הנשיא הרצוג חשף: "נפגשתי עם המלך עבדאללה בירדן"

הרצוג חשף: "נפגשתי עם המלך עבדאללה בירדן"
נשיא המדינה קיים בשבוע שעבר פגישה עם מלך ירדן בארמונו: "אם יתאפשר - אפגש עם עוד מנהיגים באזור" • הנשיא על השאלה האם יחון את נתניהו: שאלה תיאורטית ולא הוגנת | צפו בריאיון המלא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא המדינה יצחק הרצוג בריאיון למיכל רבינוביץ', חדשות הערב 05.09.21
צילום: צילום: כאן חדשות

נשיא המדינה יצחק הרצוג קיים בשבוע שעבר פגישה עם מלך ירדן, עבדאללה השני, בארמון המלך בעמאן. כך חשף הנשיא בריאיון בחדשות הערב בכאן 11, ששודר הערב (ראשון) לרגל ראש השנה. "הייתה לנו שיחה נהדרת, הוא מנהיג חשוב מבחינתנו. אם וכאשר יתאפשר אני אפגש עם הרבה מנהיגים באזור, הכול בתיאום עם הממשלה", אמר הנשיא בריאיון.

צפו בריאיון המלא מתוך "חדשות הערב" בכאן 11

הרצוג התייחס לממשלה החדשה בישראל ואמר: "מצבנו כאומה רגוע יותר, העובדה שיש לפחות ממשלה יציבה יחסית שמעבירה החלטות, שיש גם אופוזיציה פעילה, מחזיר אותנו לתלם שהיה לפני ארבע מערכות הבחירות הללו - יש בזה משקל עצום".

כשנשאל על האפשרות שיעניק חנינה לראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, ענה הנשיא כי מדובר בשאלה תיאורטית ולא הוגנת: "אני מתייחס ואתייחס לכל פנייה של כל אזרח בצורה שוויונית. לא היה דיל, הגבתי בו במקום. מעולם לא דיברתי עם נתניהו על הנושא הזה - לא במישרין ולא בעקיפין".

עוד בדבר הפגישה עם המלך עבדאללה נמסר מטעם הנשיא הרצוג: "ירדן היא מדינה חשובה מאוד ואני מכבד מאוד את המלך עבדאללה. בפגישתנו שוחחנו בין היתר על תחומים מרכזיים שבשיח בין המדינות, בין היתר על הסכם לייבוא חקלאות בשנת השמיטה, נושאי אנרגיה, קיימות ופתרונות למשבר האקלים שניתן לקדם יחדיו".

עוד ציין הנשיא כי יש נכונות לדיאלוג עם מדינות נוספת באזור. "יש תחושות באזור של רצון להתקדם ולדבר", אמר נשיא המדינה. "בימים אלו אנו מציינים שנה לחתימה על הסכמי אברהם, שהניחו תשתית אזורית חשובה. שמחתי לחנוך את שגרירות איחוד האמירויות בתל אביב, ובכוונתי לשוחח ולהיפגש עם ראשי מדינות נוספים מהמרחב. אני מדבר עם מנהיגים רבים מכל רחבי העולם, כמעט בכל יום, בתיאום מלא עם ממשלת ישראל".

אמש דווח בחדשות השבת כי שני המנהיגים רוצים לסמל בפגישתם פתיחת דרך חדשה בין המדינות. לפני פרסום הפגישה - נעשה תיאום בין לשכת הנשיא ללשכת המלך וניתן להעריך שזו לא תהיה הפגישה האחרונה. אחרי הפסגה המשולשת של נשיא מצרים א-סיסי, המלך עבדאללה ואבו מאזן, הצדדים מרגישים שיש מומנטום ויותר בשלות בצד האמריקני לחידוש התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים. ירדן והפלסטינים מקווים שנשיא מצרים יצליח לשכנע בכך את ראש הממשלה נפתלי בנט.

זמן קצר לאחר מינויו לנשיא, קיבל הרצוג אגרת ברכה מנשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. "מצרים מאמינה בחשיבות המאמצים המשותפים להשגת פתרון צודק ובר קיימא לבעיה הפלסטינית ואני מייחל לתרומתך לנושא, כך שהאזור כולו יוכל להינות סוף כל סוף משלום אליו כולנו שואפים", כתב א-סיסי.

זמן קצר קודם לכן קיבל הרצוג שיחה מפתיעה מנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, שגם בירך אותו על כניסתו לתפקיד. הנשיאים הדגישו בשיחה כי יחסי ישראל וטורקיה הם בעלי חשיבות רבה לביטחון וליציבות במזרח התיכון, ושישנו פוטנציאל גבוה לשיתוף פעולה בין שתי המדינות בתחומים רבים, במיוחד בתחום האנרגיה, התיירות והטכנולוגיה.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן וגל ברגר

הפופולריים