פגישה ראשונה בישראל מאז 2010: אבו מאזן נפגש עם גנץ בביתו בראש העין

אבו מאזן נפגש עם גנץ בביתו בראש העין

בכיר הרשות הפלסטינית שנכח בפגישה: "השניים דנו בחשיבות יצירת אופק שיביא לפתרון מדיני" • בפגישה הקודמת בין השניים לפני ארבעה חודשים ברמאללה, דנו ראש הרשות הפלסטינית ושר הביטחון בהשבת גופות מחבלים פלסטינים שמוחזקות בישראל
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גנץ, אבו מאזן
צילום: צילומים: פלאש 90

בצל ההידרדרות הביטחונית ביו"ש בשבועות האחרונים, שר הביטחון בני גנץ אירח הערב (שלישי) בביתו בראש העין את ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. זוהי הפעם הראשונה שאבו מאזן מקיים פגישה עם בכיר ישראלי בשטח ישראל מאז 2010. הפגישה תואמה עם לשכת ראש הממשלה נפתלי בנט.

ראש הרשות הגיע לפגישה בשיירה מרמאללה, יחד עם ראש המודיעין הפלסטיני, מאג'ד פרג', והשר הממונה על הקשר עם ישראל, חוסיין א-שייח. אתמול פרג' וא-שייח נועדו בקהיר עם שרי החוץ והמודיעין של מצרים וירדן, ודנו בין השאר בצורך לשבור את הקיפאון בתהליך המדיני.

אבו מאזן וגנץ נועדו בארבע עיניים אחרי שנערכה פגישה בין הצוותים של השניים. בסך הכול אבו מאזן נכח שם כשעתיים וחצי. מהצד הישראלי השתתף גם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף רסאן עליאן, שלקח חלק גם בפגישתם ברמאללה לפני ארבעה חודשים. בתחילת הפגישה הצדדים החליפו ביניהם מתנות.

לדברי בכיר הרשות שנכח בפגישה, חוסיין א-שייח: "גנץ ואבו מאזן דנו בחשיבות יצירת אופק שיביא לפתרון מדיני לפי החלטות הלגיטימציה הבין-לאומית, וכן במצב המתוח בשטח בשל מעשי המתנחלים. הפגישה עסקה בסוגיות ביטחוניות, כלכליות והומניטריות רבות".

מלשכת גנץ נמסר: "השניים דנו בסוגיות הביטחוניות והאזרחיות השונות שעל הפרק. שר הביטחון עדכן את ראש הרשות כי בכוונתו להמשיך לקדם צעדים בוני אמון בתחום הכלכלי והאזרחי, כפי שסוכם בפגישתם הקודמת. הוא הדגיש את האינטרס המשותף בחיזוק התיאום הביטחוני והשמירה על היציבות הביטחונית, ומניעת טרור ואלימות".

בחמאס גינו את הפגישה וכינו אותה "דקירה בגב של האינתיפאדה המתחוללת בגדה". דובר חמאס בעזה, חאזם קאסם, טען כי "העובדה שהפגישה מתקיימת בשעה שתושביה הפלסטינים של הגדה מותקפים בידי מתנחלים רק מעצימה את הפשע של הנהגת הרשות הפלסטינית". 

זוהי פגישה ראשונה שאבו מאזן מקיים בישראל מאז 2010. הפגישה האחרונה שקיים ראש הרשות בישראל הייתה בבית ראש הממשלה ב-2010 עם בנימין נתניהו, גנץ והילרי קלינטון, שרת החוץ האמריקנית דאז.

באוגוסט האחרון הגיע גנץ לפגישה עם אבו מאזן ברמאללה, שם דנו השניים בהשבת גופות מחבלים פלסטינים שמוחזקות בישראל, כך לפי ראש הרשות. גנץ בישר אז לאבו מאזן על שורה של הקלות שישראל מעוניינת לבצע לשם חיזוק הרשות הפלסטינית.

מופע של איש אחד | עוד יום

בליכוד הגיבו בחריפות לפגישה ומסרו: "הממשלה הישראלית-פלסטינית של בנט מחזירה את אבו מאזן והפלסטינים לסדר היום. ויתורים מסוכנים לביטחון ישראל הם רק עניין של זמן. ממשלת בנט-סער-לפיד מסוכנת לישראל". גם במפלגת הציונות הדתית הגיבו: "עשר שנים שהימין הצליח להפוך את אבו-מאזן ללא רלוונטי ולפרסונה נון-גרטה בעולם ולהוריד מסדר היום את שיח חלוקת הארץ והקמת מדינת טרור בלב ליבה של ארץ ישראל. בנט וממשלת השמאל שלו מחזירים את אוסלו אל השולחן ואת אבו-מאזן למרכז הבמה. בנט רע ליהודים".

בהכנת הידיעה השתתף עמיחי שטיין.

הפופולריים