אחרי המבוכה לקואליציה - זעם בימינה על רע"ם ומרצ: פועלות עצמאית

זעם בימינה: מרצ ורע"ם מתנהלות באופן עצמאי
שתי הצעות חוק של האופוזיציה אושרו בקריאה טרומית, אחת מהן בתמיכה של ח"כ מרע"ם. בכירים בקואליציה בביקורת על רע"ם: "הממשלה הקודמת נפלה בדיוק בגלל התנהלות כזו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: -

אחרי שני ההפסדים לקואליציה במליאה, חברי כנסת בימינה שלחו מסר לראש הממשלה נפתלי בנט, לפיו: מרצ ורע"ם פועלות באופן עצמאי בקואליציה, ואנחנו לא נסכים להמשיך בדרך הזו - כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. חברי כנסת בימינה זועמים על המבוכה האדירה שנגרמה להם בהפלת חוק ההתיישבות הצעירה. 

בד בבד, שר הביטחון בני גנץ הביע חשש בשיחות סגורות מנפילת חוקי הגיוס והפנסיות, אחרי שרע"ם כבר הפריעה לאישור חוקי ביטחון במליאה. בכיר בקואליציה אמר לכאן חדשות: "בנט צריך לפעול עכשיו לפני שיהיה מאוחר מדי". 

בכירים בקואליציה מתחו ביקורת חריפה על רע״ם, ומסרו לכאן חדשות הערב: "הממשלה הקודמת נפלה בדיוק בגלל התנהלות כזו, רע"ם הבטיחה לנו שתצביע עם הקואליציה ולא עמדה בהבטחה. אי אפשר שחברי כנסת יפרו שוב ושוב משמעת קואליציונית". 

מוקדם יותר עברו במליאה שתי הצעות חוק של האופוזיציה. הצעת החוק של יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, להקמת בית חולים בסכנין, עברה בקריאה טרומית בתמיכתו של חבר הקואליציה, ח"כ מאזן גנאים מרע"ם. גנאים שהיה ראש עיריית סכנין בעבר הפר את המשמעת הקואליציונית והעניק לאופוזיציה את הקול שהכריע את ההצבעה 51-50.

ההצבעה נערכה לאחר דיון סוער במהלכו התעמתו יוזם החוק ח"כ איימן עודה והשרה תמר זנדברג שעלתה להשיב להצעה בשם הממשלה. ההצבעה נמשכה כשכרגע צעקות בין ווליד טהא מרע"ם לבין חברי הכנסת באופוזיציה. "טהא: אתם עושים הצגות  נתניהו עושה הצגות. תתביישו". חברי הכנסת באופוזיציה השיבו במקהלה "בושה" לעבר ח"כ חטיב יאסין מרע"ם שהצביעה. היא השיבה לעברם "תתביישו" וחוזקה על ידי חברי הקואליציה. ראש הממשלה בנט הוזעק במיוחד מלשכתו כדי להצביע, אך גם זה לא עזר והקואליציה נחלה הפסד.


ח"כ שרון רופא אופיר מחתה על שלטענתה סירבה הקואליציה להתקזז איתה למרות שאושפזה. מלשכתה נמסר: "לצערי, נחצו כל הקווים ביחסים בין הקואליציה לאופוזיציה. כולם ידעו ששרון מאושפזת ולא תוכל להגיע פיזית לכנסת ולכן לא באו לקראתה, בעוד שחברי כנסת אחרים מהאופוזיציה ביקשו ביוזמתם להתקזז עם חברי הקואליציה שהיו במשכן. עם זאת יש להודות לח״כ יובל שטייניץ שקוזז עם שרון במהלך היום למעט ההצבעה על חוק הקמת בית החולים בסכנין. להזכירכם, בזמן הצבעות על התקציב ח״כ מאי גולן הרגישה לא טוב ומיד קוזזה עם יו״ר הכנסת מיקי לוי. בעוד שקואליציה פועלת מתוך המצפון ורגישות בנושאים מסוג זה, אופוזיציה מגלה את פרצופה האמיתי - לשבש ולשתק את עבודת הכנסת".

יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, אמר לאחר אישור הצעת החוק: "״גאה שהצעת החוק שלי להקמת בית חולים בסכנין עברה בטרומית. מתוך 33 בתי חולים רשמיים במדינה אין אחד בעיר ערבית, היום אנחנו מתחילים לתקן את העוול הזה. בית חולים ישרת את כל תושבי האיזור שנמצאים במרחק 40 ק״מ מבית החולים הקרוב, ויהווה מנוע צמיחה לסכנין ותושביה. נמשיך לקדם את החוק מול הממשלה ובכנסת״.

זמן קצר אחר כך הפסידה הקואליציה שוב כשהפעם עברה הצעת חוק של יעקב אשר מיהדות התורה שביקשה להרחיב את הגדרת הגזענות ולהגדיר גם הסתה כלפי חרדים כגזענות. ההצעה עברה ברוב של 33 מול 32.

ח"כ יעקב אשר אמר בתגובה: "הצדק נראה וגם נעשה, הציבור החרדי קיבל היום אופק שיבטיח כי דמו לא יופקר עוד וכי מיליון אזרחים חרדים לא יהיו נתונים למשיסה בידי פולטיקאים משתלחים ומסיתים. הגיע הזמן שנבהיר כי דין אחד לכל אזרחי ישראל באשר הם".

הפופולריים