יאיר לפיד: ללא ממשלת שינוי - צאצאיו הרעיוניים של יגאל עמיר היו בממשלה

לפיד: "צאצאיו הרעיוניים של יגאל עמיר בכנסת"

בעקבות דברי לפיד יצאו חברי הציונות הדתית מהמליאה • נתניהו: כבר 26 שנה משתמשים ביום הזיכרון לרבין להתנגח בי, כשבאתי לטקס, התלוננו – עכשיו מתלוננים שלא באתי • רה"מ נפתלי בנט: הממשלה שהקמנו מעצימה את המחבר ואת המשתף
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: -

26 שנה לרצח רבין | בכנסת מתקיימת היום (שני) ישיבת זיכרון מיוחד ליצחק רבין. דבריו של ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד במליאה עוררו את כעסם של חברי הציונות הדתית בכנסת, כשאמר: "צאצאיו הרעיוניים של יגאל עמיר נמצאים בכנסת. אילולא הקמנו את ממשלת השינוי הם היו עכשיו בממשלה". 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' צייץ בתגובה: "יאיר לפיד עם השנאה וההסתה הנוטפת ממנו, איש קטן שלא מסוגל להתעלות לרגע ולתפקיד ולמעמד הממלכתי שכולנו ביקשנו לכבד במליאה, הוא השותף הבכיר של נפתלי בנט. הוא ראש ממשלה חלופי ושר חוץ 'בזכות' נפתלי בנט. הכתם השחור והאחריות להסתה נגד הימין והציבור הדתי הם על ידיו של בנט. די למשחק הכפול".

ראש האופוזיציה נתניהו אמר במליאה: "הפולמוס עם הממשלה דאז היה מהותי ותקיף. אבל גם בלהט הוויכוח אמרתי שיש לנו עניין עם יריבים פוליטיים ולא אויבים. ואמרתי שרבין אינו בוגד. הוא טועה ואינו בוגד". נתניהו אמר שכבר 26 שנים "יש מי שמשתמש בטקס כדי לנגח אויבים פוליטים - כשבאתי שאלו למה באתי ועכשיו כשאינני ראש ממשלה שואלים למה לא באתי". 

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר בנאומו: "הממשלה שהקמנו, חבריי ואני לפני כארבעה חודשים, מיישמת בעצם כינונה לקחים אלו, ומביאה מסר ברור - כזה שמעצים את המשותף, המחבר והמאחד בינינו - והוא רב כל-כך וגדול כל-כך מהמפלג. נעשה הכול כדי שכל מגזרי ישראל ירגישו רצויים, בין אם מיוצגים בקואליציה ובין אם לא".

בנט בהר הרצל: "אסור לקרוע את העם"

טקס האזכרה הממלכתי ליצחק רבין נערך אחר הצהריים בהר הרצל בירושלים. ראש הממשלה נפתלי בנט אמר שם: "הלקח שלי היה שבשום מצב, לא משנה מה הן הנסיבות, אסור לקרוע את העם. אסור לשרוף את הבית. אנשים אחים אנחנו". בתו של ראש הממשלה המנוח, דליה רבין, אמרה לאחר נאומם של בנט ונשיא המדינה הרצוג: "היה שווה לסבול 26 שנים כדי לשמוע את הדברים שלכם נאמרים כאן".

"התהליכים שהתחילו ב-4 בנובמבר הולידו דור צעיר שהוא הרבה יותר גמיש מחשבתית, הרבה יותר פתוח, הרבה יותר נכון להשמיע ולשמוע. משהו טוב קורה", אמר ראש הממשלה בנאומו והדגיש שמצא נחמה בכך שהצלחנו להתעשת ולתקן. "יש דור ישראלי שלם שהוא פוסט-טראומטי, שרצח רבין טילטל את חייו ועיצב את תפיסת העולם שלו. מימין ומשמאל, ביקשנו חשבון נפש", אמר. 

