השר פריג' על עליית יהודים להר הבית: "לא תורם דבר"

השר פריג': עליית יהודים להר הבית לא תורמת דבר
רע"ם: עליית יהודים להר עלולה לדרדר את המצב • בנט: חופש הפולחן יישמר גם למוסלמים • לשכת אבו מאזן: ההפרות של המתנחלים מהוות איום מסוכן לביטחון וליציבות • ירדן: הפרת הסטטוס קוו והתחייבויות ישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הר הבית 18.7
צילום: צילום: ג'מאל עוואד, פלאש 90

תשעה באב בירושלים: אחרי הגינוי של רע"ם, גם השר עיסאווי פריג' יצא היום (ראשון) נגד עליית יהודים להר הבית –"לא תורמת דבר חוץ מחוסר יציבות באזור ובקואליציה". לאורך היום הושמעו גינויים  ברחבי העולם הערבי וגם בקרב הציבור הערבי בישראל לעליית יהודים היום להר הבית. 1,679 מבקרים יהודים עלו להר, בהם חברי הכנסת עמיחי שיקלי, שרן השכל, ויום טוב כלפון.

מוקדם יותר רע"ם והתנועה האסלאמית פרסמו הודעה ובה נאמר כי מסגד אל-אקצא הוא זכות בלעדית למוסלמים ואין לאף אחד אחר שום זכות עליו. "אנו מטילים על מדינת ישראל את האחריות להשלכות החמורות ולהפרות אלו והמשכן, מה שעלול להוביל בסופו של דבר לדרדור המצב בירושלים ובאזור כולו", נכתב בהודעה. עוד הזהירו השתיים מ"מקריאת ההמנון הלאומי 'התקווה' ברחבות מסגד אל-אקצא".

ראש הממשלה נפתלי בנט כינס היום הערכת מצב והורה להמשיך בעלייה מסודרת של יהודים להר, תוך שמירה על הסדר במקום. לאחר הערכת מצב נוספת הודה בנט לשר לביטחון הפנים בר לב ולמפכ"ל המשטרה שבתאי על ניהול האירועים באחריות ובשיקול דעת, תוך שמירה על חופש הפולחן ליהודים בהר. בנט הדגיש בהודעתו כי חופש הפולחן בהר הבית יישמר באופן מלא גם למוסלמים, המציינים בימים הקרובים את חג הקורבן. לאחר מכן ראש הממשלה הוציא הודעה נוספת בערבית.

לשכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן, הזהירה מפני מה שכינתה "ההסלמה הישראלית המסוכנת" בהר הבית. בהודעה מטעם הלשכה, נמסר כי ההפרות של המתנחלים מהוות איום מסוכן לביטחון וליציבות, וכי ממשלת ישראל נושאת באחריות לכך. בהודעה הודגש גם כי "ההתרסה הישראלית הולכת נגד הדרישות האמריקניות לשמור על הסטטוס קוו".

 

משרד החוץ הירדני העביר מברק מחאה רשמי לישראל על האירועים היום בהר הבית. דובר משרד החוץ אומר כי ההתנהגות של ישראל באל-אקצא מהווה הפרה של הסטטוס קוו ושל ההתחייבויות של ישראל, וכי על ישראל להפסיק את הפרובוקציות ולכבד את קדושת המקום ואת ריבונות הווקף הירדני.

משרד החוץ המצרי גינה גם הוא את האירועים: "ישראל נושאת באחריות לשלומם של המתפללים בהר הבית. עליה להימנע מצעדים שיובילו למתיחות והסלמה".

משרד החוץ הטורקי גינה אף הוא את העלייה להר הבית: "אנו מגנים את העובדה כי כוחות הביטחון הישראלים שוב התירו 'לקבוצות יהודיות גזעניות' לפשוט על מסגד אל-אקצא, תוך שהם תוקפים אזרחים פלסטינים המתפללים באזור ועוצרים אזרחים פלסטינים, כולל ילדים ונשים, מה שמוביל לתמונות שפוגעות בכבוד האדם. המשך פרובוקציות כאלה הוא מסוכן ביותר. אנו חוזרים על קריאתנו לממשלת ישראל לסיים את המעשים והמתקפות הפרובוקטיביות הללו", לשון ההודעה הטורקית.

הלילה התבצרו עשרות מוסלמים במסגד אל אקצא במענה לקריאות להגיע למקום למנוע עליית יהודים. המתפללים התעמתו עם כוחות שיטור במתחם. השוטרים ירו כדורי ספוג והשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות. לא נמסר על נפגעים.

ברחבת הכותל המערבי אמש קבוצה גדולה של דתיים מהזרם הלאומי מנעה מגברים ומנשים להתפלל יחד ברחבת התפילה המשותפת שהוקמה לצורך זה. תלמידות אולפנה ותלמידי ישיבה באו לרחבה והציבו בה מחיצה. חבר הכנסת הרב גלעד קריב מ"העבודה", שבא למקום, קרא לממשלה לשים סוף "לבריונות המתכסה באיצטלת קדושה". חבר הכנסת קרא להסדיר בחוק את פעילות הרחבה השוויונית באזור הכותל.

הפופולריים