האלימות בחברה הערבית: צה"ל ושב"כ יסייעו בנשק הבלתי חוקי

צה"ל ושב"כ יסייעו במאבק בנשק הבלתי חוקי
בנט: הציבור הערבי חייב להבין שכוחות הביטחון הם לא האויב, הם הפתרון • יקודמו חוקים שיעניקו אמצעים נוספים לגופי האכיפה השונים, לרבות חוק עונש מינימום להחזקה וסחר בנשק • הסמכויות של שב"כ לא יורחבו, אך המאבק בנשק הבלתי חוקי יהיה בראש סדר העדיפויות • שר הביטחון לא השתתף בדיון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צוות השרים למאבק בפשיעה ובאלימות בחברה הערבית
צילום: צילום: קובי גדעון / לע"מ

**עדכון: ראש הממשלה נפתלי בנט: מעורבות השב"כ תהיה מוגבלת לתחומים שלא יוצרים מתח עם ייעודו בחוק, ומביאים לידי ביטוי את יתרונו היחסי"**

**עדכון: השר לביטחון הפנים עמר בר-לב כתב הבוקר (שני) בטוויטר: "אמש לא דובר בשום צורה שהיא על הצורך במעורבות צה"ל במאבק ואין לצה״ל שום תפקיד בתכנית"**

הממשלה אישרה היום (ראשון) ששב"כ וצה"ל יסייעו במאבק באלימות בחברה הערבית. שני הארגונים יטפלו באופן ממוקד בסוגיית כלי הנשק הבלתי חוקיים. עוד הוחלט כי משרד המשפטים יקדם שורת חוקים שיעניקו אמצעים נוספים לגופי האכיפה השונים, לרבות חוק עונש מינימום להחזקה וסחר בנשק.

"לקחו את החוק לעצמם": מאבטחים בעיריית כפר קאסם תקפו שוטרים

עוד עלה בדיון, כי אין צורך בשינוי חוק השב"כ. הסמכויות של שירות הביטחון הכללי לא יורחבו, אך המאבק בנשק הבלתי חוקי יהיה בראש סדר העדיפויות. על אף ההחלטה, צה"ל לא ייכנס ליישובים ישראליים ויאסוף נשק מהמגזר הערבי, ואם לא יעשו שינוי בחוק השב"כ אז גם לא יהיה שינוי במנדט הפעולות של שב"כ בנושא הזה. הכוונה היא לשים דגש על הפעילות שכבר עתה נעשית בתחום הנשק הלא חוקי, בעיקר בשטחים.

ראש הממשלה, נפתלי בנט, פתח את ישיבת צוות השרים למאבק בפשיעה ובאלימות בחברה הערבית בקריאה לציבור הערבי לשתף פעולה עם המשטרה: "מצב האלימות בחברה הערבית הגיע לקו האדום. הממשלה לוקחת את הנושא ברצינות גדולה. הציבור הערבי חייב להבין שכוחות הביטחון הם לא האויב, הם הפתרון. לא להאשים את המדינה, אלא ללכת איתה יד ביד". שר הביטחון בני גנץ לא השתתף כלל בדיון. מי שכן נכחו בו היו בין השאר שר המשפטים, שרת הפנים, השר לביטחון פנים, שר הרווחה, היועץ המשפטי לממשלה, מפכ"ל המשטרה, וראש השב"כ המיועד.

בנט ציין כי הממשלה לוקחת את הנושא ברצינות גדולה. הוא ציין את מינוי סגן השר לביטחון פנים יואב סגלוביץ' לעמוד בראש צוות עבודה בין-משרדי להתמודד עם הסוגייה ואמר כי לצוות יוענקו כל הכלים והגיבוי כדי להצליח במשימה.

הוא התייחס לאירוע תקיפת השוטרים בכפר קאסם בסוף השבוע: "אני מצפה שהציבור הערבי - נבחרי הציבור, אנשי הציבור הערבי, אנשי תקשורת מהחברה הערבית ואחרים - יעמדו מאחורי השוטרים וכוחות הביטחון. וכן, הציבור הערבי כולו צריך לעמוד מאחורי המדינה. המדינה מתגייסת עכשיו כדי להגן על האזרחים הערבים ממכת הפשע, מהנשק הבלתי חוקי, מהרצח ומהפרוטקשן. זה יצריך הרבה זמן, מאמץ ומשאבים".

שר המשפטים גדעון סער, שנכח בדיון הממשלה, התייחס גם הוא להחלטה שקיבלו לערב את השב"כ במאבק באלימות במגזר הערבי. בריאיון ליגאל גואטה ותמר אלמוג בתוכנית "שלי גואטה" בכאן רשת ב אמר: "השימוש בכלים שלהם יהיה עד למקום שיהיה נכון לפי חוק, לא נערב אותם במקומות שבהם זה לא יהיה נכון והכל בהתייעצות עם היועמ"ש. אל תחשבו שעד היום לא שילבו את השב"כ בנושאים האלה. אף אחד לא הולך להחליף את המשטרה ולא מתוכנן להכניס אותם יחד עם חיילי צה"ל לרשויות המקומיות".

האזינו לריאיון המלא של גדעון סער ב"שלי גואטה"

על תקיפת השוטרים בכפר קאסם אמר סער: "צריך לנקוט בקו תקיף נגד מי שתוקף שוטרים. הפשיעה בחברה הערבית הגיעה למקומות מאוד מסוכנים. בעבר רשות אכיפת החוק לא נתנה תשומת לב לרחוב הערבי וזאת הייתה טעות".

הבוקר הגיע מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי לתחנת המשטרה בכפר קאסם, קיים הערכת מצב מיוחדת ושוחח עם הצוות בתחנה. בדבריו התייחס שבתאי לפעילות השוטרי שלמרות שהותקפו הצליחו לעצור בשטח את החשודים המרכזיים בתקיפה. 

הפופולריים