שנה להסכמי אברהם: אירוע חגיגי ייערך בוושינגטון

שנה להסכמי אברהם: טקס חגיגי ייערך בוושינגטון

בטקס ב-14 בספטמבר ישתתפו אדרכילי ההסכם מצד ממשל טראמפ, שגרירי המדינות החתומות ואנשי הממשל הנוכחיים. לאירוע יגיעו גם שגרירי המדינות החתומות על ההסכמים - ישראל, האמירויות, בחריין, מרוקו וסודאן
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טקס החתימה על הסכם השלום עם איחוד האמירויות ובחריין, 15.09.20
צילום: צילום: אי-פי

פרסום ראשון: אירוע לציון שנה להסכמי אברהם ייערך בוושינגטון בעוד שבועיים - כך נודע הערב (שלישי). באירוע, שיתקיים ב-14 בספטמבר, ישתתפו אדריכלי ההסכם מצד ממשל טראמפ - ג'ראד קושנר, אבי ברקוביץ', וכן גורמים נוספים. גם אנשי ממשל ביידן צפויים להשתתף.

לאירוע החגיגי יגיעו גם שגרירי המדינות החתומות על ההסכמים - ישראל, האמירויות, בחריין, מרוקו, סודאן - המוצבים בוושינגטון הבירה. הזמנות נשלחו גם לשגרירים נוספים ממדינות ערב באיזור. את האירוע מארגן המוסד "Abraham Accords Peace Institute", המורכב מבכירי ממשל שהיו מעורבים בהסכמי אברהם.

חתימת ההסכם עם האמירויות ובחריין: "שחר של יום חדש"

ב-14 בספטמבר 2020, התקיים בבית הלבן בוושינגטון טקס החתימות על הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות ועל הצהרת השלום בין ישראל לבחריין. בזמן הטקס נורו שתי רקטות לעבר אשקלון ואשדוד - גבר בן 62 נפצע קשה וארבעה נוספים נפצעו קל. בתגובה לחתימה על הסכם השלום מסר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי לניסיונות לעקוף את העם הפלסטיני והנהגתו יהיו השלכות מסוכנות, שהממשל האמריקני והשלטון בישראל ישאו עליהן באחריות.

נשיא ארצות הברית דאז, דונלד טראמפ, אמר בפתח הטקס: "אנחנו כאן כדי לשנות את ההיסטוריה אחרי עשורים של קונפליקט, אנחנו בשחר של מזרח תיכון חדש". עוד הוסיף הנשיא כי "ביחד ההסכמים הללו ישרתו כבסיס לשלום בכל האזור. דבר שאיש לא חשב אפשרי - בטח לא בימים הללו, אולי בעוד עשורים".

ראש ממשלת ישראל דאז, בנימין נתניהו, אמר בנאומו: "אנשי ישראל מכירים טוב מאוד את מחיר המלחמה. אח שלי איבד את חייו כשהוביל את חייליו להציל בני ערובה באנטבה. ההורים שלי התאבלו על מותו עד יומם האחרון. לכן אני כל כך מתרגש להיות כאן היום. אלה שסובלים את פצעי המלחמה, מעריכים את ברכת השלום".

עזה-קהיר-דובאי | האזינו לפרק ב"עוד יום"

סודות השלום: שנה להסכמי אברהם - מה קרה מאחורי הקלעים?

ישראל חתמה על ארבעה הסכמים בשנה אחת, בנוסף להסכם עם צ'אד, הביקור בעומאן והמגעים שמתנהלים - זאת היסטוריה. סדרת הכתבות "סודות השלום", שמשודרת השבוע בחדשות הערב בכאן 11, מציינת שנה להסכמי אברהם ומנסה להגיע אל מאחורי הקלעים - לסודות שעוד לא נחשפו, ולאנשים שלא דיברו.

הפופולריים