סודות השלום: שנה להסכמי אברהם - מה קרה מאחורי הקלעים?

סודות השלום: מאחורי הקלעים של הסכמי אברהם

אנשי הצללים שעבדו בלי הפסקה, הפוליטיקאים שנותרו מאחור והיחסים שיצאו לאור בבית הלבן | סדרת כתבות של גילי כהן ורועי קייס
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קאבר סידרה - סודות השלום-  שנה להסכמי אברהם
צילום: קאבר סידרה - סודות השלום- שנה להסכמי אברהם

ישראל חתמה על ארבעה הסכמים בשנה אחת, בנוסף להסכם עם צ'אד, הביקור בעומאן והמגעים שמתנהלים - זאת היסטוריה. סדרת הכתבות "סודות השלום" מציינת שנה להסכמי אברהם ומנסה להגיע אל מאחורי הקלעים - לסודות שעוד לא נחשפו, ולאנשים שלא דיברו.

"חייבים להודות שמאוד קשה להחזיק דיפלומטיה ישראלית במשך שני עשורים לגמרי בחושך", מספר מנכ"ל משרד החוץ, אלון אושפיז. "היה את היום הזה לפני שנה, יום חמישי, שהיחסים האלה יצאו החוצה. כל יחסי ישראל והאמירויות ועוד מדינות. הוא עובר משלב שבו אנחנו מנהלים את זה מאחורי דלתות סגורות לאור". 

הצצה ל"סודות השלום" 

שר הביטחון בני גנץ נזכר גם הוא באותו יום: "ראש הממשלה עדכן אותי שהולך להיחתם הסכם נורמליזציה עם מדינות המפרץ. אמרתי לו שאני מאוד שמח על הדבר הזה, שכמובן צריך לשמור על השיקולים הביטחוניים של מדינת ישראל, אבל שאני מברך על זה. ואני אעשה הכול בשביל שזה יצליח". 

סודות השלום | האזינו להסכת "עוד יום" עם גילי כהן

אחד הסיפורים המעניינים הוא של "מעוז", בכיר לשעבר בשירות הביטחון הכללי (שב"כ), שלא נחשף אף פעם - וסיפר בפרק הראשון בסדרה איך בעצם הכול קרה: "הבאתי לפה את אחד מאנשי הקשר המאוד משפיעים, למזרח ירושלים, ובסוף הביקור, שכלל גם כניסה למסגד אל-אקצא, הוא יצא ואמר לי 'מעוז, מה שרואים ושומעים משם שונה לחלוטין ממה שראיתי פה'".

פרק 1: איש הצללים מאחורי הסכמי אברהם מדבר לראשונה

הפרק השני - איך גילה שר הביטחון בני גנץ על עסקת מכירת מטוסי החמקן לאמירויות, מדוע שר החוץ דאז גבי אשכנזי כמעט סירב לחתום על הסכם השלום ולמה לטענתם ראש הממשלה הקודם רצה לשמור את כל המידע אצלו?

פרק 2: למה שר החוץ שקל לטרפד את הסכמי אברהם?

הסכמי אברהם הם רק חלק ממערך מגעים חשאיים וגלויים שישראל מנהלת מול מדינות שונות. חלקם הבשילו להסכמי נורמליזציה ושלום, אחרים קצת נפלו בין הכיסאות – כמו במקרה של סודאן. בפרק השלישי בסדרה בכירים חושפים את המגעים שניהלה ישראל מול אינדונזיה, לוב וסעודיה. 

פרק 3: המגעים החשאים שניהלה ישראל מול לוב וסעודיה

הפרק הרביעי - "נתניהו לא היה מוכן לשמוע שנחליט יחד על הסיפוח, היה לו וטו על הדבר הזה": שר החוץ לשעבר גבי אשכנזי, מספר על הדרמה שהתחוללה בממשלת האחדות של גנץ ונתניהו סביב סוגיית סיפוח השטחים. כיצד תוכנית הריבונות של טראמפ ונתניהו נשארה רק על הנייר?

פרק 4: הדרמה סביב הסיפוח בממשלת האחדות

הפרק החמישי - אדם בולר, מקורבו של ג'ארד קושנר ואחד מאדריכלי הסכמי אברהם, וג'ייסון גרינבלט, לשעבר יועצו המדיני של טראמפ - חושפים איך התנהלו השיחות בין גורמי המודיעין וממשל האמירויות לבין העמיתים הישראלים, וכיצד ירדה מעל הפרק הסוגיה הפלסטינית כחלק מהתנאים להסכמי השלום.

פרק 5: בכירים אמריקנים ואמירותים מדברים על המגעים הסודיים עם ישראל

לא רק פוליטיקה: הקרבות לצד עוגיות מרוקאיות

במרכז ההסכמים ניצבת הפוליטיקה של מאחורי הקלעים, קרבות הענק של הממשלה הקודמת. שר החוץ באותה תקופה, גבי אשכנזי, סיפר: "עברה לי בראש המחשבה אולי לטרפד את המעמד הזה. אני לא יודע אם הציבור יודע, אבל בחוק היחיד שיכול לחתום על הסכם עם מדינה אחרת זה שר החוץ. אני צריך לחתום הלכה למעשה על ייפוי כוח לראש הממשלה לחתום בשם מדינת ישראל. 

"בסוף, האחריות גברה ואני חשבתי שזאת תהיה מבוכה שאולי אני איהנה ממנה קצת, אבל למדינת ישראל זה יהיה מעמד מביך ולא מקצועי", סיכם אשכנזי. במשך כל השנה הזו הרבה דיברו על מה קורה שם, אם זה "שלום תמורת שלום" כמו שנתניהו אמר, או שיש שם דברים מאחורי הקלעים. ואכן היו עוד עניינים מאחורי הקלעים, מסאגת ה-F-35 דרך סאגת סיפוח יהודה ושומרון. 

מעבר לפוליטיקה ומדיניות, בסופו של דבר, מגלים שזה הרבה פעמים פשוט סיפור על אנשים. כאלה שיש להם לפעמים קשר משפחתי, שהם או הוריהם גדלו שם. למשל זה של "מעוז" שסיפר: "באחד הביקורים שלי שם אחד מאנשי הקשר המכובדים ביותר אמר לי "יש את העוגיות של היהודים". הרמתי את אימא שלי לטלפון, חיברתי ביניהם בשיח מרוקאי והם הבינו בדיוק אחד את השני כדי שבפעם הבאה נביא באמת את העוגיות המרוקאיות של אמא שלי". 

עזה-קהיר-דובאי | האזינו להסכת "עוד יום"

הפופולריים