קאמבק מפתיע: הבן של קדאפי מתמודד בבחירות לנשיאות לוב

הבן של קדאפי מתמודד בבחירות לנשיאות לוב

סיף אל-אסלאם היה אמור להחליף את אביו לפני ההתקוממות ב-2011, אך ייאלץ להתמודד בבחירות בחודש הבא • בריאיון בחודש אוגוסט רמז על כוונותיו: "הפוליטיקאים לא הביאו לך כלום חוץ מסבל. הגיע הזמן לחזור לעבר" • ראש הממשלה הנוכחי: העם הלובי צריך להחליט אם לכונן קשרים דיפלומטיים עם ישראל
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סיף אל-אסלאם אל-קדאפי
צילום: סיף אל-אסלאם אל-קדאפי

הבחירות לנשיאות בלוב: הבן של שליט לוב לשעבר מועמר קדאפי, סיף אל-אסלאם, הגיש היום (ראשון) את מועמדותו לבחירות לנשיאות שיתקיימו בסוף החודש הבא. קדאפי בן 49 היה אמור להיות זה שיירש את אביו אלא שההתקוממות נגדו ב-2011 שיבשה את הכל.

אחרי שקדאפי האב נרצח והמשפחה ברחה נשבה סיף אל-אסלאם, בידי אחת המיליציות החמושות במדינה. הוא גם נידון לעונש מוות ואף מבוקש בבית הדין הבינלאומי בהאג בגין פשעי מלחמה. למרות הכול, בריאיון בחודש אוגוסט האחרון ל"ניו יורק טיימס" הוא אותת שהוא מעוניין לחזור לקדמת הבמה. 

"הפוליטיקאים לא הביאו לך כלום חוץ מסבל. הגיע הזמן לחזור לעבר. הם אנסו את המדינה שנמצאת על הברכיים. אין כסף, אין ביטחון, אין חיים פה", אמר קדאפי בריאיון ובכך קרא תיגר על הפוליטיקאים הנוכחיים בלוב.

מאז נפילת קדאפי התפרקה לוב ונחלקה שני מרכזי ממשל. האחד במזרח המדינה עם כוחותיו של הגנרל חפתר, עריק מצבא קדאפי ששב מארצות הברית. הוא קיבל תמיכה מהאמירויות, מצרים, רוסיה ויש האומרים גם מישראל, לפי מקורות זרים. השני, בטריפולי הבירה שלטו כוחות שנתמכו בידי טורקיה וקטר. בשנה האחרונה הושגה הפסקת אש בין הצדדים בשיחות בז'נבה. המצב הביטחוני קצת השתפר והוקמה מעין ממשלה חדשה שמאחדת את שני האזורים. אלא שהמשימה קשה מנשוא וגם מי שעומד בראש הגוף הזה, ראש הממשלה הלובי, עבד אל-חמיד א-דביבה, יודע שזה יהיה לא קל לשקם את המדינה, לחבר אותה מחדש וגם להסכים על מי שינהל אותה. 

הלילה אמר ראש הממשלה הלאומית הזמנית של לוב כי העם הלובי צריך להחליט אם לכונן קשרים דיפלומטיים עם ישראל לאחר הבחירות שיהיו בארצו בעוד כחודש וחצי. דביבה אמר את הדברים בשולי הוועידה הבין-לאומית בעניין לוב, שהתקיימה בפאריס. על השאלה איך ינהג בעניין אם יישאר בתפקידו לאחר הבחירות, או שאלה יידחו, הוא השיב: "אפעל לפי האינטרסים של העם הלובי ולפי החלטתו".

ראש מועצת המדינה בלוב ואיש "האחים המוסלמים", חאלד אל-משרי, אמר כי האפשרות לכונן קשרים עם ישראל תידון בהמשך, אך גם הוא לא פסל את הדבר על הסף. לאחרונה התפרסמו בכלי תקשורת ערביים ידיעות שהגנרל ח'ליפה חפתר, השולט במזרח לוב ומועמד לנשיאות המדינה, הציע לכונן קשרים מלאים עם ישראל אם ייבחר, ואף שיגר בחשאי את בנו סדאם לשיחות בישראל.

הפופולריים