידן פלוס" - שהם ערוצי טלוויזיה רשת, קשת ותאגיד השידור הציבורי - רשאים לגבות תשלום מספקי תוכן באינטרנט המעבירים את שידוריהם נוסף על התשלום שמשולם לבעלי זכויות היוצרים והמשדרים, וזאת, בהתאם להסכמים שנחתמו לפני כניסתו לתוקף של התיקון.

הפופולריים