שגריר רוסיה בישראל: תומכים בהסכמי אברהם – אבל אסור שיהפכו לברית נגד איראן

"אסור שהסכמי אברהם יהפכו לברית נגד איראן"

אנטולי ויקטורוב, בריאיון מיוחד לכאן חדשות: "לא אוהבים את התגברות התקיפות המיוחסות לישראל בסוריה"; על חיפוש הנעדרים בסוריה: "מנסים לסייע כמה שיותר"; על יחסי פוטין-בנט: "מערכת היחסים מאוד חשובה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגריר רוסיה בישראל אנטולי ויקטורוב
צילום: שגריר רוסיה בישראל אנטולי ויקטורוב

שגריר רוסיה בישראל אנטולי ויקטורוב אמר כי ארצו תומכת בהסכמי אברהם, אך מתנגדת להפיכת ההסכמים לברית של ישראל ומדינות המפרץ נגד איראן. "אנחנו לא חושבים שיציבות אזורית היא יצירת בריתות נגד מדינה מסוימת, עדיף שיתוף פעולה", אמר ויקטורוב בריאיון מיוחד שפורסם הבוקר (שלישי) ואמש ב"חדשות הערב" בכאן 11 ובכאן רשת ב, לציון 30 שנה לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין רוסיה לישראל. ויקטורוב הדגיש: "אסור להשאיר את הנושא הפלסטיני בצד".

ויקטורוב התייחס לפעילות האיראנית נגד ספינות ישראליות: "אני לא יודע מי עומד מאחורי זה. ראיתי את התמונות, ואת הנזק, אבל אין הוכחה ברורה על שהמל"טים האלה מאיראן. אני לא מגן על אף אחד, אבל אם יש בעיות צריך לפתור אותן דרך האו"ם, ולהציג הוכחות חד משמעיות". השגריר התייחס גם ליחסי פוטין ובנט: "מערכת היחסים מאוד חשובה – והקשר האישי בין שני המנהיגים נעשה למעשה בפגישה. אגב, העובדה היא שהפגישה ארכה  חמש שעות במקום שלוש שעות. זה ממש לא תוכנן במקור".

השגריר הרוסי הוסיף כי בארצו לא אוהבים את התגברות התקיפות המיוחסות לישראל בסוריה. "זאת לא הדרך – וברור שאנחנו לא אוהבים את זה. אסור שסוריה תהפוך לזירה של עימותים בין מדינות אחרות". הוא הוסיף כי מדי פעם מגיעות בקשות ישראליות לבחון דברים כאלה ואחרים בסוריה וכי "רוסיה עושה כמיטב יכולה".

בנוגע לסיוע בחיפוש נעדרים בסוריה אמר ויקטורוב כי הוא נמצא בקשר עם חלק ממשפחות הנעדרים. "כל בקשה ישראלית לבחון מידע חדש בסוריה נעשית. אנחנו מבינים את הרגישות הישראלית לנושא, ומנסים לסייע כמה שיותר".

על טענת גורמים באופוזיציה כי השקיות שהביא לפגישה העליבו את פוטין אמר השגריר: "לא רוצה להיכנס לפוליטיקה – אבל אני שאלתי אותו, את אלקין, והוא אמר שיש כמה מסמכים שהוא היה חייב להראות לנשיא שלנו. זה היה ההסבר שלו. מה הבעיה בזה? אם יש צילומים חשובים שזה יותר חזק ממילים אני לא מבין מה הבעיה להביא את זה לפגישה?".

הפופולריים