משרד החוץ האמריקני סותר את דברי שר הביטחון

משרד החוץ האמריקני סותר את דברי שר הביטחון
נד פרייס: לא קיבלנו התראה על הכוונה להגדיר את הארגונים כארגוני טרור • סביבת גנץ על הביקורת של השרה מיכאלי: לא נעדכן שרים שלא רלוונטים לנושא • לפיד בישיבת הסיעה: בפעם הבאה אהיה בפורום שמחליט על בנייה ביו"ש, כל החומר על העמותות הפלסטיניות הוצג בפניי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נד פרייס, בני גנץ
צילום: רויטרס

שלושה ימים לאחר הכרזת שר הביטחון בני גנץ על ששה ארגונים פלסטיניים כארגוני טרור, משרד החוץ האמריקני סותר את דבריו. דובר מחלקת המדינה נד פרייס אמר הערב (שני) כי ארצות הברית לא קיבלה התראה ספציפית על הכוונה להגדיר את ששת הארגונים ארגוני טרור. במוצאי שבת אמר גורם ביטחוני בישראל כי גורמים בממשל ביידן עודכנו מבעוד מועד על כוונת ההכרזה ואף קיבלו לידיהם מידע מודיעיני בנושא.


לאחר שאתמול השרים הורוביץ ומיכאלי ביקשו שלא להיות מופתעים מהחלטות שנויות במחלוקת, בסביבתו של שר הביטחון אמרו היום כי "גם בעתיד לא נעדכן שרים שלא רלוונטים לנושא על פעולות ביטחון שוטפות". כך דווח היום בחדשות הערב בכאן 11. בכחול לבן אף ביקרו בחריפות גדולה יותר את ההחלטה של השרה מרב מיכאלי לצאת נגד המהלך, ורמזו שהיא מפריעה למלחמה בטרור. 


השרה מיכאלי ביקרה היום את ההכרזה על שש העמותות הפלסטיניות כארגוני טרור ואמרה כי "האופן שבו נעשתה ההכרזה עלול להזיק ליחסינו עם מדינות אחרות. צר לי שאני צריכה לברר את הפרטים אחרי קבלת ההחלטה". מכחול לבן תקפו בתגובה: "מציעים למי שלא מעורה בפרטים שלא להפריע למלחמה בטרור".

שר החוץ יאיר לפיד התייחס היום בישיבת סיעת יש עתיד להכרזה על ארגוני הטרור ואמר: "כל החומר המודיעיני הוצג בפניי. זו החלטה נכונה שהייתה צריכה להיעשות. יש בארגונים האלו אנשים טובים מאוד ואנשים רעים מאוד. האנשים הרעים מנצלים את הטובים שם". 

בדבריו התייחס לפיד גם לאישור הבנייה של אלפי יחידות הדיור בהתנחלויות. "אהיה בפעם הבאה בפורום שמקבל את ההחלטה על בנייה בהתיישבות כדי להרחיב את הפורום שמחליט בנושא", הבהיר.

מרצ ורע"ם יתמכו בחוק שיכיר בטבח בכפר קאסם

גורמים בכירים במרצ אומרים כי לא יוכלו להתנגד לחוק כפר קאסם, המבקש הכרה בטבח ביישוב בשנת 1956 ולהכניס אותו לתוכניות הלימוד במשרד החינוך. את הדברים אישר השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב: "אני נכד לניצול מהטבח. אני בפוליטיקה כדי למנוע דברים כאלה בעתיד. אני תומך בלב שלם בהצעה". 

האזינו לריאיון עם השר עיסאווי פריג' בכאן רשת ב

גם ברע"ם הבהירו לקואליציה שאין להם כוונה להצביע נגד החוק לאור העובדה שכפר קאסם הוא יישוב חשוב לתנועה האסלאמית ונחשב לעוגן עבורה. ברקע החוק מעורר המחלוקת, מנסה השר פריג' לדחות את ההצבעה עליו בשבועיים.

פריג' אמר ליוזמת החוק, חברת הכנסת אעידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת, כי במהלך השבועיים האלו ינסו להגיע להסכמות בתוך הממשלה - כולל עם גורמי הימין בה, על הבאת מתווה מוסכם להכרה בטבח כפר קאסם. אלא ששרים באגף הימני של הקואליציה מבהירים בשיחות סגורות כי לא יהיה שום מתווה ולא תהיה שום הכרה.

"כפר קאסם ונושאים דומים לו הם קו אדום ולא נסכים לשום פשרה בנושא", הדגישו במפלגות הימין. המשמעות היא שאם החוק יעלה להצבעה, מרצ ורע"ם צפויות להפר את המשמעת הקואליציונית, מה שיכול לגרור תגובה דומה גם מצד אנשי הימין בקואליציה.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, איתמר מרגלית, מיכאל שמש וזאב קם

הפופולריים