ישראל תנסה לרתום את ארה"ב לפעולה צבאית נגד איראן

ישראל תנסה לרתום את ארה"ב לפעול נגד איראן

ראש המוסד ימריא לוושינגטון הערב, שר הביטחון יצטרף ביום חמישי • הרצוג: אם העולם לא ינקוט צעד נגד איראן – ישראל תעשה זאת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איראן מפעל גרעיני
צילום: AP

ברקע סיום שיחות הגרעין: ראש המוסד דוד ברנע ייצא הערב (ראשון) לוושינגטון ושר הביטחון בני גנץ ימריא לשם ביום חמישי. השניים ינסו לרתום את האמריקנים לפעולות צבאיות נגד הגרעין האיראני - כך פורסם החדשות הערב בכאן 11. בישראל מאמינים שכישלון השיחות עשוי לסייע בשכנוע האמריקנים להגביר לחץ על טהראן. 

נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר היום בטקס קבלת השגריר האמריקני החדש: "ישראל תברך על פתרון דיפלומטי מקיף שיפתור אחת ולתמיד את סוגיית איום הגרעין האיראני. אם הקהילה הבין לאומית לא תנקוט בצעדים נחרצים בנושא זה – ישראל תעשה זאת". עוד הוא ציין שבמקרה שלא יושג פתרון דיפלומטי בנושא איראן, ישראל שומרת את כל האופציות על השולחן. 

טקס קבלת השגריר האמריקני החדש

ביום חמישי התחייב ראש המוסד שאיראן לא תשיג נשק גרעיני. בהתבטאות יוצאת דופן בטקס מצטייני המוסד אמר ברנע שטהראן לא תשיג את היכולת "לא בשנים הקרובות, לעולם לא, זו התחייבותי, זו התחייבות המוסד". עוד הוא הוסיף כי "הסכם גרוע, שאני מקווה שלא יגיעו אליו, הינו בלתי נסבל". 

בתוך כך, שגריר ארצות הברית לישראל הנכנס, טום ניידס, הגיש בבית הנשיא בירושלים את כתב האמנה לנשיא הרצוג. ניידס, בן 60, שימש סגן שר החוץ בממשל אובמה והיה המועמד המוביל לתפקיד השגריר. מועמדותו של ניידס אושרה בסנאט האמריקני לפני כחודש. ההצבעה התאפשרה לאחר שהרפובליקנים, שבלמו את אישור המינוי, הסירו את התנגדותם. בספטמבר אמר ניידס כי ארצו מחוייבת לביטחון ישראל ולא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני.

מפצחים את הגרעין האיראני | עוד יום 

בשימוע לקראת מינויו לשגריר, אמר שיעבוד בלא לאות נגד מאמצי ארגון החרם BDS, ינסה להרחיב את הסכמי אברהם וימשיך את מדיניות וושינגטון לפתרון שתי המדינות. "איש אינו חושב שאפשר להשיג את פתרון שתי המדינות בשבועות הקרובים אך יש להמשיך וליצור דרך כדי להשיג את המטרה", אמר. 

 הרצוג וניידס היום (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

הפופולריים