לפיד: כל עיכוב במו"מ מקרב את איראן לפצצה

לפיד: כל עיכוב במו"מ מקרב את איראן לפצצה
שר החוץ לפיד ערך מסיבת עיתונאים משותפת עם שרי החוץ של ארה"ב ואיחוד האמירויות: "ישראל שומרת לעצמה הזכות לפעול בכל רגע" • שר החוץ של איחוד האמירויות: "אבקר בקרוב בישראל" • ארה"ב מאותת לאיראן לשוב למו"מ, בלינקן במסיבת העיתונאים: "מאמינים בדיפלומטיה מול איראן, אבל צריך שני צדדים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פגישה משולשת בין לפיד, בלינקן ובן זאיד
צילום: צילום: שלומי אמסלם, לע"מ

לפיד בוושינגטון: שר החוץ יאיר לפיד ערך אתמול (רביעי) מסיבת עיתונאים משותפת עם שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן ועם שר החוץ האמירתי עבדאללה בן זאיד. השר האמירתי אמר בנאומו כי יבקר בקרוב בישראל, במה שיהיה הביקור של הבכיר בדרג הגבוה ביותר מהמדינה בישראל. לפיד התייחס לגרעין האיראני ואמר כי על עיכוב במשא ומתן מקרב אותה לפצצה, ואילו בלינקן אמר: "מאמינים בדיפלומטיה מול איראן, אבל צריך שני צדדים".

הלילה (חמישי) משרד החוץ האמריקני ציין כי השר בלינקן הדגיש את מחויבותה הרבה של ארה"ב לביטחון ישראל וכי הממשל האמריקני תומך בצעדים שיגדילו את הסיכוי להשגת פתרון של שתי מדינות, וכמו כן צעדים שישפרו את חייהם של הפלסטינים והישראלים.

בחדשות הערב בכאן 11 דווח כי ארצות הברית מבהירה לאיראן שהזמן אוזל לשוב לשולחן המשא ומתן. ישראל לוחצת לצעדים נוספים כלפי איראן, וסבורה שעל האמריקנים להפעיל לחץ נוסף על איראן על מנת שתשוב לדיונים.

בשיחות בין גורמים ישראלים לאמריקאים חלקם אף טענו שרק סנקציות נוספות יחזירו את איראן למשא ומתן, ושיש אפילו מקום להפעלת כוח מול איראן. ישנה דילמה בין המעצמות כיצד לנהוג כשחידוש המגעים כרגע לא ברור. נציג האיחוד האירופי לשיחות אנריקה מורה יבקר מחר בטהראן. הוא אומר שהשיחות נמצאות בנקודה קריטית, וכי זה חיוני שהן יחודשו מהנקודה שבה הופסקו. 

שר החוץ לפיד התייחס במסיבת העיתונאים להסכם הנורמליזציה בין ישראל לאמירויות ואמר "מנהיגים במזרח התיכון מאמינים שאפשר לשנות את המציאות יחד". בנוגע לאיום הגרעין האיראני אמר כי כל עיכוב במשא ומתן מקרב את איראן לפצצה גרעינית והוסיף: "בלינקן ואני בנים לניצולי שואה, ויודעים שיש להיאבק בזה. ישראל שומרת לעצמה את הזכות לפעול בכל רגע ובכל דרך". 

בהמשך אמר לפיד: "אם הדיפלומטיה תיכשל, תהיינה אופציות אחרות על השולחן. לפעמים העולם צריך להראות את כוחו כדי למנוע מאיראן להפוך לגרעינית". בלינקן הוסיף באותו נושא, כי ארה"ב מחויבת למנוע מאיראן נשק גרעיני וכי הנתיב הדיפלומטי הוא הדרך הטובה ביותר: "אבל למרות שהבהרנו את רצוננו לחזור להסכם, מה שאנחנו רואים מטהרן מעיד שהם לא. אנונו מאמינים בדיפלומטיה אבל צריך שני צדדים לכך". 

בלינקן התייחס גם לסוגיה הפלסטינית ואמר כי "התקדמות בשלום וכבוד לפלסטינים חשובה לכשעצמה ולקידום פתרון של שלום". בנוסף התייחס לכוונה האמריקנית לפתוח קונסוליה בירושלים עבור האוכלוסייה הפלסטינית: "נתקדם בתהליך פתיחת הקונסוליה".

שר החוץ האמירתי עבדאללה בן זאיד אמר: "ככל שהיחסים בין האמירויות לישראל יהיו מוצלחים יותר, כך זה ישכנע את כולם להתקדם בנתיב הזה". בן זאיד הוסיף כי יבקר בקרוב בישראל ואמר ללפיד: "מצפה לראותך בקרוב". בהמשך אמר כי הפלסטינים הם המרכיב החשוב ביותר לשלום באזור.

אמש קיים לפיד סבב פגישות מדיניות ובמהלכן נפגש עם סגנית נשיא ארצות הברית, קמאלה האריס. בסיום הפגישה כתבה האריס, כי השניים דנו במגוון רחב של נושאים ובהם "החשיבות של קידום השלום, הביטחון והשגשוג עבור פלסטינים וישראלים". לצד זאת מסרה כי הממשל האמריקני מחויב לישראל ולביטחונה.

לפיד אמר בפתח הפגישה עם האריס: "שמח להיות כאן עם אחת החברות הטובות ביותר שיש לישראל בוושינגטון, תמיד יכולנו לסמוך עליה ברגעים הקשים". בהמשך אמר: "גם כשיש בינינו חילוקי דעות, אני יודע שהמטרה שלנו משותפת - לראות את ישראל חזקה, בטוחה משגשגת. אנחנו גם מאמינים שהפלסטינים זכאים לאיכות חיים, כלכלה, חינוך ותקווה".

הפופולריים