דיפלומטים במערב לכאן חדשות: הפערים מול איראן עדיין גדולים

דיפלומטיים במערב: הפערים מול איראן גדולים

הגורמים ציינו: "יש סיכוי גבוה שגם הפעם האיראנים לא רציניים". ברקע המתיחות מול טהראן, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב יגיע לביקור בישראל בשבוע הבא
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נציגי המעצמות בשיחות הגרעין בווינה 29.11.21
צילום: צילום: רויטרס

ברקע כישלון סבב שיחות הגרעין האחרון: דיפלומטים מערביים אמרו לכאן חדשות שהפערים בין איראן למעצמות עדיין גדולים - כך פורסם הבוקר (שלישי) בכאן רשת ב. "בשלב זה ההצעות האיראניות בנוגע לפיקוח ולתוכנית הגרעין שלהם, וגם בנושא הסנקציות, עדיין רחוקות משמעותית מעמדת המערב", טוענים הדיפלומטיים. 

אותם גורמים מציינים שהאיראנים כן חזרו בהם מחלק מהדרישות שהעלו בסבב הקודם, אך אין התקדמות משמעותית בנושא. הם הוסיפו: "יש שיחות אינסופיות, ויש סיכוי גבוה שגם הפעם האיראנים אינם רציניים". הגורמים הציגו לדוגמה את תחום הסנקציות ואמרו שהאיראנים מבקשים ערבונות מהמערב שהעיצומים יתבטלו ולא יוטלו על איראן מחדש בעתיד – דבר שקשה מאוד לארצות הברית ולמדינות אירופה להתחייב עליו.

מנגד, באיראן אומרים כי ניתן להגיע להסכם טוב ומהר, וכי צריכה להיות היענות בצד השני. עלי באקרי, סגן שר החוץ וראש צוות המו"מ האיראני לשיחות הגרעין, צייץ בטוויטר: "כמה שחקנים ממשיכים בהרגל משחק-האשמות, במקום לנהוג בדיפלומטיה אמיתית. הצגנו את רעיונותינו מוקדם ועבדנו באופן בונה וגמיש לצמצום פערים - דיפלומטיה היא דרך דו-צדדית. אם יש רצון אמיתי לתיקון עוונות האחראיים, הדרך לעסקה טובה ומהירה תסולל", כתב.

ברקע המשך השיחות מול איראן, היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ק סאליבן, יגיע לישראל בשבוע הבא וייפגש עם בכירים ישראלים. 

מפצחים את הגרעין | עוד יום

אתמול דווח ב"וושינגטון פוסט" שישראל תקפה בחודש יוני מתקן לייצור נשק כימי בסוריה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם שנראה שעיתוי ההדלפה על התקיפה מעיד על מסר לאיראן, לפיו חיל האוויר מחזיק את היכולת לתקוף נשק לא קונבנציונלי במחוזק המתקן תת קרקעי – כמו במקרה של התקיפה בסוריה. 

חוקרי מודיעין טוענים כי התקיפה האווירית הישראלית בשטח סוריה ב-8 ביוני השנה שמה לה למטרה מתקנים צבאיים סוריים, לעומת תקיפות קודמות בסוריה שם סומנו יעדים איראניים – כך על פי הדיווח, בו נכתב כי כל המתקנים הצבאיים שהותקפו ב-8 ליוני, לפי הדיווח, הם בעלי קשר לתוכנית הנשק הכימית לשעבר של סוריה.

ביום שבת פורסם ב"ניו יורק טיימס" שישראל התייעצה עם ארצות הברית לפני שהוציאה לפועל שתי מתקפות חשאיות נגד איראן. אחת ההתקפות כוונה אל בסיס טילים לפני כשלושה חודשים, והאחרת אל מפעל לייצור צנטריפוגות בעיר כרג' לפני כחצי שנה. לפי הדיווח, בישראל גובר החשש שארצות הברית תגיע להסכם גרעין עם המשטר האיראני ותנסה למנוע משירותי המודיעין הישראליים לבצע פעולות חבלה חשאיות באיראן.

הפופולריים