"כוחנות בלתי מתקבלת על הדעת": ביקורת בקואליציה על רפורמת החקלאות

ביקורת בקואליציה על רפורמת החקלאות של ליברמן

ביקורת קשה על המהלך של השרים ליברמן ופורר בסיעות השונות, שהתחייבו לפעול נגדו ולא להכלילו בחוק ההסדרים: "אי אפשר לקבל את ההתעמרות הזו במרחב הכפרי"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
 אביגדור ליברמן
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

אחרי הביקורת באופוזיציה, ביקורת חריפה במיוחד בחלקים הסגורים של ישיבות הסיעה אתמול (שני) כלפי שרי האוצר והחקלאות אביגדור ליברמן ועודד פורר - וכלפי רפורמת החקלאות שהציגו לפני כמה ימים. כך פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

חריף מכולם היה השר לביטחון הפנים עמר בר לב שאמר בישיבת סיעת מפלגת העבודה: "מה שנעשה כאן זו כוחנות בלתי מתקבלת על הדעת ולא יתכן שזה יהיה חלק מחוק ההסדרים. יש כאן קריאת תיגר חד-צדדית, ללא התדיינות עם החקלאים, על כל מהות השיתופיות בהתיישבות העובדת. אנחנו ניאבק כדי להוציא את הנושאים הקשורים לרפורמה בחקלאות מחוק ההסדרים". ח"כ רם שפע אמר: "אי אפשר לקבל את ההתעמרות הזו במרחב הכפרי".

בחלק הסגור של ישיבת סיעת תקווה חדשה אמר שר התקשורת יועז הנדל: "לא תהיה הורדת מכסים ולא פתיחת ייבוא בלי שיורידו לחקלאים את מחירי המים באופן משמעותי ובלי שנטפל בפערי התיווך ונוודא שהתמיכות בחקלאים גבוהות מספיק".

שר הביטחון בני גנץ מסיעת כחול לבן אמר במפגש סגורשקיים  עם נציגי החקלאים, שיש לחקלאים את כל שמונה האצבעות של כחול לבן ושהסיעה לא תסכים שהרפורמה בחקלאות תהיה חלק מחוק ההסדרים.

הרפורמה, אותה מקדמים ליברמן ופורר במסגרת התקציב הקרוב, נועדה להוזיל משמעותית את מחירי הפירות, הירקות והביצים בישראל. התוכנית נועדה לפתוח את ענף החקלאות לייבוא נרחב, במטרה להגביר את התחרות בו, דרך הפחתה רוחבית של מכסים עבור כלל מוצרי הפירות והירקות שתבוצע לפי מתווה הדרגתי.

ח"כ ישראל כ"ץ על המהלך

הממשלה צפויה לפצות את החקלאים במסגרת הרפורמה בהיקף כולל של 2.3 מיליארד שקל דרך העברת תמיכות ישירות. כמו כן, תשקיע המדינה מאות מיליוני שקליפם במחקר ופיתוח בתחום החקלאות כדי לסייע לחקלאים הישראלים להיות תחרותיים, וכן תגדיל את מכסת העובדים הזרים בחקלאות. במשרד האוצר מעריכים שהרפורמה תחסוך למשק הישראלי 2.7 מיליארד שקלים מדי שנה, ו-840 שקלים בממוצע למשק בית ישראלי מדי שנה. התוכנית של ליברמן ופורר עוררה זעם בקרב החקלאים ובמועצות האזוריות, שהכריזו על שביתת אזהרה.

הפופולריים