הכנסת חוזרת מפגרה: אלה המבחנים של ממשלת בנט

הכנסת חוזרת מפגרה: אלה המבחנים של ממשלת בנט
מחר ייפתח כנס החורף של הכנסת ה-24. כבר בתחילתו הוא יעמיד את הקואליציה בשורה של מבחנים לא פשוטים ולא מעט משימות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השבעת הנשיא הרצוג במליאת הכנסת, 07.07.21
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מושב החורף של הכנסת ייפתח היום (שני) וכבר בתחילתו יעמיד את הקואליציה בשורה של מבחנים לא פשוטים ולא מעט משימות.

המשימה הראשונה והמרכזית היא העברת תקציב המדינה עד 14 בנובמבר. כאן ניצבים בפני הממשלה שני אתגרים מרכזיים: ראשית, סיעת רע"ם דורשת את אישור תוכנית החומש לחברה הערבית, ותוספת של עוד כמה החלטות תכנוניות, כתנאים מקדימים להצבעה בעד התקציב. כרגע אין עדיין הסכמות לדרישות המלאות שלהם, בטח בתחומי התכנון.

שנית, צריך למלא את ההבטחות שניתנו לכל השרים במסגרת הפשרות שנעשו בחוק ההסדרים. אחרת, חלקם יאמין שלא יעבירו את הנוסח הסופי שלו. כיוון שהעברת התקציב היא הכרח קיומי לקואליציה, מנסים שם כבר עכשיו להסביר לכל השותפים שעומדים להתמקד בזה ופחות בחקיקה אחרת.

אבל יש מי שבאים במטרות מאוד מוגדרות בחקיקה ובנכונות לקדם אותן מהר. כמו שר המשפטים גדעון סער, למשל. הוא רוצה לקדם את חוק הגבלת הכהונה לראש ממשלה. כאן "ימינה" עדיין לא החליטה איפה היא עומדת, ובמיוחד שרת הפנים איילת שקד שנחשבת מתנגדת לחוק הזה. כלומר, יש כאן מוקד אפשרי נוסף לעימות בין סיעות הימין של הממשלה.

שלישית ולא פחות חשוב, הממשלה תצטרך לעמוד בקשיים שתערים בפניה האופוזיציה כבר מהיום הראשון. בינתיים חברי האופוזיציה מחרימים את ועדות הכנסת, וכבר גררו את הקואליציה לבג"ץ בטענה לייצוג חסר. היום הם כבר התחילו לדרוש הצבעה על חוק יסוד ההגירה שנועדה לסכסך בין השותפים לממשלה.

ואם הקואליציה רוצה שכנס החורף הזה יעבור עליה בלי הפסדים מביכים, כמו אלה שכבר חוותה לפני הפגרה, רצוי מאוד שכבר תתחיל לגבש טקטיקות התמודדות - כבר מעכשיו.

הפופולריים