חזרו הביתה: "ידענו שיצילו אותנו, שיהפכו עולמות"

חזרו הביתה: ידענו שיצילו אותנו ויהפכו עולמות

נטלי ומורדי אוקנין בריאיון לחדשות הערב אחרי השיבה מהמעצר בטורקיה • ארדואן לבנט: "רוצה לקחת את היחסים בין המדינות לשלב הבא"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נטלי ומורדי אוקנין בשיחה עם בנט ולפיד
צילום: ג'ורג' נובומיסקי, פלאש 90

שעות אחרי השחרור מהמעצר בטורקיה והחזרה הדרמטית לישראל מספרים הערב (חמישי) בני הזוג נטלי ומורדי אוקנין כיצד התבשרו על שחרורם ועל התחושות ואי הוודאות שחשו במהלך ימי המעצר באיסטנבול. "קיבלתי את הבשורה אתמול בשבע בערב כשפתחו את התא ואמרו לי שאני חופשי", סיפר מורדי בריאיון למיכל רבינוביץ' בחדשות הערב כאן 11.
"פחדנו שזה ייקח יותר זמן, אבל זה היה מהר. חששנו שעלול להיגמר רע", המשיכה נטלי. "ידענו שלא יעזבו אותנו שם, ידענו שיצילו אותנו, ידענו שיהפכו עולמות, זה מה שהחזיק אותי". היא סיפרה על שיחתם עם ראש הממשלה בנט ושר החוץ לפיד עם שובם הבוקר. "סיפרו מה עשו למעננו, השיחות עם המשפחה הדיבורים עם כולם, לא יותר מדי פרטים", אומר מורדי. "התמיכה והעידוד היו שהם לא יעזבו אותנו". על התנאים בכלא אמרו השניים רק כי המעצר היה תקין ו"הכול היה בכבוד".

נטלי תיארה את רגעי המעצר והסבירה כי המעצר נגרם ככל הנראה בגללה: "צילמתי את התמונה ושלחתי לקבוצה המשפחתית בוואטסאפ. תוך דקה שתיים ניגשו אלינו והתחילו לשאול. לקחו את הטלפון, ראו את התמונה והתחילו לשאול מה ולמה. לא דיברו על זה שאנחנו חשודים בריגול. זה בגלל מה שאני עשיתי, לצערי. שצילמתי וסימנתי עיגול, לא הייתי צריכה לעשות את זה".

"אמרנו שכולם צילמו שם", אמר מורדי ששהוסיף כי השניים אינם חושבים על לחזור לטורקיה כרגע. "כל כך טוב לנו פה ואוהבים אותנו". נטלי הוסיפה: "אנחנו עדיין בטראומה, נראה. ימים יגידו. זה נס פרטי. שמונה ימים, כמו פך השמן".

הזוג אוקנין היו אמורים להמריא בטיסה מסחרית ב-01:30 עם טורקיש ארליינס, אבל איחרו לטיסה, משכך דאגו להם למטוס פרטי במימון המדינה. בניגוד למה שנאלצו להציג, תנאיהם בכלא היו קשים. לא נתנו להם להתקלח כמעט. הם סבלו מקור, וסרבו לתת להם לקבל בגדים חמים. כמו גם אוכל בתנאים ירודים. הסיבה? תפסו להם את הכסף ומנעו מהם לקבל דברים בסיסיים שקונים בכסף בקנטינה כמו אוכל ומוצרי הגיינה. בהתערבות הקונסול שופרו תנאיהם.

ארדואן לבנט: "רוצה לקחת את היחסים בין המדינות לשלב הבא"

בד בבד עולים עוד פרטים מהמהלכים שהובילו לשחרור בני הזוג אוקנין מהמעצר בטוריקה. ראש המוסד, דדי ברנע, ניהל כמה עם מקבילו הטורקי כמה שיחות שהביאו לפריצת הדרך. גורם מדיני אומר הערב: "היינו על חוט השערה ממאסר ארוך לבני הזוג. ההתערבות של ארדואן - פתח לחיזוק היחסים".

השיחה שקיימו הערב בעקבות השחרור ראש הממשלה בנט ונשיא טורקיה ארדואן הן הראשונות של ראש ממשלה ישראלי מאז 2013. בנט שוחח עם ארדואן והודה על פעילותו לשחרר את בני הזוג. ארדואן אמר בשיחה לבנט כי הוא רוצה לקחת את היחסים בין המדינות לשלב הבא. ראש הממשלה בנט רואה את השיחה הזו כצעד אלמנטרי, הבעת תודה בסיסית אחרי שארדואן פתר את הבעיה מהרגע שהונחה על שולחנו.

הפופולריים