מהפכת הכשרות? השר לשירותי דת יחסום כניסת ארגונים רפורמיים

כהנא פועל לחסום ארגונים רפורמים בשוק הכשרות

השר כהנא פועל שהחוק יעבור לאחר קריאה ראשונה לוועדת הכלכלה - שם אין חשש שישתנה, ולא יעבור לוועדת חוקה, בראשות ח"כ גלעד קריב - חבר בקהילה הרפורמית • מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון: "יוזמתו של השר כהנא חושפת את האמת שהשותפות עם מפלגת העבודה ומרצ אינה שותפות למימוש ערכי מגילת העצמאות, אלא להנצחת הכפייה הדתית והמונופול האורתודוקסי במהדורה חייכנית וציונית יותר"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תעודת כשרות
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

השר לשירותי דת פועל לחסום כניסה של ארגונים רפורמיים לשוק הכשרות במסגרת הרפורמה שהוא מקדם. כך פורסם הבוקר (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

אחת הסוגיות שהשר מתן כהנא עסק בה כאשר גיבש את חוק הכשרות הייתה חסימה של פרצות שעלולות לאפשר לארגונים לא אורתודוקסיים להיכנס לשוק הכשרות. כהנא חושש שהחוק, שצפוי לעבור לאחר קריאה ראשונה לדיון בוועדת חוקה שבראשה עומד גלעד קריב החבר בקהילה הרפורמית, יעבור בוועדה שינויים שיאפשרו פרצות כאלו. בימים אלו פועל כהנא לוודא שהחוק יעבור לוועדת כלכלה ולא לוועדת חוקה ששם אין חשש שהחוק יעבור שינויים שכאלו.

בש"ס מתנגדים לרפורמה ולכל שינוי במערך הכשרות. נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס חכם שלום כהן במכתב לרבנים ודיינים: ״להתנגד בכל תוקף לכל שינוי במערכת הכשרות והגיורים אשר יגרמו להרס וחורבן היהדות בארץ ישראל״. במכתב תקף חכם שלום את הממשלה ואת השר כהנא: ״הכריזו מלחמה בה׳ ובתורתו ומבקשים להחריב את יסודות הדת להביא מכשול ותקלות חמורות בעם ישראל״.

מנגד, הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון טען כי "יוזמתו של השר כהנא חושפת את האמת שהשותפות עם מפלגת העבודה ומרצ אינה שותפות למימוש ערכי מגילת העצמאות, אלא להנצחת הכפייה הדתית והמונופול האורתודוקסי במהדורה חייכנית וציונית יותר. מקומם לראות שלדידו של כהנא, בדיוק כמו החרדים, הרב קריב הרפורמי הוא ח"כ מסוג ב', שאין לכבד את מינויו כיו"ר ועדת החוקה. את כהנא, בנט, שקד וחבריהם לא הטרידה כהונתו של ח"כ אשר החרדי כיו"ר ועדת חוקה, והשלכותיה הקשות על זכויות הציבור וכבוד האדם בישראל, אך אינו מוכן לכבד את כהונתו של קריב. יש לקוות שמפלגות הקואליציה, שאינן תומכות בהמשך הכפייה הדתית, יבהירו לכהנא שזו לא שותפות קואליציונית שהן ישלימו איתה".

משרדי האוצר והדתות מקדמים את הרפורמה במערך הכשרות, על פיה תאגידים פרטיים יוכלו להתחרות זה בזה במתן תעודות כשרות ברחבי הארץ, בהתאם לכללי כשרות אחידים שתקבע מועצת הרבנות הראשית.

רפורמת הכשרות לא מסתמנת כמהפכה של ביזור אמיתי, אלא העברת כוח מגוף מרכזי חרדי, לגופים פרטיים של הציונות הדתית | פרשנות, שמואל רוזנר

השר כהנא עובד על רפורמה נוספת שעלולה לעורר מחלוקת בתחום יחסי הדת והמדינה - בתחום הגיור. הרפורמה תאפשר גיורים שאינם בשליטת הרבנות הראשית. מהלך הנמצא בשלבי תכנון מתקדמים, וקיים סיכוי שיוצג לציבור כבר בשבועות הקרובים.

בתוך כך, מליאת הכנסת מכונסת עדיין מאז אתמול, עקב פיליבסטר של האופוזיציה. כעת נמשך בה הדיון לאישור חוק יסוד הממשלה בקריאה השנייה והשלישית, שנועד לעגן את הבטוחות לקיום הרוטציה בין בנט ולפיד ודורשת רוב מיוחד של 61 תומכים לצורך אישורה. הדיון בהצעה התחיל בסביבות 1 וחצי בלילה וסביר שימשך כ- 15 שעות, כלומר, עד אחרי הצהריים.

מליאת הכנסת אישרה הלילה בקריאה ראשונה את הצעת חוק הדיינים, שיגדיל את הייצוג הנשי בוועדה למינוי דיינים בעוד טוענת רבנית ויוסיף לה עוד נציג מטעם הממשלה - כך שיהיו בה 13 חברים בסך הכול. 59 חברי כנסת תמכו ו-51 התנגדו להצעה.

הפופולריים