אחרי חוק ההסדרים: תקציב המדינה עבר במליאה בקריאה ראשונה

תקציב המדינה עבר במליאה בקריאה ראשונה

התקציב עבר ברוב של 59 בעד מול 54 נגד • לפיד על חוק ההסדרים: הגדול ביותר בתולדות המדינה, מדהים שעבר בקלות" • העלאת תקרת הגירעון אושרה • עימות בישיבה בין יו"ר הכנסת מיקי לוי לסגנו טיבי • ראש האופוזיציה נתניהו: "תקציב גרוע עם גזרות והעלאת מסים" • הושגה פשרה ברפורמה ברגולציה. הרפורמה בענף הביצים תישאר מחוק לחוק הסדרים | שידור חי מהכנסת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנט וליברמן במליאה 2.9.2021
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי

מליאת הכנסת אישרה הערב (חמישי) את חוק תקציב המדינה בקריאה ראשונה ברוב של 59 בעד מול 54 נגד. התקציב אושר לשארית שנת 2021 ולשנת 2022. הוא יעבור כעת לדיון מעמיק בוועדות הכנסת השונות לקראת ההצבעות בקריאה שנייה ושלישית בחודש נובמבר. מוקדם יותר הערב עבר גם חוק ההסדרים, לאחר מספר פשרות בקואליציה סביב רפורמות שנויות במחלוקת, שהושגה בהן הסכמה רגעים לפני ההצבעה. 

במסגרת ההסכמות שהיו כדי להעביר את חוק ההסדרים, לא מעט רפורמות יצאו ממנו החוצה אבל הובטח לשרים לקדם אותן כחוקים ממשלתיים מבחוץ - ובקואליציה מאוד ערים לזה שאם לא יקיימו את הבטחותיהם השרים האלה יכולים לבוא לפני אישור התקציב הסופי ולדרוש את קיום ההבטחות ואולי גם לגבות מחיר על אי קיום ההבטחה.

במהלך הדיון לקראת ההצבעה על התקציב נרשמה תקרית חריגה, כשסגן יו"ר הכנסת אחמד טיבי התעמת עם היו"ר מיקי לוי, לאחר שזה דרש ממנו לפנות את כיסאו. חבר הכנסת מהרשימה המשותפת סירב לדרישתו של לוי, ואמר לו: "אני יותר ותיק ממך, אני לא רוצה לרדת". 

בשולי ההצבעה המוצלחת הערב לקואליציה ואישור חוק ההסדרים, התקיימה שיחה אודות אישור התקציב בין יו"ר יש עתיד יאיר לפיד שביעות רצון רבה מול מזכיר הממשלה שלום שלמה. בשיחה שפרטיה פורסמו בחדשות הערב בכאן 11, אומר לפיד, שעד לא מזמן נלחם על מעמדה של הכנסת מהאופוזיציה: "מדהים שזה עבר ככה בקלות, זה חוק ההסדרים הכי גדול בתולדות המדינה". שלמה השיב ללפיד: "לאט לאט, בקצב הזה עוד נתקשה לפרק את העסק". 


המליא אישרה כאמור, בקריאה ראשונה, את חוק ההסדרים ברוב של 59 בעד מול 54 נגד, לאחר מספר פשרות שהושגו בממשלה סביב רפורמות במחלוקת. לאחר העברת החוק בקלות יחסית, שביעות רצון רבה נרשמה בקואליציה, שמסכמת את היום בצורה מאוד חיובית. 

ברקע, נשמעה דווקא ביקורת מגורמים כלכליים על תוכנו של חוק ההסדרים. גורמים אלה טוענים כי מרצ והעבודה התנהלו כאופזיציה בתוך הקואליציה במהלך השיחות על התקציב ועשו הכול כדי לרוקן מתוכן חלק גדול מהרפורמות המשמעותיות ביותר, ביניהן הרפורמה בחקלאות, חוק המטרו והרפורמה ברגולציה.

רפורמת הרגולציה שמקדם ח"כ אביר קארה מימינה הייתה במחלוקת עד הרגע האחרון, אך הושגה לבסוף הסכמה בממשלה. לפי ההסכמה המסתמנת, רשות הרגולציה שתוקם במסגרת הרפורמה תהיה גוף מייעץ בלבד, ולא תהנה מזכות וטו על החלטות שרים. יו"ר הקואליציה עידית סילמן אמרה על הפשרה שהושגה: "הגענו להסכמות גם בעניין הרגולציה. יש תקציב טוב ונכון עבור אזרחי מדינת ישראל". 


המתווה החדש של רפורמת הרגולציה

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו התייחס לתקציב שהניחה הממשלה על שולחן הכנסת במליאה: "זה תקציב גרוע, יש בו גזרות והעלאת מסים בניגוד להבטחות. נתתם סכומי עתק למנסור עבאס ולמחמוד עבאס". 

מוקדם יותר, שר האוצר אביגדור ליברמן נאם על הדוכן: "אני יושב בבית הזה הרבה שנים ולא זוכר מצב כזה. זה חסר תקדים. זה מסמל את תום עידן הטרלול וחזרה לנורמליות". "אני מסכים שהיקף חוק ההסדרים הוא גדול וחסר תקדים ולכן אני מקבל בהבנה את ההערות של היועצת המשפטית, אבל אני אומר לכם שלא הייתה לנו ברירה. זה החוק היחידי שמבטיח לנו צמיחה ודחיפה לשנה הבאה", אמר שר האוצר. 

קודם לכן אישרה המליאה בקריאה ראשונה את הצעת חוק מסגרות תקציב המדינה, שתאפשר להעלות את תקרת הגירעון לשנת 2021 ל-3%, ואת תקרת השנה הבאה ל-3.5%, כדי לאפשר את מסגרת תקציב המדינה שיועבר. 

