עבדאללה על ממשלת ישראל: לא האידאלית לפתרון שתי המדינות

מלך ירדן: היה לי חשוב להיפגש עם בנט

מלך ירדן אישר בריאיון ל-CNN שנפגש עם רה"ב בנט והשר גנץ והוסיף: "הכי חשוב זה לגרום לפלסטינים ולישראלים לתקשר שוב" • עבדאללה על מהומות שומר החומות: "לראשונה מאז 1948 הייתה מלחמת אזרחים בתוך ישראל"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רה"מ בנט ומלך ירדן עבדאללה השני
צילום: צילומים: אי-פי; אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מלך ירדן עבדאללה השני אישר היום (ראשון) בריאיון ל-CNN כי נפגש עם ראש הממשלה נפתלי בנט והתייחס לממשלה החדשה בישראל. "היה לי חשוב להיפגש עם ראש הממשלה ועם גנץ", אמר המלך והוסיף: "אולי זו לא הממשלה האידאלית לפתרון שתי המדינות, שהוא הפתרון האידאלי בעיניי, אבל הכי חשוב זה לגרום לפלסטינים ולישראלים לתקשר שוב".

עבדאללה אמר בריאיון שבשנה האחרונה הממלכה הותקפה בידי מל"טים "בעלי חותמת איראנית" והוסיף כי "מה שמחמיץ את ישראל לפעמים פוגע בירדן". הוא ציין שלירדן יש "דאגות לגיטימיות" בנוגע לתוכנית הגרעין האיראני שהיא מעוניינת לדון בהן עם טהראן.

עוד אמר עבדאללה כי המבצע האחרון בעזה היה קריאת השכמה לישראלים ולפלסטינים. לדבריו, "בפעם הראשונה מאז 1948 הייתה מלחמת אזרחים בתוך ישראל, ערבים ישראלים נכנסו לקונפליקט. אף אחד לא מנצח במלחמה, ובסבב האחרון לא היו מנצחים".

בנט ועבדאללה נפגשו בסוף החודש שעבר בחשאי בארמון המלך ברבת עמון. זו הפעם הראשונה מזה שנים שראש ממשלת ישראל נפגש עם מלך ירדן - פגישה שלא דווחה בזמן אמת. שני המנהיגים שוחחו על פתיחת דף חדש ביחסים ביניהם, אחרי שנים של נתק ושורת מהמורות בין שתי המדינות. עוד עדכן ראש הממשלה על אישור העברת המים, לבקשת ירדן.

מלך ירדן התייחס גם לניסיון ההפיכה נגדו באפריל, שבו השתתף אחיו למחצה, הנסיך חמזה. "ראינו דמויות שהשתמשו בתסכול של האזרחים כדי לדחוף את האג'נדות שלהם", אמר. "מה שהפך את זה לעצוב זה שאחד מהם זה אחי, שעשה את זה באופן חובבני ומאכזב. גורמי המודיעין דאגו לכך שאנשים מסויימים ניסו לדחוף את השאיפות של אחי לטובת האג'נדות שלהם והחליטו לגדוע את זה, בשקט ובזמן. הוא הוסיף כי "כשלמישהו יש שאיפות מסוימות - אני יכול לעשות בשבילם עד גבול מסוים".

כשנשאל על מעורבות סעודית בהפיכה, השיב עבדאללה: "ראינו יחסים חיצוניים בנושא הזה, אבל אנחנו מתייחסים לזה כבעיה מקומית, זה לא עוזר להטיל האשמות".

הפופולריים