השר גנץ: מוכן לקבל הסכם גרעין חדש עם איראן

השר גנץ: מוכן לקבל הסכם גרעין חדש עם איראן

שר הביטחון אמר בריאיון לעיתון אנגלי כי מקבל את המאמצים הדיפלומטיים של האמריקנים לגבש הסכם חדש. עם זאת, הדגיש גנץ שהתנאי הוא שממשל ביידן יגבש תוכנית נוספת למקרה שהשיחות ייכשלו, ובמקביל ישראל תגבש תוכנית משלה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ
צילום: Olivier Fitoussi/FLASH90

שר הביטחון בני גנץ אמר כי הוא מוכן לקבל הסכם גרעין חדש עם איראן. בריאיון שפורסם היום (רביעי) בעיתון Foreign Report, היוצא לאור בלונדון, אמר גנץ כי מקבל את המאמצים הדיפלומטיים של האמריקנים לגבש הסכם חדש, אך הדגיש כי התנאי הוא שממשלו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן יגבש תוכנית נוספת למקרה שהשיחות ייכשלו, ובמקביל ישראל תגבש תוכנית משלה. 

בריאיון לעיתונאי נרי זילבר מתאר גנץ כיצד אמורה להיראות התוכנית החלופית. "לחץ פוליטי, דיפלומטי וכלכלי שיופעל על איראן על ידי ארצות הברית, אירופה, רוסיה ו-באופן מכריע-סין, יחד עם 'הפגנת כוח' של ארצות הברית", אמר גנץ. השר הוסיף: "איראן צריכה לחשוש שארצות הברית ושותפיה רציניים".

גנץ הרחיב על התוכנית הישראלית שדיבר עליה. "אנחנו לא אמריקה, אבל יש לנו את היכולות שלנו. אני בטוח שאם אנחנו נדרוש מהצבא לפעול אז זה יביא לנו הישגים ופתרונות", אמר.

אתמול דווח בעיתון "הניו יורק טיימס" כי מומחים מעריכים שאיראן תהיה מסוגלת להגיע למספיק חומר בקיע שיספיק לפצצה אחת בתוך כחודש. זאת ברקע פרסום הדוח של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית על תוכנית הגרעין האיראנית בשבוע שעבר. גורמים רשמיים אחרים מסרו לעיתון שהדבר ייקח לטהראן כמה חודשים.

קבוצת מחקר המנתחת את ממצאי דוחות סבא"א הגיעה למסקנה שכיוון שאיראן העשירה מספיק אורניום ברמה של 60% - רמה שאינה מספיקה לייצור פצצה אבל גבוהה למדי - היא מסוגלת להרכיב ראש נפץ גרעיני אחד בתוך כחודש, ראש נפץ שני בפחות משלושה חודשים, וראש נפץ שלישי בפחות מחמישה חודשים. 

בדוח שפרסמה סבא"א בשבוע שעבר צויין שהממשלה החדשה באיראן ממשיכה להעלות באופן דרמטי את רמת הייצור של אורניום מועשר, תוך שהיא מונעת את הבקרה של הסוכנות - דבר המקשה עוד יותר על מאמציהן של מדינות המערב להחיות את הסכם הגרעין מ-2015. 

הפופולריים