בכיר בחרייני: "קיוויני שהסכם הגרעין יפתח דף חדש לאיראן, קרה ההיפך"

בכיר בחרייני: לא ראינו תוצאות להסכם הגרעין

תת שר החוץ במדינה אישר את הפרסום בכאן חדשות: תוכנן אירוע לציון שנה להסכמי אברהם • במענה לשאלה אם ארצו מאמינה שאיראן אחראית על תקיפת המכלית במפרץ: "יש טרנד בפעולות האיראניות, וזה לחלוטין אחד מהם"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כור גרעיני איראן, אראק, הסכם הגרעין, 23.12.19
צילום: צילום: אי-פי

תת שר החוץ הבחרייני, השייח' עבדאללה בן חאמד אל ח'ליפה, טען היום (ראשון) שהסכם הגרעין שנחתם ב-2015 לא טיפל בנושאים חשובים, כמו תוכנית הטילים הבליסטית של איראן, ותוקפנותה באזור. "קיווינו שזה יפתח דף חדש לאיראן באזור, אבל קרה ההפך", אמר השייח' בשיחה עם כתבים ישראלים. "האם הייתה תוצאה חיובית מה-JCPOA (הסכם הגרעין)? אנחנו לא ראינו אותה".

לקראת מלחמה עם איראן? | האזינו לעוד יום 

הוא הוסיף כי איראן מהווה איום משותף הן על ישראל והן עם בחריין, ואמר כי היחסים שנבנו עם ישראל מאז חתימת הסכמי הנורמליזציה יכולים "לחלוטין לעזור". השייח' אמר עוד כי בחריין פועלת כדי לשמר את חופש השייט באזור, יחד עם בעלות בריתה וידידיה.

הבכיר הבחרייני התבטא באופן חריג בנוגע לתקיפת הספינות במפרץ. הוא טען שלא מדובר בתקיפות חדשות, ושהן מהוות איום משמעותי על חופש התנועה באזור. "הן מזכירות לי את תקיפת המכלית בשנות ה-80, רק עם טכנולוגיה מתקדמת", הוא ציין. בתשובה לשאלת כאן חדשות, אם בחריין מאמינה כמו ישראל שאיראן אחראית לתקיפות הללו, אמר השייח' עבדאללה: "יש טרנד בפעולות האיראניות, וזה לחלוטין אחד מהם".

תת שר החוץ הבחרייני סיפר שמתוכנן אירוע רחב היקף כדי לציין את אירועי השנה להסכמי אברהם. "אי אפשר לתת ל-15 בספטמבר לחלוף כך, צריך לחגוג", אמר השייח' אל ח'ליפה. בכאן חדשות פורסם כי ישראל רוצה ליזום מפגש פסגה בנוכחות בכירים מישראל, מאיחוד האמירויות, מבחריין, ממרוקו - וייתכן שאף ממדינות נוספות.

נוסף לכך, סודן ממתינה אף היא לטקס חתימה רשמי על הסכמי הנורמליזציה עם ישראל, ומעוניינת שזה יתקיים בוושינגטון בנוכחות נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן. טרם ברור אם אירוע ציון השנה להסכמי אברהם יתקיים במתכונת של אירוע נרחב בדרג ראשי מדינות, או בדרג מצומצם יותר - והיכן.

השייח' בן ח'ליפה המבקר בישראל נפגש היום עם שר החוץ יאיר לפיד, מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז, ויפגוש הערב גם את נשיא המדינה יצחק הרצוג. בישראל מוצב כעת צוות ממשרד החוץ הבחרייני כדי להכין את הקרקע לקראת קליטתו של שגריר בחריין בישראל. תת שר החוץ הוסיף עוד כי הוא מצפה לביקור רשמי של שר החוץ לפיד בקרוב במדינתו. 

הפופולריים