מרקל: "יש לעשות הכול כדי למנוע מאיראן גרעין"

מרקל: "יש לעשות הכול כדי למנוע מאיראן גרעין"

קנצרלית גרמניה בביקור פרידה בישראל | בנט: האחריות המוטלת על ישראל - לוודא במעשים שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני לעולם • מרקל: "עדיין חושבת שפתרון שתי המדינות חשוב". בנט השיב: "לא מתעלמים מהפלסטינים, אך למודי ניסיון" • שני המנהיגים ביקרו ביד ושם, שם אמרה מרקל: כל ממשלה עתידית בגרמניה מחויבת לעמוד איתנה מול האנטישמיות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנט ומרקל ביד ושם
צילום: צילום: קובי גדעון, לע"מ

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל החלה הבוקר (ראשון) את ביקורה בישראל בפגישה עם ראש הממשלה נפתלי בנט. "יש לעשות הכול כדי למנוע מאיראן גרעין", אמרה הקנצלרית במסיבת עיתונאים שערכו השניים. "איראן לא נותנת שום סימן שהיא רוצה להתחיל בשיחות הגרעין, וזה מה שיכריע. יש כל מיני דרכים לחשוב על ההסכם. אני רואה גם אחריות רוסית בכל הנוגע לגרעין האיראני".

בהמשך ביקרה מרקל יחד עם ראש הממשלה בנט ביד ושם. בביקור לקחו חלק גם יו"ר יד ושם דני דיין ויו"ר מועצת יד ושם הרב מאיר ישראל לאו. ראש הממשלה והקנצלרית ביקרו בתערוכת "הבזקי זיכרון", המציגה צילומים מתקופת השואה, לאחר מכן ביקרו במוזיאון לאומנות השואה, בהמשך הוצג למנהיגים הקמפוס החדש למורשת השואה. בתום הסיור נפגשו השניים עם ניצול השואה.

בביקור אמר ראש הממשלה בנט: "יש לקחים רבים לשואה. גם עשורים אחרי, העם היהודי עוד לא סיים להבין לעומק את האסון שפקד אותו. בעיניי, החשוב שבלקחים הוא המובן מאליו והפשוט מכולם - מקומו של העם היהודי הוא על אדמתו, כאן בארץ ישראל.

"השואה אינה סיבת קיומה של מדינת ישראל. החיבור של העם היהודי לארצו לא החל באושוויץ. אבל אושוויץ, אחינו ואחיותנו שאבדו שם, מחזקים בנו את הנחישות לא להיות עוד לעולם עם חסר מגן, רחוק ממולדתו".

קנצלרית גרמניה אמרה בביקור: "כל ביקור ביד ושם נוגע בנימי נפשי. הפשעים נגד העם היהודי שמתועדים כאן מהווים תזכורת עיקשת לאחריות שאנו הגרמנים נושאים עלינו, וכן אזהרה - יהודים מצאו שוב בית בגרמניה אחרי הפשע נגד האנושו, השואה. עובדה זו מהווה הבעת אמון עליה אנו אסירי תודה.

"אמון זה מחייב אותנו לעמוד איתנים, בנחישות בלתי מתפשרת, מול אירועי אנטישמיות, שנאה ואלימות מידי יום. זו התחייבות שלי כאן, היום, ושל כל ממשלה פדרלית לעתיד".

בנט: האחריות שלנו - לוודא במעשים שלאיראן לא יהיה גרעין

בישיבת ממשלה מיוחדת שבה השתתפה מרקל, בנט אמר: "העולם ממתין, האיראנים מושכים זמן והצנטריפוגות מסתובבות. האחריות המוטלת על ישראל - לוודא במעשים שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני לעולם. נשק גרעיני בידיו של משטר קיצוני ואלים כזה ישנה את פני האזור ואת פני העולם". 

במסיבת העיתונאים לאחר מכן הוא חזר והדגיש: "תוכנית הגרעין הגיע לשלב שצריך מנהיגות. איראן עם פצצה גרעינית תהיה כתם מוסרי". הוא המשיך, "את איראן אין טעם לפייס. אצלם הפייסנות היא חולשה. הם מנסים להתל בקהילה הבין-לאומית ולערער את היציבות". וברקע התקיפה בסוריה ביום שישי, הבהיר בנט: "אנו פועלים באופן יום-יומי נגד הרצון של איראן להציף את האזור בנשק". בנט ציין הוסיף שבפגישה בין המנהיגים הם עסקו  בנושאים החשובים לביטחון ישראל "לשנים קדימה". 