הרפורמה בענף הביצים - מחוץ לחוק ההסדרים

השרים הודיעו הבוקר על הסכמות בנושא הרפורמה בחקלאות. הוחלט להוציא את ענף הביצים מחוץ לחוק ההסדרים והדיון בנושא יימשך בשלושת החודשים הקרובים. אתמול פורסם בכאן רשת ב כי אחד הסעיפים המשמעותיים שסוכמו מבטל את עליית מחירי המים שתוכננה לחקלאות ולמעשה מקפיא את המחירים לחקלאים - נושא שגרר התנגדות מצד כל חלקי הקואליציה, מימין ומשמאל.

שר החקלאות עודד פורר התייחס בריאיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" לרפורמה ולהסכמות. "החקלאות המקומית כבר לא תואמת גם את משבר האקלים. אני רוצה שישראל תהיה בחזית החדשנות ואנחנו נהיה אלה שמביאים לעולם את הפתרונות לחקלאות במשבר האקלים. הטמפרטורות הן כאלה שיש מקומות שכבר אי אפשר לגדל בהם", אמר פורר בריאיון.

האזינו לריאיון עם השר פורר

השר פורר הוסיף: "הרצון להתאמץ ולהשתפר הוא רק בתחרות. דאגנו שהרפורמה תהיה בתחרות הוגנת - הצרכן הישראלי ידע מה היא ארץ המוצא של כל פרי וירק. אני מעדיף שיקנו ירקות ופירות תוצרת הארץ ושהמחיר יהיה זמין לצרכן".

התקדמות בנושא העלאת גיל הפרישה לנשים | עיקרי הסיכומים

הלילה דווח כי נרשמו הסכמות גם בנושא העלאת גיל הפרישה לנשים, שעיקרן - הסכמת משרד האוצר להוסיף כסף על מנת לסייע לנשים עם משכורות נמוכות, שעובדות במקצועות שוחקים וכן, כסף לנשים שמפוטרות בגילאים הקרובים ל-60 ומתקשות למצוא עבודה חדשה. התקציב הנוסף יינתן לטובת הגדלת הבטחת הכנסה לאותן נשים ועבור הכשרות מקצועיות.

הסכום הראשוני לרפורמה עמד על 630 מיליון שקלים, שכבר נקבעו בהחלטת הממשלה. כעת יתוספו מאות מיליוני שקלים. 

עיקרי הסיכום:

<> הכפלת תקציב מענק עבודה, מס הכנסה שלילי, לטובת עידוד המשך עבודה. יתוספו 130 מיליון שקלים למתווה הממשלתי.

<> סוכם על מתווה להסרת חסמים ביורוקרטיים לקבלת מענק העבודה, כך שבמקום לקבל את המענק כעבור שנה ובאמצעות פנייה יזומה של העובדת, תקבל העובדת מיד עם תחילת המתווה על בסיס רבעוני מענק עבודה באמצעות מנגנון אוטומטי לאחר רישום חד פעמי לכל תקופת זכאות.

<> סוכם כי עבור נשים בנות 62 ומעלה, שנפלטו משוק התעסוקה לפני גיל 60 ומיצו את זכותן לדמי אבטלה ואת זכאותן להכשרות מקצועיות ומלגת הכשרה ולא הצליחו לחזור לשוק העבודה, יוקצה סך של 40 מיליון שקלים.

<> סוכם על הכפלת הסכום עבור תקופת הכשרה והשמה לנשים שנפלטו משוק התעסוקה בגילי 60-57 והוא יעמוד על 80 מיליון שקלים. התקופה תיארך חמישה חודשים ובמהלכה הן יהיו זכאיות לדמי קיום מוגדלים בסך 4,000 שקלים, שיהיו מותנים בהשלמת ההכשרה ולא יעלו על שכרה הקודם. במקרה שתקופת ההכשרה ארוכה יותר - דמי הקיום ישולמו לכל התקופה. המדינה מתחייבת לספק היצע הכשרות במרחק סביר לכלל הנשים שירצו להשתתף בתוכנית. ייקבע מנגנון פיקוח על מתן ההכשרות.

<> סוכם על העלאת קצבת הבטחת הכנסה לנשים בנות 62 ומעלה ועד גיל הפרישה, במשך חמש שנים, בסך של 700 שקלים בחודש. בסך הכל יוקצו לתוספת 150 מיליון שקלים לכל התקופה.

רפורמת הרגולציה: המחלוקת נפתרה

למרות מחלוקת קשה, מסתמנת הסכמה בממשלה גם סביב רפורמת הרגולציה, המבקשת להעביר את קביעת המדיניות בנושאי רגולציה - תקנות של משרדים, ממשרדי הממשלה לגוף חדש שיהיה אחראי על הנושא. במסגרת ההסכמה המתגבשת: היכולת של רשות הרגולציה החדשה להטיל וטו על החלטות של שר תצא מחוק ההסדרים, אך לשרים תהיה חובת היוועצות עם הרשות. 

חבר הכנסת מוסי רז ממרצ אמר מוקדם יותר היום כי אם המצב יישאר כפי שהוא, יש לו גיבוי ממפלגת מרצ להצביע נגד חוק ההסדרים. הוא האשים את סגן השר אביר קארה בכך שטיפס על עץ גבוה ולא מוכן לרדת ממנו. בכירים במשרד האוצר הבהירו כי אי אפשר לאשר את התקציב בלי חוק ההסדרים. באוצר מסבירים שלמדינה לא יהיה מאיפה לממן את כל הסעיפים בתקציב. 

בהכנת הידיעה השתתפו מיכאל שמש, יערה שפירא, זאב קם וליאל קייזר

הפופולריים