בנט שוחח עם ארדואן: התקשורת בין המדינות תפקדה ביעילות ודיסקרטיות

בנט לארדואן: התקשורת בין המדינות הייתה יעילה
רה"מ הודה לנשיא טורקיה על הסיוע בשחרור בני הזוג אוקנין. קודם לכן שוחח הרצוג עם ארדואן • מדובר בשיחה הראשונה בין ראש ממשלה ישראלי לבין נשיא טורקיה מאז 2013 • ארדואן אמר כי שמירת הקשר היא אינטרס של שתי המדינות והדגיש: היחסים עם ישראל חשובים ביותר לשלום, לביטחון וליציבות במזה"ת • בני הזוג אוקנין לאחר חזרתם: "8 ימים היינו בכלא - וקרה לנו נס חנוכה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נטלי ומורדי אוקנין בשיחה עם בנט ולפיד
צילום: ג'ורג' נובומיסקי, פלאש 90

שבו הביתה: ראש הממשלה, נפתלי בנט, שוחח הערב (חמישי) עם נשיא טורקיה, רג׳פ טאיפ ארדואן והודה לו על מעורבותו האישית בהשבתם של נטלי ומורדי אוקנין לישראל. בנט הביע הערכה על הטיפול בסוגיה בכל הדרגים בצד הטורקי ואמר, כי מדובר בפתרון סוגיה הומניטרית. בנט ציין לטובה את צירי התקשורת בין המדינות, שתיפקדו לדבריו, ביעילות ודיסקרטיות בשעת משבר. מדובר בשיחה הראשונה בין ראש ממשלה ישראלי לבין נשיא טורקיה מאז 2013.

קודם לכן שוחח גם נשיא המדינה, יצחק הרצוג, עם נשיא טורקיה והודה לו על תרומתו האישית להשבת הזוג. ארדואן הדגיש בשיחה את החשיבות שהוא מייחס ליחסים עם ישראל ואמר כי הם חשובים ביותר לשלום, לביטחון וליציבות במזרח התיכון. "שמירת הקשר בין ישראל לטורקיה היא אינטרס של שתי המדינות. ניתן למזער את חילוקי הדעות אם ישנה הבנה הדדית בנושאים דו צדדיים ובנושאים אזוריים", אמר והוסיף כי "חזרה לשיחות בין ישראל לפלסטינים היא נושא הנמצא בעדיפות".

הנשיא הרצוג בירך על כוונת שתי המדינות לקיים דיאלוג מקיף בנושאים בילטרליים ואזוריים הנוגעים לשלום האזורי והשניים קבעו להמשיך ולעמוד בקשר. ראש הממשלה נפתלי בנט ישוחח גם הוא בהמשך היום עם נשיא טורקיה כדי להודות לו על המאמצים לשחרור הזוג אוקנין. 

בני הזוג הישראלים נחתו הבוקר בישראל, לאחר ששוחררו ממעצר של כשבוע וחצי בטורקיה בחשד לריגול. בשיחה עם בני הזוג, אמרו להם בנט ולפיד כי יש להם משפחה מיוחדת והם גילו אחריות ואיפוק.

נטלי אוקנין אמרה היום בהצהרה כי "אנחנו רוצים להודות לכל עם ישראל שתמך במדינה שלנו, ובמשפחה שלי. תודה לראש הממשלה נפתלי בנט, לשר החוץ יאיר לפיד ולנשיא המדינה הרצוג. קרה לנו נס חנוכה פרטי". מורדי אוקנין הוסיף והודה "לכל מי שעבד במשרד החוץ, לא נשכח אף אחד".

בני הזוג אוקנין ערערו על מעצרם, והשופט באיסטנבול קיבל אתמול בשעות וצהריים את ההחלטה לשחררם. לאחר מכן הם הובאו ישירות לשדה התעופה, והועברו לידי אנשי משרד החוץ של ישראל. הם הוחזרו בטיסה פרטית של המשרד, שהמריאה בשעות הלילה מתל אביב לאיסטנבול. 

