ביידן: הפכנו לחברים; בנט: עומדים לצד אמריקה

ביידן: הפכנו לחברים; בנט: עומדים לצד אמריקה

רה"מ הזמין את הנשיא האמריקני לישראל ומסר: הנושא האיראני לא סובל דיחוי • הפגישה הפרטית נמשכה יותר מ-50 דקות. במחווה לבנט, הפגישה בארבע עיניים נערכה בחדר האוכל הנשיאותי • הנשיא אמר כי ישנן אופציות נוספות להתמודדות עם איראן אם הדרך הדיפלומטית תקרוס, אך דיבר בעיקר על אפגניסטאן. בנט ציין: "הימים האלה מוכיחים מה יקרה כשאיראן תשיג נשק גריעני"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנט נפגש עם ביידן
צילום: צילום: אבי אוחיון, לע"מ

ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש הערב (שישי) עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן - אחרי דחייה של יממה בגלל הפיגוע באפגניסטאן. הפגישה הפרטית בין המנהיגים נמשכה יותר מ-50 דקות. בהצהרתו דיבר הנשיא בעיקר על האירועים האלימים בקאבול, אך ציין כי ישנן "אופציות נוספות" להתמודדות עם איראן, אם הדרך הדיפלומטית תקרוס. ביידן אמר לבנט: "הפכנו לחברים קרובים". בנט דיבר בעיקר על איראן ואמר: "הימים האלה מוכיחים מה יקרה כשאיראן תשיג נשק גרעיני".

עוד אמר ביידן לבנט: "נבטא את התמיכה הבלתי מוטלת בספק בביטחונה של ישראל. אני תומך באופן מלא בחידוש מלאי כיפת הברזל". למה זה חשוב? כי אחת המטרות של בנט היא להבטיח את הסיוע הביטחוני, וגם - לבקש סיוע נוסף. בנט הוסיף: "אנחנו בשכונה הכי קשה באזור. כולם רוצים להרוג ישראלים, לכן ישראל חייבת להיות חזקה בצורה יוצאת דופן מכל הסביבה שלנו". לאחר כמה שעות ביידן כתב בטוויטר על הפגישה עם בנט ופרסם תמונה מהשיחה בארבע עיניים בחדר האוכל: "היה לי לכבוד, מחויבים לביטחון ישראל".

אחרי האיחור: ביידן ביצע מחווה כלפי בנט

בנט הגיע לבית הלבן מעט אחרי השעה 18:00. הוא התקבל על ידי ראש הפרוטוקול האמריקני הסל רוברטס. בנט חתם בספר האורחים הרשמי ולאחר מכן התקבל על ידי הנשיא ג'ו ביידן. הפגישה התקיימה בחדר האוכל הנשיאותי הפרטי ולא בחדר הסגלגל - מחווה לבנט. 

אחרי ההצהרות החלה פגישת העבודה בהשתתפות הצוותים. מהצד האמריקני ישתתפו בפגישה בין השאר שר החוץ אנתוני בלינקן, היועץ לביטחון לאומי ג׳ייק סאליבן, שגרירת ארצות הברית לאו"ם לינדה תומאס-גרינפילד ובכירים נוספים. מהצד הישראלי ישתתפו היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל ד"ר איל חולתא, מזכיר הממשלה שלום שלמה, ראש הסגל של ראש הממשלה טל גן צבי, המזכיר הצבאי אלוף אבי גיל, שגריר ישראל לארה"ב ולאו"ם - גלעד ארדן, והיועצת המדינית שמרית מאיר.

המסר שהעבירו יועציו של ראש הממשלה בנט לאנשי הנשיא לפני הפגישה היה: "אנחנו יודעים מה זה להתמודד עם אירועים מבצעיים וביטחוניים מורכבים, נתאים עצמנו אליכם". לאור ההתפתחויות, בנט יישאר בוושינגטון גם במהלך סוף השבוע. 

ביידן יחיה גם בלי פגישה עם בנט: הכאוס באפגניסטאן עלול לחרוץ את גורל כהונתו | שמואל רוזנר, פרשנות

בפתח פגישתו שלשום עם שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אמר לו בנט: "אני יכול להבטיח שלא תמצאו חברה אמינה יותר מאיתנו. אני מביא מישראל רוח חדשה, ואותה אני רוצה להביא ליחסים שלנו. נדבר על איך נבלום את הפעילות האיראנית באזור, על היציבות האזורית ועל שינויי האקלים".

פסגת בנט-ביידן: בחינת הבגרות הראשונה של ראש הממשלה | מואב ורדי, פרשנות

שר החוץ האמריקני אמר מצידו כי "מחויבות ארצות הברית לביטחונה של ישראל תמיד הייתה". הוא הוסיף: "נדבר גם על יחסיה של ישראל עם מדינות נוספות באזור וגם על הנושא הפלסטיני, שחשוב לכולנו". בנט ובלינקן סיכמו גם כי "חשוב לעבוד על הכנסת ישראל לתוכנית הפטור מוויזות, הן עבור אזרחים ישראלים והן עבור אזרחים אמריקנים", כך מסר משרד החוץ האמריקני.

במקביל, בכיר בממשל האמריקני צוטט בסוכנות הידיעות רויטרס אומר כי הממשל מודאג יותר ויותר מהפעילות הגרעינית של איראן, אך הוא סבור שהנשיא ג'ו ביידן ידחה את הפצרות בנט להפסיק את המאמצים להחיות את הסכם הגרעין מ-2015. "כמובן שהתחייבנו לדרך דיפלומטית, אנחנו חושבים שזו הדרך הטובה ביותר", אמר הבכיר על רקע המשא ומתן עם איראן. "אם זה לא עובד, יש דרכים אחרות שאליהן צריך להמשיך", הוא הוסיף מבלי לפרט.

בפגישתו עם שר ההגנה של ארצות הברית לויד אוסטין אמר האמריקני: "הממשל מחויב לביטחונה של ישראל, ולזכותה להגן על עצמה. זה בא לידי ביטוי בסיוע הביטחוני, והממשל שלנו מחוייב לכך שכיפת ברזל תמשיך להגן על אזרחי ישראל. אנחנו גם מחויבים לשמור על יכולתה של ישראל להגן על עצמה מפני איראן ושלוחותיה".

הפופולריים