שליח מיוחד ייצא לארה"ב להציג את הקשר בין הארגונים הפלסטיניים לטרור

מתיחות מול וושינגטון: שליח מיוחד ייצא לארה"ב

השליח יציג את הקשר בין הארגונים הפלסטיניים לטרור • גורם מדיני: "חומרי המודיעין לא מותירים ספק – הם יצוקים בבטון" • מדינות באירופה זעמו: "לא עודכנו מראש בהחלטה הישראלית" • בריאיון לכאן רשת ב אמר השר לביטחון הפנים כי ההחלטה של גנץ להכריז על ארגונים פלסטיניים כארגוני טרור "לא ברורה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: צילום: עמאד נסאר, 2013

מתיחות מול וושינטגון: בקרוב ייצא לארצות הברית שליח מיוחד שיציג מודיעין על הקשר לטרור של הארגונים הפלסטיניים. גורם מדיני אמר היום (ראשון) כי "חומרי המודיעין לא מותירים ספק – הם יצוקים בבטון". במשרד החוץ האמריקני לא הגיבו להבהרה הישראלית על העדכון המוקדם שבכל זאת נמסר לאמריקנים. 


בחדשות הערב בכאן 11 פורסם שמדינות באיחוד האירופי זועמות על ההחלטה להגדיר את ששת הארגונים כארגוני טרור וטענו: "לא עודכנו מראש בהחלטה הישראלית. נבקש הבהרות מישראל". מדובר במדינות שגם תורמות לחלק מאותם ארגונים, ולכן הכעס הוא משמעותי הרבה יותר. גורמים ישראלים אומרים כי הם כן העבירו בעבר חומרים לחלק ממדינות באירופה.

לאור הכעס האירופי צפוייה פנייה משותפת של כמה מדינות שתומכות כלכלית בארגונים להבהרות מצד משרד החוץ. 

השר לביטחון הפנים עמר בר לב מצטרף לביקורת מבית ומחוץ על ההכרזה של שר הביטחון בני גנץ נגד מוסדות ארגון החזית העממית, והגדרתם כארגוני טרור. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב אמר בר לב: "אני חבר בקבינט המדיני-ביטחוני, ושם זה לא עלה. זה מעורר סימני שאלה".

האזינו לריאיון עם השר עמר בר לב בכאן רשת ב

עוד אמר השר לביטחון הפנים: "אם מדובר בידיעות מודיעיניות שאין להן משמעות של ממש בשטח - אז לא ברור מדוע דווקא בימים האלה היה נכון להגדיר את הארגונים האלה, שפעילים עשרות שנים, כארגוני טרור".

אתמול הייתה זו השרה תמר זנדברג שמתחה ביקורת על המהלך של גנץ, ובריאיון ל"הכול פוליטי" בכאן 11 אמרה שמדובר בהחלטה חמורה וכי מרצ תדרוש הבהרות. "שלושה מבין הארגונים הם ארגוני זכויות אדם ותיקים וידועים", אמרה זנדברג. "הרבה פעמים כורכים זכויות אדם, שמאל והתנגדות לכיבוש כטרור - זה לא המצב".

ביום שישי האחרון אמר דובר משרד החוץ בוושינגטון, נד פרייס, כי ארצות הברית תבקש מישראל הסבר להחלטתו של גנץ להכריז על שישה מארגוני החברה האזרחית הפלסטיניים כארגוני טרור. אתמול גורם ביטחוני הכחיש את גרסת משרד החוץ האמריקני, שלפיה ישראל לא עדכנה מראש את וושינגטון בדבר ההכרזה על הארגונים. לדברי הגורם הביטחוני, גורמים בממשל האמריקני עודכנו מבעוד מועד על כוונת ההכרזה ואף קיבלו לידיהם מידע מודיעיני בנושא.

עוד מסר הגורם כי במסגרת חקירת שב"כ שהתקיימה השנה בחודשים מארס עד מאי, תועדו ישיבות רבות של בכירי החזית העממית, לרבות של פעילי טרור, במוסדות המדוברים. אחד הנחקרים בפרשה הודה בחקירתו כי ששת המוסדות משתייכים לחזית העממית ומהווים עורק החיים של הארגון מבחינה כלכלית וארגונית, כלומר – עוסקים בהלבנת כספים ובמימון פעילות הארגון.

הפופולריים