מרוץ נגד השעון: המגעים לשחרור בני הזוג

גורם מדיני אמר לכאן חדשות כי לא הייתה עסקה לשחרור נטלי ומורדי אוקנין מהמעצר בטורקיה. "לא אמורה להיות תמורה", הוסיף הגורם. המגעים המשמעותיים התנהלו בשני צירים, המוסד ומשרד החוץ. ראש המוסד, כפי שפורסם בכאן חדשות, שוחח עם מקבילו, הקאן פידאן. במשרד החוץ, הדמות שהובילה את המגעים הייתה אירית ליליאן, הממונה על השגרירות באנקרה. בישראל היו שותפי סוד כעשרה בכירים בלבד, שעדכנו את המשפחה והתרו בהם לשמור על סודיות וחשאיות מוחלטת.

בישראל הבינו שהם במרוץ נגד השעון כדי לפתור את הסוגיה לפני שמוגש כתב אישום נגד השניים - ולפני שהנושא מתפתח לכדי סאגה ציבורית בטורקיה. בישראל לא עירבו מדינות נוספות בפתרון המשבר, למרות שהיו מחשבות בנושא. ההחלטה הייתה לשקף לטורקים כי הבאתם לכדי אישום עלולה להביא גם לנזק דיפלומטי, תודעתי וכלכלי לטורקיה עצמה - שמתבססת על תיירות ועל היותה מרכז תעופה עולמי.

בלשכת רה"מ ושר החוץ ובקרב הגורמים הבכירים שעסקו בנושא ידעו מראש על העברת ההקלטות של נטלי אוקנין לתקשורת, וראו בכך מעין מסך עשן למאמצים הדיפלומטיים שנעשו. גורם ישראלי הדגיש שוב כי ישראל לא התבקשה למסור תמורה כלשהי בעקבות שחרורם, אך לא מן הנמנע שהמהלך יביא לחיזוק היחסים בין שתי המדינות. 

בצעד לא שגרתי, גם הצנזורה הייתה מעורבת במהלך, אם כי בימים האחרונים פורסמו ידיעות בתקשורת, גם בכאן חדשות, על המעורבות של המוסד בפרשה, באישור הצנזורה. היו בישראל מי שטענו שפרסום הדברים עלול לפגוע במהלך להביא לשחרורם. גם כעת בכל ההודעות הרשמיות, ישראל לא נוקבת בשם המוסד או בראש המוסד דדי ברנע, כמי שפעל מאחורי הקלעים, אלא רק מציינת את כלל הגופים שעסקו בנושא.

בכירים ישראלים טוענים כי ההודעה הברורה הישראלית, מצד שר החוץ לפיד ונשיא המדינה הרצוג, כי לא מדובר בבני זוג שעבדו בעבור שום סוכנות ישראלית - היא שסייעה רבות למהלך. עם זאת, ההודעה הזו פורסמה כבר בשישי האחרון, ופריצת הדרך, כך לפי גורמים המעורים בנושא, החלה רק לקראת אמצע השבוע.

סמנכ"לית אירופה במשרד החוץ עליזה בן נון אמרה בריאיון לרן בנימיני בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב כי "אני לא מכירה שום תמורות בעד השחרור. חושבת שצריך לראות את התוצאה הטובה ואת העובדה שבסוף הזוג שוחרר". 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

לשרי הממשלה נאמר כי לא ניתן שום דבר בעבור שחרור בני הזוג, וכי השחרור נבע מההבנה המשותפת שאין סיבה להמשיך להחזיק בבני הזוג. שרי הממשלה התבקשו להודות לטורקיה בריאיונות השונים ולהבהיר כי אין שינוי בהנחיות הנסיעה לטורקיה - וכי כמו בכל מקום אחר בעולם צריך להישמע לחוק המקומי ולשמור עליו.


השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, עמיחי שטיין, סולימאן מסוודה ועומרי חיים

 

הפופולריים