השר פריג': יש אינדיקציה שהפלסטינים יפסיקו לשלם משכורות למחבלים

השר פריג': יש אינדיקציה שיופסק התשלום למחבלים

ועידת המדינות התורמות לרשות הפלסטינית תתכנס באוסלו. פריג', שעומד בראש המשלחת, אמר לכאן רשת ב: "האינטרס הישראלי - רשות פלסטינית חזקה". ישראל תקרא בוועידה למדינות התורמות לחדש את המחוייבות הכלכלית שלהן לרשות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כלא עופר סמוך לרמאללה, 2019
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג', שעומד בראש משלחת ישראלית לאוסלו, בה תיפתח היום (רביעי) ועידת המדינות התורמות לפלסטינים, אמר כי יש אינדיקציה שהפלסטינים יפסיקו לשלם משכורות למחבלים. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב נשאל פריג' על הקיזוז שעושה ישראל לכספים שמשלמת הרשות הפלסטינית למחבלים ולמשפחותיהם וענה כי הוא מאמין שיהיה שינוי מהותי בגישה של הפלסטינים. "מדברים על זה בצורה מאוד שקופה ועניינית", ציין. 

האזינו לריאיון עם השר עיסאווי פריג'

השר פריג' התייחס לסיבת ההשתתפות של ישראל בוועידה ואמר כי האינטרס של ישראל הוא שתהיה רשות פלסטינית חזקה ויציבה. "אנחנו מקזזים להם כסף כי אנחנו לא יכולים להשלים עם המצב", הוסיף בריאיון.

הוועידה באוסלו היא הכינוס הפיזי הראשון שלה מזה כשנתיים בשל מגפת קורונה. במשלחת נמצאים גורמים נוספים מטעם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, משרד האוצר, משרד החוץ, רשות המים ועוד, שיציגו שורה של פרויקטים שנועדו לסייע כלכלית לרשות הפלסטינית. בין הפרויקטים המדוברים: בניית מסופי דלקים, שיפורי תשתיות מים, טיהור שפכים, בניית אזורי תעשייה ושיפור המעברים.

ישראל תקרא בוועידה למדינות התורמות לחדש את המחויבות הכלכלית שלהן לרשות הפלסטינית, שירדה מ-1.3 מיליארד דולר בשנת 2011 לכמה מאות מיליוני דולרים בלבד בשנים האחרונות, בין היתר בגלל עייפות מצד מדינות אירופה ומדינות ערב מתוצאת ההשקעות ברשות והתחושה שזה אינו תהליך ארוך טווח.

בכל הקשור לנושא הישראלי פלסטיני, השר פריג' יגיד היום בנאומו בוועידה כי כל עוד זה תלוי בשר החוץ יאיר לפיד ובו - הממשלה לא תבצע צעדים שיגרמו לכך שיהיה בלתי אפשרי להשיג בעתיד פתרון על בסיס שתי מדינות לשני עמים. "המדיניות של הממשלה הנוכחית היא לא לספח חלקים מיהודה ושומרון וליצור יחסי אמון, כדי שיאפשרו לנו לצעוד קדימה", אמר. הבוקר תיפגש המשלחת הישראלית עם המשלחת הפלסטינית שבראשה עומדים ראש הממשלה הפלסטיני אשתייה ושר האוצר.

הפופולריים