בכירים בממשלת פולין: בוחנים את נושא הנסיעות של משלחות מישראל

בכירים בפולין: נבחנת נסיעות המשלחות מישראל

משרד החוץ בפולין: השגריר יישאר בוורשה "עד להודעה חדשה" • הממונה על השגרירות בפולין, טל בן ארי, חזרה אמש לישראל, לצורך התייעצויות במשרד החוץ בעניין המשך היחסים עם פולין על רקע אישור חוק הרכוש
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו, מאי 2017
צילום: צילום: יצחק הררי, פלאש 90

בכירים בממשלת פולין אמרו היום (שני) לכאן חדשות כי הם בוחנים את נושא נסיעות המשלחות מישראל למדינה. לטענתם מדובר בסיור שהופך לתעמולה ולשנאת פולנים. הגורמים הוסיפו כי "טיולי לימודים מישראל לפולין אינם מתקיימים כראוי, שנאה לפולין מחלחלת לעיתים לראשם של צעירים. נקבל את ההחלטות בנוגע לטיולים אלה, נבחן את העניין כי ברור שהאופן שבו הם מתקיימים אלה אינו הדרך הנכונה". 

בתוך כך, משרד החוץ הפולני הודיע כי השגריר בישראל יישאר בוורשה "עד להודעה חדשה" - החלטה על הדרג שבה תיוצג פולין בישראל תתקבל "בימים הקרובים". סגן השגריר של פולין בישראל החדש - שהיה אמור להגיע בשבוע הבא - לא ישלח לישראל.

גורם בממשלת פולין אמר לכאן חדשות כי בימים הקרובים תגיע התגובה "בדרכים דיפלומטיות" של פולין להחלטות ישראל על רקע אישור חוק הרכוש הפולני, כך דווח היום בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. במקביל, התגובה האמריקנית לאישור החוק, הצפויה בימים הקרובים: אישור החוק פוגע ביחסי ארה"ב-פולין.


בתוך כך, הממונה על השגרירות בפולין, טל בן ארי, חזרה אמש לישראל, לצורך התייעצויות במשרד החוץ בעניין המשך היחסים עם פולין, והשאלה האם לנקוט פעולות נוספות תידון בימים הקרובים.

ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי תקף אתמול בחריפות את שר החוץ יאיר לפיד, לאחר שהורה להחזיר את השגריר בוורשה לישראל. "ההחלטה להוריד את דרגת הייצוג הדיפלומטי בוורשה חסרת בסיס וחסרת אחריות", טען ראש הממשלה הפולני. "דבריו של לפיד מעוררים את זעמו של כל אדם ישר".

נוסף להחזרת השגריר בוורשה, השר לפיד אף הורה לשגריר הפולני בישראל, שנמצא כעת בחופשה במדינתו - לא לשוב ארצה. "פולין הפכה למדינה אנטי-דמוקרטית, שאינה מכבדת את הטרגדיה הגדולה ביותר בהיסטוריה האנושית", אמר. ראש הממשלה נפתלי בנט הגיב להחלטה בצאת השבת: "ישראל רואה בחומרה את אישור החוק שמונע מיהודים לקבל פיצוי על רכוש שנגזל מהם בתקופת השואה, ומצרה על העובדה שפולין בוחרת להמשיך לפגוע במי שאיבדו את עולמם. מדובר בהחלטה מבישה ובזלזול מחפיר בזיכרון השואה. זהו צעד חמור שישראל לא תוכל לעמוד מולו בשיוויון נפש".

אנחנו נישאר בחושך. לבד | הזווית

החוק מגביל את זכויותיהם של יהודים על נכסים שהחזיקו לפני מלחמת העולם השנייה. לפי החוק, לא ניתן להמשיך לנהל תביעות משפטיות על רכוש, שבית המשפט הכריע לגביהן לפני יותר מ-30 שנה. המשמעות היא שתביעות על הרכוש שהחלו או התנהלו בתקופת השלטון הקומוניסטי בפולין – מסוף מלחמת העולם השנייה ועד לתחילת שנות ה-90 – יימחקו, ולא ניתן יהיה לערער עליהן או להמשיך בהליך.

הפופולריים