למרות המחאות: הפולנים מקדמים את חוק הרכוש

למרות המחאות: הפולנים מקדמים את חוק הרכוש

החוק שיגביל תביעות על רכוש יהודי ממלחמת העולם השנייה יעבור לקריאה שנייה ושלישית בפרלמנט הפולני. שר החוץ לפיד: "החקיקה תפגע בצורה קשה ביחסינו עם פולין"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חנויות, חנות, יהודים, יהודי, בעלות, פולין, חוק, רכוש, קרקוב
צילום: צילום: יצחק הררי, פלאש 90

למרות המחאות, הסנאט של פולין אישר היום (שישי) את החוק שיגביל תביעות על רכוש יהודי מתקופת מלחמת העולם השנייה והוא יעבור לקריאה שנייה ושלישית בפרלמנט הפולני. בעקבות הלחץ, גם האמריקני, החוק רוכך, אך בישראל עדיין מתנגדים אליו. שר החוץ יאיר לפיד הבהיר: "החקיקה תפגע באופן קשה ביחסינו עם פולין".

משבר חוק הרכוש | מנהיג מפלגת השלטון בפולין: "לא חייבים שום דבר לאף אחד"

השינויים שערכו הפולנים בחוק: ארכה של שלושה חודשים להגשת הבקשות ואי החלה של החוק על תביעות קיימות. לפיד הוסיף: "כל שלב בהתקדמות החוק הוא התפתחות חמורה בעינינו. לא נרפה בעמידה העיקשת על כבודם של קורבנות השואה". השלב הבא בחקיקה - חזרה לבית התחתון, הצבעה על השינויים שהסנאט אישר, ולאחר מכן חתימה של הנשיא.

המתיחות בין ישראל לפולין החלה בסוף יוני לאחר שבפולין אושרה הצעת החוק שקובעת התיישנות של 30 שנה על הגשת תביעות להשבת רכוש. גם אז הזהיר לפיד כי החוק יפגע קשות ביחסים בין המדינות. "שום חוק לא ישנה את ההיסטוריה. החרפה הזאת לא תמחק את הזוועות ואת זיכרון השואה", אמר אז שר החוץ.

הפופולריים