בשל לחץ של חברי קונגרס דמוקרטים: המימון למיירטי כיפת ברזל עוכב

חברי קונגרס לחצו - והמימון לכיפת ברזל עוכב

סיוע בשווי מיליארד דולרים ירד מחוק ההסדרים האמריקני. מנהיג הרוב הדמוקרטי לשר החוץ לפיד: מדובר בדחייה טכנית - מחויבים להעביר את הסיוע בזמן הקרוב. גורמים במפלגה הרפובליקנית מסרו לכאן חדשות: "הנהגת הדמוקרטיים נכנעה לקיצונים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ניסוי ראשון של מערכת כיפת ברזל בארה"ב, 23.08.21
צילום: צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון

בעקבות לחץ של חברי המפלגה הדמוקרטית הפרוגרסיבים, הדמוקרטים הסירו היום (שלישי) מחוק ההסדרים האמריקני את הסעיף המעניק לישראל מיליארד דולרים לרכישת מיירטים למערכת כיפת ברזל. דוברת יושב ראש ועדת ההקצאות מהמפלגה הדמוקרטית, רוזה דלאורו, אמרה שהמימון למערכת כיפת ברזל ייכלל בהצבעה נפרדת מאוחר יותר השנה. 

כמה חברי קונגרס דמוקרטים הביעו את התנגדותם למהלך ואמרו כי מדובר במערכת המגנה על אזרחים מרקטות של חמאס. מנהיג הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים, סטני הוייר, שוחח עם שר החוץ יאיר לפיד בנושא ואמר לו שמדובר בדחייה טכנית, שנבעה מוויכוח בקונגרס סביב תקרת הגרעון בתקציב האמריקני, ושארצות הברית מחויבת להעביר את הסיוע בזמן הקרוב. בהמשך הלילה הוסיף הוייר שייתכן שמימון מיירטי כיפת ברזל יעלה להצבעה כבר השבוע, מבלי להמתין להצבעה על תקציב הביטחון. 

גורמים במפלגה הרפובליקנית הגיבו על דברי הוייר ואמרו לכאן חדשות: "מדובר בבולשיט. בסוף באמת ייתכן שיאשרו את הסיוע, אבל האירוע המשמעותי כאן הוא שההנהגה של המפלגה הדמוקרטית נכנעה לקיצונים". מנהיג המיעוט הרפובליקני בבית הנבחרים, קווין מקארת'י הוסיף כי "הדמוקרטים נכנעו להשפעה האנטישמית של הקיצונים, הרפובליקנים יעמדו תמיד לצידה של ישראל".

לפיד מסר לאחר הפגישה: "אחרי שנים שבהן הממשלה הקודמת הזניחה את הקונגרס והמפלגה הדמוקרטית, וגרמה נזק ניכר ליחסי ישראל-ארצות הברית, אנו בונים מחדש יחסי אמון עם הקונגרס. אני מודה לממשל ולקונגרס על מחוייבותם האיתנה לביטחון ישראל".

גם באיפא"ק הגיבו להחלטה ומסרו: "קיצונים בקונגרס משחקים בפוליטיקה עם חייהם של ישראלים ופלסטינים. ההחלטה להסיר את המימון למערכת הגנה מצילת חיים היא פגיעה בערכים שלנו, והיא מנוגדת להתחייבות של ביידן. כל טיל יכול היה להרוג יהודים או ערבים. המחבלים בעזה שיורים את הרקטות אינם מפלים ביניהם. זה פשוט: כיפת ברזל מצילה חיים. חסימת המימון לכיפת ברזל מסייעת למחבלים להרוג אזרחים". 

בתחילת חודש יוני, בזמן ביקורו בוושינגטון של שר הביטחון בני גנץ, בממשל האמריקני הבהירו שהם מחויבים לחדש את מלאי טילי כיפת ברזל, ברקע סיום מבצע "שומר החומות". במסגרת הביקור גנץ הגיש בקשת סיוע לחידוש מלאי הטילים. 

בד בבד, בית הנבחרים אישר הלילה את חוק תקציב ההמשך, שהוצא ממנו הסעיף הסיוע לישראל. החוק אמור לאפשר מימון לפעולות הממשלה עד לחודש דצמבר וכן הגדלה של תקרת החוב האמריקנית. הרפובליקנים צפויים למנוע את אישור החוק בסנאט. אם אכן יעשו כך, ארצות הברית עלולה לעמוד בפני שיתוק של פעולת הממשלה.

הפופולריים