את הטקס פתח נשיא המדינה יצחק הרצוג, שאמר "יצחק רבין היה מוכרח להיות דמות שיש עליה הסכמה הכי רחבה שיש, קונצנזוס ישראלי". הרצוג הוסיף: "אזרחים נקלים מן השורה הפכו אותו לבוגד. ויכוח פוליטי לא מצדיק תיוג כבוגד".

נכדו של רבין: שלטון העם ניצח את שלטון היחיד 

האירועים החלו הבוקר בטקס אזכרה בבית הנשיא. נכדו של רבין, יונתן בן ארצי, השמיע בנאומו ביקורת נגד ראש האופוזיציה בנימין נתניהו: "אחרי שנים חשוכות של פחד ושיתוק עם ישראל ניצח; מול תרבות של עריצות העם ניצח; שלטון העם ניצח את שלטון היחיד.

"נציגי כל הקבוצות מסתערים יחד על המטרה ודוחפים קדימה לעתיד טוב. בידינו לשים את השבר מאחור. נשלב ידיים מול איחוי הקרעים. בואו לעבוד אצל הציבור ולא לשלוט בו".

בליכוד מיהרו להגיב לדברי בן ארצי: "שלטון העם ניצח את שלטון היחיד? בדיוק ההפך. זה היחיד שהונה את העם כדי לגזול ממנו את השלטון". 

נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר בטקס בבית הנשיא: "יום הזיכרון הזה נועד לצלצל באוזני כולנו, שנה אחר שנה לדיראון עולם, את משמעותו של רצח פוליטי במדינת ישראל הריבונית. הוא נועד להזהיר את כולנו, שוב ושוב, מפני הקיצוניות הנוראה אליה אפשר להגיע כשמחלוקות מהותיות ולגיטימיות עוברות צד והופכות לשנאה, שמלובה בהסתה בלתי פוסקת.

"אנחנו, נבחרי הציבור ומשרתיו הראשונים שמוטלת עליהם חובת המתינות, הזהירות וההרגעה. המילים שלנו ושל מקורבינו הן חומר הבעירה המהיר והחזק ביותר עבור פעילי המקלדת ובריוני השטח. המנהיגות שלנו משמעה אחריות".

נתניהו לא הגיע לטקס בהר הרצל, ינאם בכנסת

נתניהו החליט שלא להשתתף היום בטקס הזיכרון הממלכתי בהר הרצל, שמתקיים בשעה זו. מקורב לנתניהו התייחס לביקורת על העדרותו הצפויה מהטקס ואמר: "את זכרו של גנדי, שר בישראל שנרצח על ידי מחבלים, הם לא מכבדים בכנסת על פי כללי הפרוטוקול ולא בבית הקברות. צביעות".

עוד נמסר ממקורבו של נתניהו: "האזכרה של ראש הממשלה המנוח רבין כבר הפכה מזמן לתירוץ קבוע להתקפות משולחות רסן על ראש הממשלה לשעבר נתניהו. כשנתניהו מגיע - הם תוקפים אותו; כשהוא לא מגיע - הם תוקפים אותו. תחליטו כבר".

על רקע הדברים, שר הבריאות ויו"ר מרצ ניצן הורוביץ תקף את נתניהו בישיבת סיעתו: "החרמת האזכרה הממלכתית בידי יו"ר האופוזיציה, שהיה יו"ר האופוזיציה גם בעת הרצח - היא המשך מסע ההסתה ועיוות ההיסטוריה, וניסיון להתנתקות מאחריות. מי שלא רוצה לזכור לא רוצה למנוע את הרצח הבא".

בשעה 17:00 ראש הממשלה נפתלי בנט ישתתף בישיבה מיוחדת במליאת הכנסת לזכרו של רבין. בשעה 20:00 בערב תתקיים בכיכר רבין בתל אביב עצרת הנרות הגדולה, מיצג והדלקת אלפי נרות נשמה לזכרו של ראש הממשלה לשעבר. העצרת הרגילה לא תתקיים בשל הקורונה. 

בהכנת הידיעה השתתפו: זאב קם, עמיחי שטיין, אוריה אלקיים ויערה שפירא

הפופולריים