השרה שקד: אבל למה למסות קולה זירו?

השרה שקד: אבל למה למסות קולה זירו?
הממשלה דנה בתקציב ובחוק ההסדרים. רה"מ בנט: "יודע שנסיים עם תקציב" • על אף שאינו חבר בממשלה - יו"ר רע"ם עבאס יהיה נוכח בדיונים • בתקווה חדשה יגנזו את החוק שביקש למנוע מנתניהו להתמודד לכנסת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ישיבת ממשלת בנט-לפיד, 20.06.21
צילום: צילום: עמית שבי

הממשלה התכנסה היום (ראשון) לדיון בתקציב המדינה ובחוק ההסדרים הכולל שורה של רפורמות. צפוי רוב לאישור התקציב, אך עם זאת יש מחלוקת על היקף הרפורמה שתוצג בממשלה. בין השאר אמורים להיות מוסרים חסמי ייבוא כדי לאפשר לייבא לישראל מוצרים שקיבלו אישור במדינות האיחוד האירופי ולייבא במקביל מוצרים שיש יבואן בלעדי המייבא אותם לארץ. במשרד האוצר פועלים כדי לכלול תחומים אלה ברפורמה שתידון בממשלה.

בישיבה אמר ראש הממשלה נפתלי בנט: "אני יודע דבר אחד – אנחנו מסיימים את הישיבה עם תקציב". שר הבריאות ניצן הורוביץ ענה לו: "בוא לא נגיד הופ לפני שקפצנו". שר האוצר אביגדור ליברמן אמר: "ברמה הממלכתית, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שלא יהיה תקציב. הייתה בתקשורת הרבה דיסאינפורמציה והרבה פייק ניוז. אין כאן גזירות, אלא ניסיון לשנות דפוסי התנהגות - קודם כל לגבי משקאות ממותקים, ישראלים צורכים הרבה סוכר". 

לילה של סחר סוסים | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

בשלב הזה התערבה שרת הפנים איילת שקד ושאלה למה ממסים קולה זירו. ליברמן ענה: "חולה סוכרת קשה - זה נגמר בסוף בקטיעת גפיים. באיזה שכבות יש צריכה גבוהה של סוכר? בשכבות החלשות. אותו הדבר לגבי כלי פלסטיק. הצריכה בישראל היא פי חמישה". בהמשך ביקש בנט שלא לצייץ מתוך הישיבה כדי "שלא נעלה על עצים שלא ניתן לרדת מהם".

מנכ"ל משרד האוצר רם בלניקוב ציין כי החוב לתוצר גדל ביותר מ-20% לעומת התקופה שלפני הקורונה. נגיד בנק ישראל אמיר ירון הוסיף: "טוב שסוף סוף הגיע תקציב. היעדר התקציב בשנים האחרונות פגע בכנסת. היציאה מהמשבר במרבית המדינות המפותחות מלווה באינפלציה. יעד הגירעון המוצע הוא 3.9%".

בתוך כך, משרד האוצר הפיץ לשרים את הנוסח האחרון של הרפורמה, שאינו כולל את פתיחת שוק התמרוקים והמזון הרגיש לייבוא נרחב, בשל התנגדות משרד הבריאות. בתוך כך, פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי על אף שאינו חבר בממשלה - יו"ר רע"ם מנסור עבאס יהיה נוכח במשרד ראש הממשלה במהלך הדיונים. עבאס ישהה בחדר סמוך לחדר שבו תתקיים ישיבת השרים והוא יקבל עדכונים שוטפים על ההתקדמות בדיוני התקציב.

גורמים ברע"ם אמרו לכאן חדשות כי הם בקשר עם חלקים מחברי הרשימה המשותפת לצורך תמיכה בתקציב, אם יהיה צורך בכך. הכוונה לשני חברי תע"ל - אחמד טיבי ואוסאמה סעדי. אתמול יו"ר רע"ם אמר בריאיון ליערה שפירא וסולימאן מסוודה בתוכנית "הכול פוליטי" בכאן 11 כי "כל חברי רע"ם יתמכו בתקציב המדינה".

חבר הכנסת מהרשימה המשותפת אחמד טיבי אמר בריאיון לירון דקל כי "לא יהיו בחירות בקרוב". בשאלה אם יתמוך בתקציב אמר טיבי שהוא "לא מתחייב". טיבי ציין כי הוא רוצה ללמוד את ההצעה: "אני לא בכיס שלהם".

חבר הכנסת מאזן גנאיים מרע"ם אמר הבוקר לרדיו מכאן בערבית: "תרשמו לפניכם, לא רוצה להיות סגן שר, אכן פנו אליי אבל שיפנו למישהו אחר". גנאיים הוסיף: "שר השיכון בונה התנחלויות וזהותי הלאומית לא מרשה לי להסכים להקמת התנחלות".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, אמר הבוקר בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב כי "מערכת בריאות חזקה חיונית היום יותר מתמיד, אני מניח שבאוצר מבינים זאת. שר הבריאות לא יתן לתוכנית לעבור בצורה הזאת, המצב הוא בלתי נסבל, וצריך לתקן אותו".

בתקווה חדשה יגנזו את החוק שביקש למנוע מנתניהו להתמודד לכנסת 

בתקווה חדשה צפויים לגנוז את החוק שביקש למנוע מנתניהו להתמודד לכנסת, כך לפי גורמים בקואליציה שטוענים שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט סובר שיש בעיות משפטיות עם החוק, בעיקר עם העובדה שהוא חל רטרואקטיבית. כך פורסם הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

כזכור, הצעת החוק ביקשה לקבוע שאדם שכיהן במשך שמונה שנים כראש ממשלה יידרש לעבור צינון ולא להתמודד בבחירות לכנסת במשך ארבע שנים. במקרה של נתניהו, מדובר בחוק שהולך אחורה מאחר שנתניהו כבר כיהן כראש ממשלה במשך יותר משמונה שנים עוד לפני שנחקק החוק ולכן מדובר בחוק רטרואקטיבי, ומכאן נובעת התנגדות היועמ"ש.

בעקבות עמדת מנדלביט, צפויים בתקווה חדשה לגנוז את הצעת החוק. במקביל, ינסו לקדם את שני החוקים האחרים שנוגעים לנתניהו - חוק שמונע מאדם עם כתבי אישום לקבל מנדט מהנשיא להרכבת ממשלה וחוק הגבלת כהונה לראשי ממשלה.

בהכנת הידיעה השתתפו מיכאל שמש, ליאל קייזר, זאב קם וסולימאן מסוודה

הפופולריים