הרצוג: "צריך לעצור את הפחד, מנהיגים חייבים לנהוג באחריות"

הרצוג: על מנהיג לנהוג באחריות ולהיזהר בדבריו

בבית הנשיא נערך טקס חילופי נשיאים, לראשונה בתולדות המדינה • הרצוג ייכנס לבית הנשיא בירושלים לאחר תשעה באב • הנשיא ה-10, ראובן ריבלין, סיים את תפקידו אחרי שבע שנות כהונה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ריבלין והרצוג
צילום: חיים צח לע"מ

אחרי שיצחק הרצוג הושבע היום (רביעי) לנשיא המדינה ה-11 בכנסת, טקס חילופי נשיאים נערך הערב בבית הנשיא בירושלים, לראשונה בתולדות המדינה. הנשיא היוצא ראובן ריבלין העניק לנשיא הרצוג את נס נשיא המדינה ואמר: "דווקא בתקופה הזאת, שבה נדמה כאילו הכל הפך פוליטי והממלכתיות יצאה מהאופנה, אין משימה דחופה יותר מאשר לאחוז באותם הסמלים, ההסכמות והרגעים שמצוים בלב הישראליות - אלה שבזכותם עולה בידינו לספר את הסיפור שלנו". ריבלין עוזב את משכן הנשיא, שהיה ביתו בשבע השנים האחרונות.

בטקס השבעתו לתפקיד אמר הרצוג בנאומו כי יהיה נשיא של כולם: "בימים כתיקונם זו משימה הנשמעת כמעט נאיבית, אך הימים האלה לצערי אינם ימים כתיקונם. אלה הם ימים בהם הממלכתיות ניגפת בפני הקיטוב". הרצוג המשיך והתייחס למשבר הפוליטי בו הייתה ישראל שרויה בשנתיים האחרונות: "אלה היו ימים לא פשוטים, המגיעים לאחר שנתיים וחצי של מערכות בחירות סוערות שרדפו זו את זו, משבר פוליטי שלא היה כמותו במדינת ישראל", אמר. "צריך לעצור את הפחד, כל מנהיג ציבור חייב לנהוג באחריות ולהיזהר בדבריו".

הרצוג התחייב כי ייצא למסע לאיחוי השברים והשסעים בחברה הישראלית, "מסע שמטרתו למצוא את המאחד בתוך ההבדלים, את המאחה בין הקרעים". בהמשך אמר הרצוג כי "כמדינה יהודית ודמוקרטית, עלינו לעשות הכל למען השתלבותם של המיעוטים החיים בתוכנו".

"לוח השנה קורא לנו לעצור, שהרי ימים אלה הם ימי בין המצרים", הזכיר הרצוג. "ימים בהם אנו מצווים לזכור ששנאת חינם היא שהביאה לחורבנם של הבית הראשון והבית השני. אותה שנאת חינם, אותם פלגנות וקיטוב, אשר גובים מאיתנו מחירים כבדים מאוד - גם היום, בכל יום".


החיבוק של הרצוג וריבלין | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לדבריו, הוא מתחייב "לסייע לממשלת ישראל - לכל ממשלה - בהגנה על צדקתה של ישראל בעולם ועל זכותה להגן על עצמה, ולהיאבק באנטישמיות ובשנאת ישראל, ובהשגת השלום המיוחל עם שכנינו". הוא אמר כי גם יעמוד לצד חיילי צה"ל ומפקדיו, גם בזירה המשפטית הבין-לאומית, ומול האיומים האסטרטגיים כנגד ישראל, בהם תוכנית הגרעין האיראנית. הנשיא הנכנס הודה לחברי הכנסת על האמון שהביעו בו, "אמון שחצה מחנות וסיעות והראה לו שהאפשרות לתקווה, לאחדות ולהסכמה, קיימת גם בבית הזה".

