קואליציה במשבר: בנט ולפיד מגבשים חבילת הטבות לרע"ם

בנט ולפיד מגבשים חבילת הטבות לרע"ם
לאחר המחאה של עבאס: הממשלה תיענה למספר דרישות של המפלגה • אחת מהדרישות שאושרה הערב בממשלה - העברת סמכויות מנהלת הבדואים למשרד הרווחה • ח"כ וליד טאהא: הגענו להסכמות, החלטות הנוגעות לחברה הערבית בדרך • גורם במפלגה: לא נאפשר לקואליציה לנהל מו"מ עם הרשימה המשותפת, שיחליש את כוחנו בכנסת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רעם רעמ רע"ם רע"מ טהא גנאיים מנצור ווליד
צילום: צילום: פלאש90

המרד של רע"ם: ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד מגבשים חבילת הטבות לרע"ם כדי לפייס את המפלגה ואת ראשה מנסור עבאס, לאחר שהכריזו כי לא ישתפו פעולה עם הקואליציה, כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. המגעים עם רע"ם נוהלו היום בידי מזכיר הממשלה שלום שלמה ולדברי בכיר בקואליציה כבר הוחלט להיענות לדרישותיהם בשלושה נושאים. 

ההטבה הראשונה שכבר אושרה בממשלה היא העברת סמכויות מנהלת הבדואים למשרד הרווחה. דרישות נוספות אליהם בנט ולפיד ייענו הן הקמת צוות בלשכת רה"מ לטיפול פרטני בהריסת מבנים, והרחבת נציגות רע"ם בוועדות הכנסת. 

בשולי הדברים, מנהלת הבדואים שעל העברת סמכויותיה למשרד הרווחה נלחמה רע"ם, הודיעה הערב על ביטול צווי הריסה לשישה בתים בכפר זיאדנא שבנגב, לקראת הליך הסדרה באזור. 

אחרי שמוקדם יותר היום אמר חבר הכנסת וליד טאהא כי מפלגתו תנקוט בצעדים נגד הקואליציה, הערב שחרר הודעה בנימה מפוייסת. "בתום יום גדוש מגעים, וכשותפים לקואליציה, הגענו להסכמות בנוגע ליישום מיידי של שורת החלטות מההסכם הקואלציוני של רע"ם, בנוסף להחלטות אחרות שקשורות לחברה הערבית", כתב טאהא וחתם בהבטחה: "בימים הקרובים נהיה עדים להחלטות משמעותיות בסוגיות רבות הקשורות לחברה הערבית".

גורם במפלגה אמר הבוקר כי "לא נאפשר לקואליציה לנהל משא ומתן עם הרשימה משותפת שיחליש את כוחנו בכנסת". המפלגה דורשת מהממשלה כי תתחיל לקדם באופן מיידי את הנושאים שהובטחו לה בהסכם הקואליציוני, ואף תתחייב ללוח זמנים ברור לכך.

בליכוד אמרו בתגובה כי "כדי לשרוד כראש ממשלה עם שישה מנדטים בנט נכנע שוב לדרישת מנסור עבאס ומכר את הנגב לידיו. מעניין מה עוד הוא יסכים שיסחטו ממנו כדי שיוכל להישאר בשלטון".

בימים האחרונים התנהל משא ומתן בין הקואליציה לרשימה המשותפת סביב סיוע בהצבעה על התקציב. אתמול אמר בכיר ברשימה כי הקואליציה תצטרך להתאמץ מאוד כדי לשכנע את חברי המשותפת לשיתוף פעולה בהצבעה על התקציב, שדורשת 61 קולות. לדברי אותו גורם, בימים האחרונים, פנו לרשימה המשותפת נציגים של כל חברות הקואליציה וביקשו את תמיכתם בחוקים שונים שהממשלה מבקשת להעביר.

בתוך כך, חבר הכנסת מאזן גנאים מרע"ם אמר היום בריאיון לרדיו "מכאן" כי כל החלטה של ממשלת ישראל לתקוף את הפלסטינים, תוביל ליציאתה של המפלגה מהקואליציה. בראיון לנאדר אבו-תאמר, הוסיף גנאים כי "עזה, לבנון והמקומות הקדושים למוסלמים ולנוצרים הם קווים אדומים". 

בנוגע לחוק האזרחות אמר גנאים: "מדובר בחוק גזעני מהמעלה הראשונה, אין בו צל של אנושיות והוא אחראי לדיכויים של כ-20 אלף משפחות פלסטיניות". בשבוע שעבר נפל חוק האזרחות במליאת הכנסת לאחר דיון דרמטי של כשש שעות. 

הפופולריים