הבקשה החריגה של א-סיסי מבנט - והקשר להסלמה בעזה

הבקשה החריגה של א-סיסי מבנט - והקשר להסלמה

בפגישת ראש הממשלה עם נשיא מצרים בשארם א-שייח' נפרסה מפת האינטרסים בין המדינות. האם משבר המים בין אתיופיה למצרים יכול לסייע להשגת שקט ברצועת עזה - ואיזה עוד בקשות הציגו שני המנהיגים בדרך להסדרה?
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנט וא-סיסי בפגישה פומבית במצרים, שארם א-שייח'. 13.09.21
צילום: צילום: הפצה רה"מ

הקשר בין הסכר באתיופיה למתיחות בעזה: בפגישת הפסגה שנערכה היום (שני) בשארם א-שייח' בין ראש הממשלה נפתלי בנט לנשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, ביקש א-סיסי מבנט לסייע בפיתרון משבר המים של מדינתו עם אתיופיה - כך פורסם הערב (שני) בחדשות הערב בכאן 11.

על מה מדובר? אתיופיה בונה סכר שצפוי להוריד למצרים את אספקת המים בכמעט 40%. מצרים רוצה סיוע ישראלי כדי לגייס את הנשיא האמריקני ג'ו ביידן לטובתם במשבר הזה - אינטרס שעלה היום שוב בפגישה של א-סיסי עם בנט. מצידה של ישראל, אין רצון לתפוס צד בין אתיופיה למצרים, אבל ממשלת בנט אולי יכולה לזרוק מילה לממשל בארצות הברית או לחילופין לסייע במתקני התפלה.

כמו כן, ישראל העבירה לאחרונה מסרים לארצות הברית כי היא מעוניינת במציאת פתרון למשבר. אם ישראל תספק לנשיא מצרים מה שהוא מבקש, אז לא-סיסי תהיה מוטיבציה גבוהה יותר ללחוץ על יחיא סינוואר עם כל הכלים שיש לו. בתרחיש הזה, אם מצרים תלחץ על מנהיג חמאס להתגמש בעסקת שבויים, ואם תהיה עסקה - מה שלא נראה כרגע - אז ישראל תאפשר שיקום ברצועה, מה שעשוי להוביל לשקט בדרום.

בשורה התחתונה, אפשר לומר שפתרון משבר המים בין מצרים לאתיופיה יכול לסייע בהשגת שקט ברצועת עזה. אם יורדים לקרקע המציאות, בינתיים ישראל מאפשרת הקלות אזרחיות לרצועה, אבל סינוואר רוצה יותר - הרבה יותר, ולכן כרגע ישראל נמצאת על ה"מסלול הבטוח" לקראת עימות בעזה.

המגעים להסדרה: בנט ביקש להגביר את הפיקוח על מעבר רפיח, א-סיסי מצפה לתמיכה בשיקום הרצועה

הפגישה בין בנט לא-סיסי הייתה למעשה הפגישה הפומבית הראשונה של הנשיא המצרי עם ראש ממשלה ישראלי - על אדמת מצרים. לפי גורם מדיני, בנט שוחח עימו על הרגעת המצב בעזה - וביקש להגביר את הפיקוח על מה שעובר במעבר רפיח, מחשש להתעצמות חמאס. א-סיסי הביע בהודעותיו תמיכה בפתרון שתי המדינות, אך הגורם המדיני לא התייחס כלל לסוגייה. על אף שמתאם השבויים והנעדרים, ירון בלום, היה במשלחת הישראלית ונכח בפגישת השניים, לא היה איזכור לכך בהודעה הישראלית או המצרית. 

בהמשך למגעים להסדרה ברצועת עזה, הנשיא המצרי העלה מול בנט את סוגיית השיקום ואמר כי חשוב כי הקהילה הבין-לאומית תתמוך במאמצים המצריים לשיקום עזה - ומצפה גם לתמיכה ישראלית בנושא. מבחינת מצרים, היא זו שרוצה לתת את המעטפת לשיקום הרצועה מאז מבצע "שומר החומות" ואף הצהירה על השקעה של חצי מיליארד דולרים באמצעות חברות קבלן, אך ישנה מחלוקת בין ישראל למצרים בנוגע לחומרים שיוכנסו דרך מעבר רפיח, מחשש שיוכלו לשמש לטרור.

בהכנת הידיעה השתתפו גילי כהן ורועי קייס

הפופולריים