גורם מעורה בפרטי המבצע: הושג מידע חדש על רון ארד, אך לא חסר תקדים

מבצע רון ארד: הושג מידע חדש, אך לא חסר תקדים

בנט מידר את שר הביטחון גנץ מההחלטה לחשוף את המבצע • ראש הממשלה לשרים: התאכזבתי לשמוע את הביקורת שלכם • התקשורת הערבית דיווחה שגנרל איראני נחטף על ידי המוסד בסוריה ונלקח לחקירה במדינה אפריקאית - הערכה: לא היה בידו מידע
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רון ארד
צילום: רון ארד

עדכון 07.10: תמי ארד בתגובה ראשונה על המבצע של המוסד: "לא סיכנו חיים של לוחמים"

המבצע לגילוי מידע חדש על רון ארד: אחרי שהתקשורת הערבית דיווחה היום (שלישי) כי אנשי המוסד חטפו גנרל איראני מסוריה למדינה באפריקה ושם הוא נחקר, ניתן להעריך כי הסיבה שהגנרל שוחרר בחיים לאחר חקירתו מעידה שלא היה בידיו מידע. בחדשות הערב בכאן 11 דווח מפי גורם המעורה בפרטים כי במבצע התגלה פריט מידע חדש אך לא חסר תקדים. 

בחדשות הערב דווח גם כי ראש הממשלה נפתלי בנט מידר את שר הביטחון בני גנץ מההחלטה לחשוף את פרטי המבצע לציבור. מי שכן עודכן על כך מראש הוא שר החוץ יאיר לפיד. יחד עם זאת, היום נועדו ראש הממשלה ושר הביטחון לפגישת עבודה שגרתית. 

בנט פנה בישיבת הממשלה לשרים ואמר: "התאכזבתי לשמוע מתוך הממשלה ביקורת בנושא. המניע לפרסום היה ערכי ולא פוליטי - כדי להוקיר את לוחמי המוסד ולהדגיש שמדינת ישראל מחויבת ללוחמיה גם כמה עשורים אחרי".

גורמים במערכת הביטחון אמרו הערב לכאן חדשות שדברי בנט והפרטים המבצעיים שפורסמו בעקבותיהם, גורמים לאיראן להרגיש מושפלת ועלולים להגביר את המוטיבציה שלה לנקום בישראל. גורמים אחרים אומרים, שגם אם הניסוח של בנט היה יכול להיות יותר זהיר ופחות פומפוזי - לא נגרם נזק לביטחון המדינה.

העיתון הערבי "ראי אל-יום", היוצא לאור בלונדון, דיווח היום כי המבצע לאיתור רון ארד, אותו חשף ראש הממשלה נפתלי בנט בנאום בכנסת, התרחש על אדמת סוריה ובמהלכו חטפה יחידה של המוסד גנרל איראני. על פי הדיווח, הגנרל הועבר למדינה אפריקנית, שם נחקר ולאחר מכן שוחרר. לפי המקורות שסיפרו לעיתון על המבצע, האיראנים גילו כי מדובר בפעולה של המוסד.

ערוץ אל-ערבייה שבבעלות סעודית דיווח ממקורותיו כי ישראל הוציאה לפועל שני מבצעים בסוריה ובלבנון בחודש שעבר כדי לגלות מה עלה בגורלו של הנווט רון ארד. בסוריה לפי הדיווח נחטף קצין איראני שפרש לגמלאות ושוחרר. בלבנון נטען לפי הדיווח שנלקחו דגימות DNA מגופה שישנה אפשרות שהיא שייכת לנווט רון ארד. לפי אל-ערביה, המבצע בלבנון היה בכפר א-נבי שית בבקעת הלבנון, המקום האחרון שבו שהה ארד. לדיווח אין אישור מכל מקור אחר ומהימנותו אינה ברורה.

אהוד אולמרט מפרט על מבצע סודי ומורכב לאיתור מידע על רון ארד | קטע בלעדי מתוך "זמן אמת"

בתוך כך, חן ארד התייחס היום למבצע לגילוי מידע אודות אחיו רון, אותו חשף אתמול ראש הממשלה נפתלי בנט בנאום בכנסת. ברקע הוויכוח סביב הצלחת הפעולה, האח ציין כי איננו יודע מהן תוצאות המבצע. ארד הוסיף בדבריו, שהובאו בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, כי תוצאות המבצע הן עניין מקצועי וכי ובסוף אחרי 35 שנים, אחיו עדיין לא שוחרר. "צריך להודות לכל אלה שעשו ועושים", ציין חן ארד.

הבוקר ביקר בכיר בקואליציה את בנט על חשיפת המבצע. הבכיר אמר כי בנט לא היה צריך לחשוף מבצע ביטחוני רגיש בנאום פוליטי, וכי זה לא מכבד את אנשי מערכת הביטחון. "אלו היו אמירות מיותרות לחלוטין של ראש הממשלה", הוסיף.

בנט אמר אתמול במליאת הכנסת, שחזרה מפגרה: "בחודש שעבר יצאו נשות ואנשי המוסד למבצע שתכליתו לאתר מידע חדש על גורלו ומקום הימצאו של ארד". ארד, נווט קרב בחיל האוויר, נפל בשבי ארגון "אמל" בלבנון ב-16 באוקטובר 1986. מטוסו הופל במהלך גיחת תקיפת מטרות מחבלים באזור צידון. מ-1988 נעלמו עקבותיו והוגדר כנעדר.

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אמש כי המבצע להשגת המידע הרגיש לא הצליח ולא הושג מידע כזה. גורם שמכיר את פרטי המבצע אמר לכאן חדשות כי הצעד של בנט לא מובן. במשרד ראש הממשלה הגיבו לביקורת: "המבצע להשגת מודיעין אודות רון ארד היה מבצע מוצלח שבוצע תוך עמידה ביעדים מבצעיים יוצאי דופן. להבאת המידע בפני חברי הכנסת והציבור הרחב היה ערך, המבטא את המאמץ והמחויבות הכבירה להשבת בנינו לגבולם, גם שנים ארוכות לאחר שנפלו בשבי האויב. כל הפצת מידע אחר הינה שקר וכזב".

כשבנט עשה ביבי | עוד יום

בהכנת הידיעה השתתפו עידו קורן וכרמלה מנשה

הפופולריים