ההסתבכות בטורקיה | הערכה בישראל: 3 הימים הקרובים - קריטיים לפתרון המשבר

הערכה: 3 הימים הקרובים - קריטיים לפתרון המשבר

גם בשלב זה לא ברור אם מדובר אירוע קונסולרי או החלטה לפתוח במשבר; בנט לשרים: "לשמור על פרופיל תקשורתי נמוך"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נטלי ומורדי וקנין
צילום: צילום: פייסבוק

גם בשלב זה, עדיין לא ידוע אם מעצרם של זוג הישראלים, נטלי ומורדי אוקנין, בטורקיה הוא אירוע קונסולרי או החלטה טורקית לפתוח במשבר מול ישראל - וככל שהאירוע נמשך, הפוטנציאל שלו להפוך למשבר מדיני גדל. בישראל מעריכים כי שלושת הימים הקרובים קריטיים לפתרון המקרה ומביעים אופטימיות עקב העובדה שהתקשורת הטורקית אינה מתמקדת בסיקורו.

ראש הממשלה נפתלי בנט, שר החוץ יאיר לפיד, משרד החוץ והנשיא יצחק הרצוג פועלים בכמה ערוצים כדי לנסות ולהביא לשחרורם - ובמשרד החוץ הוקם צוות מדיני, משפטי וקונסולרי. כדי שיהיה ניתן להמשיך לפעול מאחורי הקלעים, בנט אמר היום (ראשון) לשרים בישיבת הממשלה "לשמור על פרופיל תקשורתי נמוך".

עורך דין טורקי מצוות ההגנה של בני הזוג אוקנין נפגש הערב עם נטלי אוקנין במקום מעצרה. אתמול הוא קיים פגישה דומה עם מורדי אוקנין והעביר מסר למשפחה שמצבו טוב. המשפחה העבירה באמצעות עורך הדין מסר לבני הזוג. בפגישה ביקשה נטלי ביגוד וספר בעברית וכן דרשה בשלום ילדיה. נמשכת העבודה של עורכי הדין על הגשת ערר בבקשה לקיצור ימי המעצר והוא ככל הנראה יוגש ביום שלישי ולא מחר כפי שתוכנן תחילה.

עורך דינם של בני הזוג, ניר יסלוביץ', אמר הבוקר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי "כרגע נעשים מאמצים אדירים על ידי כל הגורמים הנוגעים לדבר. ההליך מתנהל באופן תקין ובהתאם לכללים המקובלים במאסר בכל מדינה שבה ייצגתי עצורים. אין כתב אישום, החקירה עדיין מתנהלת לה ואנו עושים מאמצים כדי שכתב האישום לא יוגש והם יחזרו ארצה. אם לא היה סיכוי לא הייתי לוקח את התיק ומגיע לאיסטנבול".

ערן פרי, אחיה של נטלי, אמר ביום שישי בריאיון לגאולה אבן סער בתוכנית השבוע עם גאולה בכאן 11 כי בני הזוג מתחננים לעזרה והוסיף: "היא שלחה מסר - 'תצילו אותנו'". עורך הדין של הזוג, ניר יסלוביץ', אמר בריאיון בתוכנית: "הפרקליטות החליטה להגיש כתב אישום בחשד הזוי, מופרך, אם לא דמיוני. ראיתי את התמונה שצולמה - תמונה שמראה את הארמון של ארדואן באופן מרוחק. לייחס לתמונה שצולמה בזמן שייט כאקט תיירותי בסעיף של ריגול, כולנו יודעים שלוויינים יכולים לצלם את השעה אצלי בשעון, זה הזוי ומעורר דאגה".

שלשום קבע בית משפט בטורקיה שבני הזוג, שנעצרו ביום רביעי במדינה, יישארו במעצר 20 ימים. נטלי אוקנין שוחחה עם משפחתה לאחר הכרעת בית המשפט ואמרה: "אנחנו נהיה בסדר". הזוג ישהה במעצר עד לתחילת משפטם, בזמן שמגובש נגדם כתב אישום בגין ריגול. שר החוץ יאיר לפיד שוחח עם המשפחות ואמר: "אנו פועלים לשחרורם בכל הדרגים. הם לא עובדים עבור אף סוכנות ישראלית".

הפופולריים