בצל פרשת NSO, בנט נפגש עם מקרון: "סיכמו להסתכל קדימה"

בנט נפגש עם מקרון: "סיכמו להסתכל קדימה"

גורם מדיני: "סוכם שהנושא ימשיך להיות מטופל באופן דיסקרטי ומקצועי וברוח של שקיפות בין הצדדים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנט בפגישה עם נשיא צרפת מקרון בוועידת האו"ם לשינוי אקלים. 1.11.21
צילום: צילום: חיים צח, לע"מ

ראש הממשלה נפתלי בנט נועד אחר הצהריים (שני) בשולי ועידת האקלים בגלזגו עם נשיא צרפת עמנואל מקרון. גורם מדיני אומר כי בנט התייחס בפגישה לפרשת NSO, שבמסגרתה על פי הדיווחים נעשה שימוש בתוכנת ריגול של החברה הישראלית כדי לעקוב אחר בכירים בצרפת.

הגורם המדיני אמר כי סוכם שהנושא ימשיך להיות מטופל באופן דיסקרטי ומקצועי וברוח של שקיפות בין הצדדים. לדבריו, ראש הממשלה ונשיא צרפת "סיכמו לחזק את שיתופי הפעולה בין המדינות ולהסתכל קדימה".

מאחורי תעשיית הצללים הישראלית: ההסכת "עוד יום"

לפני כחודשיים דיווחו כלי תקשורת בצרפת כי טלפונים סלולאריים של חמישה שרים נפרצו על ידי תוכנית הריגול "פגסוס" של NSO בין 2019 ל-2020. לפי הדיווח, חקירות שבוצעו על ידי שירותים מיוחדים בצרפת אחרי פרסום הפרשה, הובילו לזיהוי "נוכחותם של סמנים חשודים" במכשירי השרים. 

עם חשיפת הפרשה, דווח ב"וושינגטון פוסט" על כך שנשיא צרפת מקרון היה בתוך רשימת המטרות שנחשפה, ולצדו 15 שרים בממשלת צרפת. בחודש יולי הודיעה התביעה בפריז כי היא פותחת בחקירה רשמית בעקבות הפרסומים האחרונים שתוכנת פגסוס של החברה הישראלית שימשה למעקב אחר פוליטיקאים, עיתונאים ופעילי זכויות אדם. פתיחת החקירה התאפשרה בעקבות תלונה של כלי תקשורת מקומי, לפיה שירותי המודיעין של מרוקו התקינו את תוכנת הריגול בטלפונים של שני עיתונאים שלו.

"פגסוס" מאפשרת לחדור למכשירי אייפון ואנדרואיד, ולחלץ הודעות, תמונות, מיילים ותיעוד שיחות. נוסף לכך, התוכנה מאפשרת להפעיל את המיקרופון של המכשיר הסלולרי, מבלי שבעליו יודעים על כך. התחקיר, של 17 כלי תקשורת בעולם, פורסם בעקבות דליפה של יותר מ-50 אלף מספרי טלפון של "יעדים" – אנשים שלקוחות של "NSO" היו מעוניינים לעקוב אחריהם. בין האנשים שהופיעו ברשימה – עיתונאית ממקסיקו שנרצחה ומקורבים לעיתונאי הסעודי ג'מאל ח'שוקג'י שנרצח גם כן. 

 השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, עמיחי שטיין ומואב ורדי

הפופולריים