באופוזיציה התהפכו: יאפשרו לקואליציה להעביר את חוק איכוני שב"כ

באופוזיציה התהפכו: יאפשרו להעביר את חוק שב"כ

סמוטריץ' לחץ להציג עמדה ממלכתית בנוגע לקורונה • שר התיירות רזבוזוב: פעלנו בזהירות יתר, נפצה את הענף • מערכת חדשה לאכיפת בידודים תיכנס לשימוש באמצע החודש הבא
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סגר קורונה
צילום: צילום: Engin Akyurt, Pixabay

התפרצות האומיקרון: עושים סדר בהגבלות החדשות

כמה שעות לאחר שהודיעו באופוזיציה שלא יסכימו להעלאת חוק איכוני שב"כ השבוע, האופוזיציה תאפשר להביא את החוק להצבעה עוד היום (שני). זאת בעקבות לחצים שהפעיל יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' לשדר עמדה ממלכתית בנושא הקורונה. 

שירות עקוב אחריי | עוד יום

הבוקר פורסם בכאן רשת ב שבקואליציה רוצים להעביר את חוק איכוני שב"כ בחקיקת בזק של שלוש קריאות עוד השבוע, אך לאופוזיציה אין שום כוונה לאפשר זאת. בכירים באופוזיציה טענו שבשבוע שעבר הם הגיעו להסכמות עם נציגי הקואליציה על סדר היום של הכנסת לשבוע של חנוכה, וחוק איכוני שב"כ לא היה חלק ממנו. לדבריהם, החוק דורש דיון רציני ועמוק ולא מהלך חפוז.

חבר הכנסת יואב קיש מהליכוד הגיב לפרסום ואמר לכאן רשת ב: "הקואליציה הם צבועים גדולים – הם נלחמו נגד בריאות הציבור בכל הכוח כשהיינו בשלטון. במשך חודשים הם נתנו למחלה להשתולל, היום הם מתנהגים אחרת". עם זאת, קיש ציין שהוא תומך בחוק איכוני שב"כ וטען כי "בג"ץ עשה עוול ולא מבין את המשמעות של החוק". 

האזינו לריאיון עם ח"כ יואב קיש בכאן רשת ב

ברקע הביקורות על חוק איכוני שב"כ, הבוקר פורסם בכאן חדשות שבאמצע החודש הבא ייכנס לשימוש אמצעי חדש שיוודא שחייבים בבידוד אכן מקיימים אותו. מערכת של המשרד לביטחון הפנים והמשטרה תוודא שהמבודד נמצא בביתו באמצעות שיחת וידאו. במקרים שיהיה חשד ממשי שאדם אינו מקיים את כללי הבידוד, יישלח לינק לנייד של המבודד - ותיערך שיחה בין המוקד המשטרתי למבודד בווידאו. העבודה על המערכת נעשית בחודשים האחרונים והממשלה כבר אישרה את הנושא. הפיילוט הסופי ובדיקת המערכות יחלו בתחילת החודש הבא.

שר התיירות רזבוזוב: פעלנו בזהירות יתר, נפצה את הענף

ברקע כניסת ההגבלות החדשות וסגירת השמיים, שר התיירות יואל רזבוזוב אמר הבוקר לכאן רשת ב: "אולי פעלנו בזהירות יתר בעניין סגירת נתב"ג, אבל עד שלא נבין את ההשפעה של הווריאנט החדש חשבנו בממשלה שזה הצעד הנכון". השר הוסיף בריאיון לרן בנימיני בתוכנית הבוקר הזה: "עכשיו המטרה שלי היא להביא החלטה שתפצה את הענף. לפי הערכות שעשינו מדובר בכ-100 מיליון שקלים בחודש". 

האזינו לריאיון עם שר התיירות יואל רזבוזוב בכאן רשת ב

רזבוזוב התייחס גם לישראלים שנאלצים לבטל טיסות בשל ההגבלות החדשות והתפרצות זן האומיקרון, ולאפשרות שיקבלו פיצוי. "עם חברות התעופה הישראליות זה יותר פשוט, אפשר לתת להן רשת ביטחון", הוא הסביר. "אתמול דובר בישיבת הממשלה על פיצוי לענף התיירות והתעופה. לגבי חברות זרות זה יותר קשה, בינתיים אין לנו את המנגנון המתאים אבל אנחנו צריכים לחשוב על זה". 

שר התיירות ציין שהוא תומך בשימוש באיכוני שב"כ לאיתור מאומתים בזן החדש, והוסיף: "לסגור אנשים בבידוד זה הרבה פחות דמוקרטי מלבצע איכון למאומתים בזן החדש. המספרים כעת הם קטנים, דווקא עכשיו צריך להפעיל את הכלי הזה באופן מיידי". 

בד בבד, ארגון הבריאות עולמי התייחס להתפרצות זן האומיקרון: "קיים סיכון עולמי גבוה מאוד בכל הקשור לווריאנט החדש". עוד ציינו בארגון כי צפויים מקרי הידבקות גם בקרב מחוסנים, אך בכמות קטנה יותר שניתן לחזור מראש.  

הלילה נכנס לתוקפו המתווה המחייב ישראלים השבים ממדינות אפריקה שהוגדרו "אדומות" לשהות במלונית קורונה עד שיתקבלו תוצאות הבדיקה שעשו עם הנחיתה בישראל. תשובה שלילית תאפשר להם לעבור לבידוד ביתי. ביום השביעי הם יעשו בדיקת PCR נוספת ואם שוב יקבלו תשובה שלילית – ישוחררו מבידוד.

אמש נכנסו לתוקפן גם ההגבלות על שימוש בתחבורה הציבורית בנמל התעופה בן-גוריון. הנוסעים הנוחתים לא יכולים לעלות לרכבת או לאוטובוס, והם רשאים לצאת מנתב"ג רק באמצעות כלי רכב פרטי או מונית מיוחדת. השימוש במונית שירות מותר רק בתפוסה של עד 50% ובנסיעה לכתובת מגורים אחת.

הפופולריים