"ברית אסטרטגית של ידע": ישראל חתמה על הסכם שיתוף פעולה ביטחוני עם מרוקו

הסכם ביטחוני עם מרוקו: "ברית אסטרטגית של ידע"

שר הביטחון הגיע לביקור ראשון במדינה ונפגש עם מקבילו. גנץ: "היחסים בין מרוקו לישראל צריכים להמשיך ולהתהדק" • ראש האגף המדיני ביטחוני זהר פלטי: "הוא יאפשר לנו לשתף פעולה באימונים ובמידע"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גנץ במרוקו,
צילום: צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון בני גנץ המבקר במרוקו חתם היום (רביעי) על הסכם לשיתוף פעולה ביטחוני בין שתי המדינות. ההסכם יסדיר את שיתוף הפעולה המודיעיני בין המדינות ויאפשר מיזמים משותפים של התעשיות הביטחוניות, רכש ואימונים משותפים. גנץ הודה למלך מוחמד החמישי ולשר ההגנה של מרוקו על תרומתם לחיזוק הקשרים בין המדינות והביע תקווה שהדבר יוביל להרחבת הסכמי הנורמליזציה באזורנו.

גנץ אמר אחרי החתימה כי "זה דבר מאוד משמעותי שיאפשר לנו גם להחליף דעות, יאפשר להיכנס לפרויקטים משותפים, יאפשר ייצוא ישראלי לכאן. אני חושב שהיחסים בין מרוקו לישראל צריכים להמשיך ולהתהדק, להמשיך להתפתח ולהתרחב ואני שמח שיש לנו חלק בעניין הזה".

גורם ביטחוני המעורה בפרטים הדגיש כי היחסים עם המדינה לא מבוססים על מכירות אמל"ח, אלא על חיזוק הקשר בין שתי המדינות. בהמשך אמר כי ישראל לא בונה על אף מדינה אחרת בשמירה על ביטחונה, "אבל כל ברית יכולה לסייע לנו בשיתוף ידע ובבניית הקשרים שלנו באזור". 

ראש האגף מדיני ביטחוני זהר פלטי אמר בתדרוך לכתבים לאחר החתימה על ההסכם: "ההסכם שחתמנו יאפשר לנו לשתף פעולה באימונים, במידע – זה הסכם שיאפשר לנו לסייע להם במה שהם צריכים מאיתנו, כמובן בכפוף לאינטרסים שלנו באזור. יש כאן ברית אסטרטגית של ידע". בהמשך אמר: "מרוקו נלחמת בטרור במספר חזיתות לאורך השנים, והיא מדינה שנאבקה באלקעידה וגורמי ג'יאהד עולמי".

גנץ, נחת הלילה במרוקו, לביקור רשמי ראשון של שר ביטחון ישראלי בממלכה. הביקור יימשך יומיים ובמהלכו ייחתם מזכר-הבנות לשיתוף פעולה ביטחוני בין שתי המדינות. בנוסף, ייפגש שר הביטחון עם ראשי הקהילה היהודית המקומית.

בתוך כך, חברת הכנסת רות וסרמן-לנדה, החברה במשלחת שהמריאה למרוקו, אמרה היום בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב כי הנושא האיראני מעסיק רבות את מרוקו, גם את מדינות הסכמי אברהם בכלל. "הזווית של מרוקו שונה מהאמירויות ומדינות המפרץ. יש רגישות מקומית באזור וחשש שאיראן מסייעת לגורמים שעשויים לרצות ולהתבדל ממנה", אמרה בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם ח"כ וסרמן בכאן רשת ב

חברת הכנסת וסרמן-לנדה אמרה כי במרוקו מעניקים לביקור חשיבות מאוד גדולה, מעבר לעובדה שמדובר בביקור היסטורי של שר ביטחון ישראלי במרוקו. "יש פה פומביות גדולה וכבוד מאוד גדול שמוענקים לשר הביטחון ופמלייתו, הדבר הזה הוא לא רגיל להבנתי לכל המשלחות ולכל הדרגים באותו אופן", אמרה.

הפופולריים