"גם אנחנו יודעים לעשות תרגילים": הדיל שנכשל של הליכוד והחרדים עם הרשימה המשותפת

הדיל שכשל של הליכוד והחרדים עם הרשימה המשותפת

האופוזיציה סגרה על התייצבות מלאה, אך ח"כ אייכלר נעדר • הקואליציה דחתה את ההצבעה על חוק הקנאביס בשבועיים - לבקשת עבאס • הקואליציה משכה את ההצבעה על חוק יסוד הממשלה, לאחר שיו"ר הכנסת לוי הודיע: ח"כ בליאק לא יוכל להגיע להצביע בכנסת בשל היותו חולה קורונה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
أحمد الطيبي وبينيامين نتنياهو
צילום: ביבי או טיבי

מהומה מאחורי הקלעים במליאה: הליכוד והחרדים סגרו היום (רביעי) עם הרשימה המשותפת התייצבות מלאה של האופוזיציה בהצבעה על ועדת חקירה למחדלי המשטרה בחברה הערבית. המשותפת התחייבה להתגייס להצבעה על חוק הדיינים. בעת ההצבעה חבר הכנסת ישראל אייכלר נעדר. חבר הכנסת אחמד טיבי זעם: "גם אנחנו יודעים לעשות תרגילים".

עודה, לוין ונתניהו, צילום: ערוץ הכנסת

מוקדם יותר יו"ר הכנסת מיקי לוי הודיע כי חבר הכנסת ולדימיר בליאק לא יוכל להגיע להצביע בכנסת בשל היותו חולה קורונה - הקואליציה משכה את ההצבעה על תיקון חוק יסוד הממשלה. התיקון מעגן את הסדר הרוטציה בין בנט ללפיד. בשל היעדרו של בליאק לא יהיה לממשלה את הרוב הדרוש של 61 תומכים. במשרד הבריאות סירבו בתוקף לאפשר את הההחרגה בטענה כי מדובר בעבירה פלילית.

הקואליציה דחתה את ההצבעה על חוק הקנאביס בשבועיים - עקב בקשתו של מנסור עבאס, לבחון את הנושא. במהלך הדיון במליאה אמר עבאס: "אנחנו רוצים לבחון את ההשלכות של החוק על החברה עצמה. אנחנו נגד שימוש בקנביס אבל מתוך השותפות בממשלה נדון בנושא". הח"כים בליכוד צעקו לעברו בתגובה: "מנסור, אתה ראש הממשלה האמיתי. כל הכבוד לך".

החוק קובע אי-הפללה על שימוש עצמי בקנאביס במקום פרטי. ההתנגדות של רע"ם היא כי זה "עניין  דתי". חוק הקנאביס היה חלק מההסכם הקואליציוני עם תקווה חדשה.

רע"ם לבשו את החליפה של האיומים | הזווית

כמו כן, מליאת הכנסת דחתה את הצעת חוק פסקת ההתגברות שיזם חבר הכנסת משה גפני ברוב של 62 מתנגדים מול 50 תומכים. גם חברי הכנסת של סיעות ימינה ותקווה חדשה הצביעו נגד החוק, למרות שבעבר תמכו בפסקת ההתגברות.

בחודש נובמבר שנה שעברה שר המשפטים דאז אבי ניסנקורן הציג את מסקנות הצוות הבין-משרדי לגיבוש הרפורמה בקנאביס ואמר: "אנחנו הולכים לכיוון של ליגליזציה. הגיעה העת להתקדם בצורה אחראית שתשמר את האיזון בין ההיבט הבריאותי והזכות של אדם להשתמש בקנאביס לבין הליברליזם וההיבט החברתי". השר הוסיף כי לצד זאת תקודם מדיניות של אי-הפללה.

מהמלצות הצוות עולה שהגיל החוקי לצריכה בישראל יהיה 21, ויהיו חנויות מורשות שימכרו קנאביס לשימוש ביתי בלבד בשלב הראשון. ההחזקה תהיה חוקית בכמות של עד 15 גרם, ולא פלילית עד 50 גרם. מסקנות הוועדה צריכות לעבור הליך של חקיקה לפני שייכנסו לתוקף. שר המשפטים הבטיח כי תוך תשעה חודשים יצליחו להעביר את החקיקה - כפוף למצב הפוליטי.

 

הפופולריים