גדעון סער פרסם את תזכיר החוק המונע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה | כל הפרטים

פורסם החוק המונע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה

החוק שיזם שר המשפטים יחול רק מהכנסת הבאה, יוגבל לעבירות שהעונש עליהן הוא לפחות שלוש שנות מאסר וניתן יהיה לקבל עליו החרגה מיו"ר ועדת הבחירות. בכיר בקואליציה: נעסוק בחוק של סער רק אחרי העברת התקציב • השרה שקד, ח"כ אורבך ומפלגת רע"ם עשויים להתנגד לחוק
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו וגדעון סער
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

*עדכון | היועמ"ש: החוק שמונע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה - לא פרסונלי

השרה שקד מתנגדת להצעת החוק של סער: "יועמ"ש לא צריך להכריע מי עומד בראשות הממשלה"

שר המשפטים גדעון סער פרסם היום (שלישי) את תזכיר החוק שיזם ושימנע מנאשם בפלילים מלהרכיב ממשלה. לפי ההצעה, ח"כ שתלוי ועומד נגדו כתב אישום לא יהיה כשיר להרכיב את הממשלה אם הואשם בעבירה שהעונש הקבוע לה הוא למעלה משלוש שנות מאסר. בכיר בקואליציה אמר לכאן חדשות: נעסוק בחוק של סער רק אחרי העברת התקציב. 

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח עם סער ונתן אור ירוק לפרסם את התזכיר לציבור. השרה איילת שקד, ח"כ ניר אורבך ומפלגת רע״ם עשויים להתנגד לחוק.


עם זאת, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית יוכל להתיר את הטלת המנדט על אותו ח"כ במידה ויקבע כי בנסיבות העניין אין עם העבירה קלון. החוק יוחל רק מהכנסת ה-25 והלאה. החוק יוחל גם על ראש ממשלה חליפי. 

הכנסת אישרה פה אחד את החוק להשעית ראשי ערים, הנבחרים במישרין על ידי הציבור, שנגדם הוגש כתב אישום, לא היה ח״כ אחד שטען שהחוק אינו דמוקרטי. תזכיר החוק שהפצתי היום קובע נורמה ערכית חשובה. ההתנגדות להצעה - היא פרסונלית. והכפירה בסמכותה של הכנסת לחוקק חוק זה - בלתי דמוקרטית.

גדעון סער מסר הערב: ״חובתנו לקבוע הסדרים משטריים טובים יותר לעתיד, המבצרים את ערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. עלינו מוטלת החובה למנוע הישנות המצב אותו חוותה מדינת ישראל עד לא מכבר". כמו כן הוסיף סער בציוץ בחשבון הטוויטר שלו: "כשהכנסת אישרה פה אחד את החוק להשעית ראשי ערים, הנבחרים במישרין על ידי הציבור, שנגדם הוגש כתב אישום, לא היה ח״כ אחד שטען שהחוק אינו דמוקרטי. תזכיר החוק שהפצתי היום קובע נורמה ערכית חשובה. ההתנגדות להצעה - היא פרסונלית. והכפירה בסמכותה של הכנסת לחוקק חוק זה - בלתי דמוקרטית".

שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד הגיב להצעת החוק של סער: "היא כמעט מובנת מאליה. לא יכול להיות שאסור שיהיו כתבי אישום לנהג, למאבטח, ולצוות הרפואי - אבל לראש הממשלה יהיו כתבי אישום. נאשם בפלילים לא יכול להיות ראש ממשלה במדינה מתוקנת".

גם בליכוד הגיבו לפרסום: "גדעון סער שמגרד מלמטה את אחוז החסימה בכל הסקרים, מציע חוק אנטי דמוקרטי נוסח איראן שמבקש לפסול את מי שמקבל בסקרים 35 מנדטים וזוכה לתמיכה של מיליוני אזרחים כנציגם לראשות הממשלה. מביך". ח"כ שלמה קרעי הוסיף: "המחנה שרוממות הדמוקרטיה בגרונו, רומס אותה עד דק וחותר ללא הפסקה תחת אושיות המדינה היהודית והדמוקרטית שלנו".

ח"כ שמחה רוטמן מסיעת הציונות הדתית אמר על הצעת החוק כי "מי שמנסה לתת לפקיד להחליט עבורם מי יכול להיות ראש ממשלה, מעיד על עצמו שאין לו אמון בעם, בנבחרי העם ובהליך הדמוקרטי. זה לא מזכיר תקופות אפלות. זו תקופה אפלה"

בדיוק לפני שבועיים פרסם סער תזכיר חוק נוסף, בעניין הגבלת הכהונה של ראש ממשלה לשמונה שנים. על פי התזכיר חבר כנסת שכיהן בתפקיד ראש הממשלה שמונה שנים בין ברציפות ובין שלא ברציפות לא יהיה כשיר עוד לתפקיד. החוק לא רטרואקטיבי, כלומר - לא חל על השנים שבהן כבר כיהן בנימין נתניהו כראש ממשלה. 

עוד הוגדר כי כהונה בתפקיד ראש הממשלה החליפי בממשלת חילופים אינה בגדר כהונה כראש הממשלה. שר המשפטים סער אמר כי המחויבות להגבלת כהונה היא במצע מפלגתו ונכללה בקווי היסוד של הממשלה. "שלטון ממושך מדי מביא עמו ריכוז כוח וסכנת השחתה ולכן נכון לכלול בחוק היסוד את עקרון הגבלת הכהונה", מסר.

הפופולריים