לפני הגעתו של הרצוג לכנסת, הפגינו כמה עשרות בני אדם מחוץ למשכן במחאה על מינוי דוברו לשעבר של נתניהו, נאור יחיא, לדוברו. המוחים וכלי ההגברה שלהם הורחקו מהמקום.


צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ריבלין: "עלינו להבטיח שהמדינה תגבר על השבטיות"

נשיא המדינה היוצא ראובן ריבלין אמר בפתח נאום הפרידה שלו מהתפקיד כי שבע שנותיו בנשיאות התאפיינו במפגש עם הרוב הדומם של החברה הישראלית "מכול השבטים וקשת הדעות". לדבריו, "בתום שבע שנים, אני יכול לומר לכם נבחרי הציבור ומשרתיו, בוודאות - יש חברה ישראלית אחת, ורובה ככולה רוצה ומחויבת להפוך את חזון השותפות בתוכנו - למציאות".

ריבלין הוסיף: "במשך שבע שנים, פעלתי בכל כוחי לחיזוק השותפות הזאת. השבטים השונים בחברה הישראלית נמצאים כאן כדי להישאר, עלינו להבטיח שבמתח הטבעי בין הממלכה לשבטיות, תהיה זו הממלכה, המדינה שתגבר תמיד על האוטונומיה התרבותית ועל השבטיות הקהילתית". עוד אמר ריבלין כי "השאלה היא מה כל אחד ואחת מאיתנו מוכן וחייב לעשות כדי להבטיח זאת".

בהמשך בירך הנשיא היוצא את הרצוג: "אני מפקיד בידיך הטובות את העם היקר הזה. מי ייתן ותהיה לו לרועה באהבה, בבינה ובדעת". בגרון חנוק הוא חתם את דבריו: "אזרחיות ואזרחי ישראל, אתם הנשמה היתירה של מדינת ישראל. תודה לכם על הזכות שנתתם בידי, לשרת אתכם כנשיא העשירי של מדינת ישראל. עכשיו אני חוזר להיות אבא וסבא רק שלכם, בגאווה אדירה", פנה לבני משפחתו שנכחו באולם המליאה.

האזינו למכתבו של הנשיא היוצא ריבלין להרצוג

"טקס השבעת נשיא המדינה הוא יום חג נדיר בימיה של כנסת", אמר יושב ראש הכנסת, ח"כ מיקי לוי, בפתח טקס ההשבעה במליאה. "אנחנו עוצרים ליום אחד את המחלוקות, הוויכוחים, הפילוג והשסעים שמלווים את הבית הזה, ומשביעים את האיש שיעמוד בראש המדינה ומסמל יותר מכל את האחדות בעם ואת כלל חלקי העם". לדבריו, "ממש כפי שהכהן הגדול תפקד כשליח העם כולו בשמשו בקודש, נשיא המדינה צריך לראות עצמו כמי שעוטה על גופו כל העת את בגד 'חושן המשפט', בו שובצו 12 אבנים כנגד 12 שבטי ישראל".

בהשבעה ובטקסים בכנסת נכחו ילדיהם של יצחק ומיכל הרצוג - נועם, מתן ורועי. בנוסף, שני אחיו יואל ומיכאל, ואחותו רונית, ובני משפחה נוספים. בקהל ישבה גם אלמנתו של בכיר חיל האוויר, תת אלוף ארלוזור לב, שנהרג במלחמת יום הכיפורים ומקום קבורתו בסיני לא נודע. לב נחשב לנעדר צה"ל הבכיר ביותר במלחמות ישראל. מיכל הרצוג היא בת דודה קרובה של משפחת לב מצד אביה.

בסיוע שב"כ – ריבלין הסתובב בישראל כשהוא מחופש לאדם אחר

הנשיא הרצוג ורעייתו מיכל מתכננים להיכנס באופן מעשי לבית הנשיא רק לאחר צום ט' באב. שמלתה של הגברת הרצוג בטקס ההשבעה עוצבה על ידי המעצבת הישראלית טובל'ה חסין, בהשראת צבעי דגל ישראל.

הפופולריים