חוק כפר קאסם נפל; פריג' למשותפת: "בוז לכם"

חוק כפר קאסם נפל; פריג' למשותפת: "בוז לכם"
הח"כים הערבים בקואליציה קיבלו חופש הצבעה. 93 התנגדו ו-12 תמכו • בנט לחברי סיעתו: לא לדבר על יו"ש - להימנע מעימות עם מרצ והעבודה • הצעת חוק של האופוזיציה עברה בקריאה טרומית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פריג' מורד מהבמה
צילום:

חוק כפר קאסם לא עבר בכנסת - שידור חי מהמליאה 

אחרי המהומה: חוק כפר קאסם נפל במליאה היום (רביעי) ברוב גדול של 93 מתנגדים מול 12 תומכים. חברי רע"ם הצביעו בעד החוק ובניגוד למשמעת הקואליציונית. חברי מרצ יצאו החוצה בהצבעה למעט חברי הכנסת ג'ידא רינאוי זועבי ועלי סלאלחה שהצביעו בעד החוק. כפי שפורסם הבוקר בכאן רשת ב - חברי הכנסת הערבים בקואליציה קיבלו חופש הצבעה.

לפני ההצבעה השר עיסאווי פריג' ממרצ תקף את חברי המשותפת ואמר: "בוז לכם, רוצים לעשות מהכאב פוליטיקה". יו"ר הכנסת מיקי לוי הוריד את פריג' מהדוכן בזמן שהוא צועק לעבר חברי המשותפת: "צבועים, תתביישו לכם". חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן השיבה לאנשי מרצ: "התברר שאתם נמר מנייר".

יוזמת החוק, ח"כ תומא-סלימאן, התייחסה לפריג' ואמרה: "מי שיושב בממשלת שינוי וחייב למלא את פיו מים, כשמדובר על טבח בבני עמו. הכאב כנראה קשה מנשוא לשבת בממשלה שדורסת אותך ואת ההיסטוריה שלך".

מוקדם יותר גורמים בממשלה הציעו לחברת הכנסת תומא סלימאן למשוך את החוק - ובתמורה הוא יועבר בהחלטת ממשלה. תומא סלימאן אמרה לכאן חדשות: "אם הם רציניים, שיעלו את זה עכשיו על דוכן הכנסת באופן רשמי. בינתיים אני לא דנה בספקולציות". 

מבוכה לקואליציה: הצעת חוק של קרן ברק אושרה בקריאה טרומית

הצעת החוק של קרן ברק מהליכוד לרישוי עסקים אושרה במליאת הכנסת בקריאה הטרומית ברוב של 25 תומכים מול 24 מתנגדים. בקואליציה חשבו בטעות שמדובר בהצבעה שמית, ולאחר מכן טענו כי היו"ר גינזבורג פספס מצביעים שהיו באולם המליאה וביקשו להתנגד. מדובר במפלה שניה לקואליציה במושב.

גורמים בקואליציה אמרו כי ח"כ בועז טופורובסקי משך את הבקשה של הקואליציה להצבעה שמית בידיעה שהחוק יעבור, כדי ללמד לקח את חברי הכנסת שלא נכחו במליאה. טופורובסקי אמר לכאן חדשות: "לפעמים צריך להזכיר לחברי הקואליציה, לממשלה ולאחראים לקשר בין הממשלה לכנסת - שחשוב לעבוד במסודר ולא כמו גנון". 

ההצעה היא לבטל את הדרישה לתוספת ביטוח למכוני הכושר, ולהשוות את הדרישות הרגולטוריות למקובל במקומות האימון לספורטאים לא מקצועיים בעסקים אחרים בענף הספורט. כמו כן מוצע לחייב את בית העסק לעדכן בשלט המוצב במקום בולט כי לבית העסק ביטוח צד ג' בלבד.

נמנע מעימותים | בנט לחברי סיעתו: לא לדבר על יו"ש

ראש הממשלה נפתלי בנט מנסה להרגיע את העימותים בתוך הקואליציה, ולדברי כמה מהנוכחים בישיבת סיעת ימינה שנערכה השבוע, ביקש מהם להפסיק לדבר בפומבי בנושאים שקשורים ליהודה ושומרון – כך פורסם הבוקר בכאן רשת ב. זאת במטרה למנוע עימותים מול מרצ והעבודה, ברקע אישורי הבנייה ביהודה ושומרון והמשך קידום הסדרת היישוב אביתר.

בנט ביקש מחברי סיעתו להרגיע את הרוחות, להוריד את גובה הלהבות ואת האמירות נגד סיעות אחרות בקואליציה. רוב חברי הסיעה הבינו שהדברים מיועדים בעיקר לאוזניה של שרת הפנים איילת שקד.

השרה תמר זדברג אמרה הבוקר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב: "הופתענו ממתווה אביתר. הוא חורג משמעותית מההבנות שבבסיס הקואליציה ואנחנו לא מסכימים לו. צריך לנהל על זה שיחה בתוך הקואליציה. אנחנו רוצים שהממשלה הזו תשרוד, אבל יש לנו גם קווים אדומים". 

האזינו לריאיון המלא עם השרה תמר זנדברג בכאן רשת ב

דובר משרד החוץ האמריקני, גד פרייס, אמר אתמול שארצות הברית מודאגת מאוד מההחלטה של ישראל לקדם אלפי יחידות דיור בשטחים. "אנחנו פועלים כרגע מול מקבילנו הישראלים ברמות הבכירות ביותר", הוא הוסיף. השבוע תאושר בנייה של 3,144 יחידות דיור ליהודים, לצד כ-1,300 יחידות דיור לפלסטינים בשטחי C. זו הפעם הראשונה שמאושרת בנייה בהיקף רחב בשטחים בימי ממשלת בנט ובתקופת ממשלת ביידן.

הפופולריים