עבאס נגד בר לב: "אסור להכליל נגד מתנחלים"

עבאס נגד בר לב: "אסור להכליל נגד מתנחלים"
טיבי הגיב לריאיון בכאן רשת ב: "התבטאות שערורייתית של ח"כ ערבי" • יו"ר רע"ם על הטעות בהצבעה אתמול: "לדעתי הייתה שם הטעיה של יו"ר הישיבה" • בכירים באופוזיציה: נסכים להתקזז עם פינט הקואליציה תשנה את יחסה אלינו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר רע"ם מנסור עבאס, 21.06.21
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר רע"ם, מנסור עבאס, התייחס היום (חמישי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב לדבריו של השר לביטחון הפנים עמר בר לב על אלימות מתנחלים. בריאיון לרן בנימיני אמר כי "אסור להכליל על אף ציבור, לא על מתנחלים, לא על חרדים ולא על ערבים. השיח הפוליטי בכנסת הוא שיח אלים, ח"כים לא חושבים פעמיים לפני שהם תוקפים את הצד השני". 

האזינו לריאיון עם מנסור עבאס

חבר הכנסת אחמד טיבי הגיב לדברים ומסר: "זו התבטאות שערויתית של ח"כ ערבי. נוכחות המתנחלים בשטחים הכבושים היא פשע על פי החוק הבינלאומי וכן המתנחלים שגוזלים אדמות או פוגעים בפלסטינים פיזית או מקימים התנחלויות עושים זאת באלימות וכוח". 

הסערה סביב דבריו של בר לב החלה אחרי שהשר לביטחון הפנים צייץ כי נפגש עם תת-שר החוץ האמריקנית ויקטוריה נולנד. לאחר הפגישה כתב כי נולנד התעניינה, בין השאר, באלימות מתנחלים וכיצד ניתן להפחית את המתח באזור ולחזק את הרשות הפלסטינית. בתגובה לכך ראש הממשלה נפתלי בנט צייץ נגד דבריו ואף קיים איתו קיים שיחת הבהרה בה אמר לו כי "לא נכון להכליל מגזרים שלמים בצורה פוגענית". השיחה הייתה באווירה טובה והסתיימה בהבנות.


עבאס התייחס בריאיון לטעות בהצבעה שהובילה להפסד לקואליציה אתמול: "לדעתי הייתה שם הטעיה של יו"ר הישיבה. בסרטון רואים בבירור ששיניתי את ההצבעה לפני שמזכירת הכנסת עברה לשמו של הח"כ הבא. טיבי התעקש ששיניתי אחרי שהיא קראה בשמו". 

בתוך כך, בכירים באופוזיציה אומרים שיסכימו לקזז בהצבעות את ח"כ שירלי פינטו שנמצאת בחופשת לידה אם הקואליציה תשנה את יחסה לחברי האופוזיציה, כך פורסם היום בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. לדבריהם הייתה התחייבות של אנשי הקואליציה שלאחר אישור התקציב ישתנה היחס אך בפועל זה לא קרה לטענתם ולכן הוחלט שלא לקזז את ח"כ פינטו. 

באופוזיציה נקבו בשלוש דוגמאות לשינוי הגישה הנדרש מבחינתם. הצעד הראשון יהיה שינוי של הפער הקיים לטובת הקואליציה בכמות החברים בוועדת כספים, שזו נקודת המחלוקת המרכזית בעימות סביב הוועדות. דבר שני, אישור הצעות חוק ענייניות של חברי אופוזיציה, מה שכיום כמעט ולא קורה. השלב האחרון הוא שיו"ר הכנסת לא יסרב לקיים כינוסים של האופוזיציה, כדוגמת הכינוס שביקשה לארגן בנוגע לאיחוד האירופי. 

אמש דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי עימות חריף התפתח בקואליציה בתוך סיעת ימינה, בין חברי הכנסת שירלי פינטו לבין סגן השר אביר קארה. על פי הדיווח קארה טען כי פינטו הודיעה מראש שתגיע להשתתף בהצבעה במליאת הכנסת בלי קשר אליו. הוא פנה אליה ואמר: "את הודעת מאתמול שאת באה למליאה, נכון?", וח"כ פינטו השיבה: "ממש לא, לא היה לי מושג. הוקפצתי".

עם זאת, ועל אף הגעתה של ח"כ פינטו למליאה, רשמה הקואליציה הפסד על חודו של קול בהצבעה בקריאה טרומית על הצעת החוק של ח"כ אורלי לוי-אבקסיס מהליכוד. ההפסד הגיע לאחר שח"כ מנסור עבאס מרע"ם הצביע בטעות בעד ההצעה בהצבעה השמית.

הפופולריים