בתוך כך, ראש הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית אמר היום כי טהראן העשירנה יותר מ-120 קילוגרם של 20% אורניום מועשר. "אנשינו יודעים כי הכוחות המערביים היו אמורים לספק לנו דלק מועשר ב-2% לשימוש במתקן הגרעיני בטהראן, אבל הם לא עשו זאת", אמר מוחמד אסלאמי.

בנט: "לא מתעלמים מהפלסטינים, אך למודי ניסיון"

במסיבת העיתונאים שנערכה עם השניים, בנט התייחס לנושא הפלסטיני, שנעדר מנאומו באו"ם, ואמר: "אנחנו לא מתעלמים מהפלסטינים - אבל באותה נשימה אנו למודי ניסיון. התוצאה של מדינה פלסטינית היא מדינת טרור, 7 דקות מביתי. לכן אני אדם פרגמטי, עושים פעולות בשטח". הקנצלרית התעקשה: "עדיין חושבת שפתרון שתי המדינות חשוב". 

מרקל: "הרעיון הוא לא להיות ניטרלי, אלא לקחת צד"

מרקל מצידה, הבטיחה בישיבת הממשלה: "גרמניה תהיה מחויבת גם בעתיד לביטחון ישראל, זו עמדה ברורה של הממשלה הגרמנית. אתה אמרת את זה בעצמך נפתלי היקר, הרעיון הוא לא להיות ניטרלי, אלא לקחת צד. אנחנו רוצים שהיחסים יהיו חיים, תוססים, לא נוקשים, נמשיך ללבן גם את המחלוקות בינינו".

בנט התייחס לדבריה של מרקל ואמר: "מי ששומר על ניטרליות בסכסוך בין ישראל ובין מדינות כמו איראן וארגונים כמו חמאס וחיזבאללה, איבד את המצפן המוסרי שלו. את, הקנצלרית, משמשת מזה שנים כמצפן המוסרי של יבשת אירופה כולה, ומתווה קו בלתי מתפשר של תמיכה בישראל". עוד הוא ציין כי "המחויבות שלך לביטחון ישראל היא גם במעשים, לא רק במילים".

בפתח הפגישה בין השניים, הודה ראש הממשלה על מחויבותה לישראל. "מערכת היחסים בין גרמניה לישראל הייתה חזקה, אבל בתקופתך הפכה לחזקה מאי פעם. היא הפכה מעוד ברית לחברות אמיתית הודות למנהיגותך", אמר בנט.

ראש הממשלה הוסיף כי הממשלה החדשה בישראל מביאה רוח חדשה של רצון טוב. "זו הממשלה המגוונת ביותר בהיסטוריה של ישראל. יש לנו ימין ושמאל, יהודים ומוסלמים, דתיים וחילונים, וזה עובד, אנחנו מסתדרים יחד די טוב". על כך הגיבה מרקל בעקיצה לכיוון בנט ועל רקע הבחירות בגרמניה אמרה: "בהשוואה לממשלה שלך, קואליציה גרמנית נראית כמו עניין פשוט למדי".

בעקבות הביקור - שינויים בהסדרי התנועה

בעקבות ביקורה של הקנצלרית, עשרות שוטרים יפעלו כדי לאבטח ולהכווין את התנועה בכביש מספר 1 ובתוך העיר ירושלים. להלן השינויים בהסדרי התנועה במהלך ימי הביקור.

צירים במרחב הבין-עירוני

מחר בבוקר לקראת סיום הביקור ועזיבתה של קנצלרית גרמניה, צפוי להיסגר לתנועה בהדרגה ולסירוגין כביש מספר 1 לכיוון מערב, ממחלף סחרוב ועד למחלף גנות. כמו כן תחסם הגישה לכלי רכב מכביש מספר 6 לכביש מספר 1 במחלף נשרים והתנועה תופנה לכביש 431 וכביש 44.

צירים במרחב העירוני

בתוך העיר ירושלים ייתכנו שיבושי תנועה נקודתיים וקצרים בזמן במספר צירים בתוך העיר במועדים הבאים: ביום ראשון בשעות הצהריים וביום שני בשעות הבוקר, הכל בהתאם למהלך הביקור. רח׳ דוד המלך בירושלים יחסם לפרקי זמן משמעותיים במהלך הביקור מצומת פלומר - אמיל בוטה.

הפופולריים