האזהרה החריגה של ישראל לארה"ב בעניין הגרעין האיראני

ישראל לארה"ב: איראן מתקרבת לנשק גרעיני
בכירים ישראלים למקביליהם האמריקנים: איראן מתקרבת להיות מדינה סף גרעינית. גורם מדיני בכיר: צריך לקרות משהו עם המשא ומתן עם טהראן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקן גרעיני באיראן
צילום: צילום: אי-פי

בשיחות עם ארצות הברית הזהירה ישראל כי איראן מתקרבת להיות מדינת סף גרעינית, כלומר מדינה בעלת יכולת מבצעית לבנות נשק גרעיני. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. המסר עבר בכמה שיחות של בכירים ישראלים, כולל שר החוץ יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ, עם מקביליהם האמריקנים.

במערכת הביטחון מגדירים את המשא ומתן של המעצמות עם איראן ככזה שנמצא ב"דשדוש". בדיונים פנימיים הגדיר ראש הממשלה נפתלי בנט כי זו הגדרה לא נכונה שצריכה להיפסק, וכי המצב הוא שאיראן דווקא מאיצה את פעולותיה בנושא הגרעין. גורם מדיני בכיר אמר: צריך לקרות משהו בנוגע למשא ומתן עם איראן. ה"לימבו" הזה לא יכול להיות זמן שבו איראן מתקדמת מהר עד למצב שהיא מדינת סף.

בסוף החודש שעבר ביקר הרמטכ"ל אביב כוכבי בארצות הברית, שם פגש את היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'ייק סליבן. בתום הביקור אמר כוכבי: ״הביקור עמד במטרותיו, בראש ובראשונה בחינת הדרכים והאפשרויות למניעת יכולות צבאיות גרעיניות מאיראן וכן הרחבת שיתוף הפעולה המבצעי בין צה"ל וצבא ארצות הברית".

גם נשיא המדינה לשעבר ראובן ריבלין העלה את נושא הגרעין האיראני, בפגישתו עם נשיא ארצות הברית ביידן בחודש שעבר. "מצאנו אצל ביידן היענות בנוגע לדברים שצריך לפקוח עליהם עין בנושא הגרעין האיראני", אמר ריבלין. הנשיא האמריקני אמר אז כי "לאיראן לא יהיה נשק גרעיני במשמרת שלי".

הפופולריים