לקראת סיום התפקיד: פסלו של ריבלין הוצב בשדרת פסלי הנשיאים

לקראת פרידה: כך נראה פסלו של הנשיא ריבלין

בלוחית המוטבעת על עמוד השיש שעליו ניצב הפסל נכתב: "מעל הכול למדתי להקשיב. למדתי לכבד את אמונתו של האחר, ולמדתי להכיר בכאבו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פסל ריבלין ופרס בית הנשיא 7.5.21
צילום: קרדיט צילום: חיים צח / לע"מ

פסלו של נשיא המדינה העשירי ראובן ריבלין הוצב היום (שני) בשדרת הנשיאים שבגינת בית הנשיא עם סיום כהונתו הצפוי השבוע. הפסל, יצירתה של האמנית סיגלית לנדאו, עשוי ברונזה ונוצר באמצעות תבנית שעווה שלתוכה נוצקה המתכת.

צילום: חיים צח, לע"מ

בלוחית המוטבעת על עמוד השיש שעליו ניצב הפסל, נכתב ציטוט מדברי הנשיא: "בבית אבא ואמא נשמתי את הרוח האנושית. ינקתי את המסורת היהודית, את ההדר והתגר הז'בוטינסקאי, אך מעל הכל למדתי להקשיב. למדתי לכבד את אמונתו של האחר, ולמדתי להכיר בכאבו. בבית למדתי שבלי היכולת להקשיב - נמנעת היכולת ללמוד, ובלי היכולת ללמוד - נמנעת האפשרות לתקן."

הנשיא הודה לסיגלית על היצירה ואמר: "סיגלית לנדאו היא אמנית מיוחדת במינה, בעלת שם עולמי. נחמה תיארה באוזניי לפרטים את עבודותיה, למשל את מיצג האבטיחים בים המלח, או את שמלת הכלה, אף היא עשויה מלח, שהוצגה במגדל דוד. אני יכול רק להתגאות שזכיתי שפרצופי עוצב ונבנה בידיה. תודה לך סיגלית שהיית כה עדינה, אדיבה ומלאת הומור בתהליך היצירה."

"ללכוד אישיות של אדם"

מדבריה של סיגלית לנדאו: "במהלך השנה האחרונה שמחתי להיות פסלת שהיא כמו בעלת מלאכה אשר מקבלת הזמנה רשמית - ללכוד בחומר את אישיותו של אדם. להנציח את תווי הפנים של כבוד הנשיא ראובן ריבלין, דיוקן שמטרתו הצבה ממלכתית."

עוד סיפרה לנדאו על תהליך היצירה כי "בראשית הדרך ערכנו מפגש בבית הנשיא בו רשמתי וצילמתי עם שותפי, יותם פרום, את פניו וכתפיו של הנשיא מהרבה נקודות מבט וזווית. לאחר מכן, מצוידת ברישומים ובצילומים שהדפסנו, כהרגלי, פניתי לשולחן הריתוך. שם אני מתחילה את כל הפסלים שלי. בעזרת תבנית ראשונה עברתי לפסל את הדיוקן ביתר פירוט בשעווה ואחרי לא מעט זמן עבודה - עלינו לירושלים כדי לבחון את התוצאה בהקשר של הגן. נהניתי להכיר מקרוב את הנשיא וצוותו. נהניתי מהתהליך המאתגר. אני פסלת אקספרסיבית ללא ניסיון רב בפיסול של דיוקנאות, אבל מבלי לוותר את השפה הפיסולית שלי יצרתי דיוקן שיש בו במשהו משמחת החיים ואישיותו הקורנת והמלבבת של כבוד הנשיא היוצא  ריבלין". 

ההפתעה של נשיא גרמניה

ביום חמישי הפתיע הנשיא הגרמני, פרנק-וולטר שטיינמאייר את ריבלין. במהלך ארוחת הערב החגיגית בבית הנשיא, העניק שטיינמאייר לריבלין את תעודת הדוקטורט המקורית של אביו, פרופסור יואל יוסף ריבלין, שאותה קיבל מאוניברסיטת פרנקפורט בשנת 1922. 

צילום: קובי גדעון, לע"מ 

הנשיא ריבלין אמר למקבילו: ״תמיד מרגש עבורי כנשיא מדינת ישראל, לקבל אותך כאן בירושלים, בירתנו הנצחית. הקשרים בין גרמניה לישראל תמיד יהיו מורכבים. קשרי כאב ותקווה, קשרי זיכרון, טרגדיה וידידות. ההיסטוריה הנוראה של השואה תהיה לנצח בליבנו ובראשנו. לעולם לא נשכח את חובתנו הקדושה לזכור ולעשות כל שביכולתנו כדי להבטיח שהעבר לא יחזור על עצמו".

נשיא גרמניה ענה: "רובי, זה השבוע האחרון שלך בתפקיד. אני בטוח שאתה מצפה לקצת יותר שליטה על מי שאתה מארח לארוחת ערב. שנינו יודעים שלא כל ארוחה ממלכתית היא אותו הדבר, וזו שאתה מארח היום מיוחדת במינה עבורי כנשיא גרמניה וכחבר. העולם סביבנו משתנה בקצב מהיר, וזה זמן של שינוי לשתי מדינתנו. נעשה את מיטב יכולתנו לשמר את החברות המיוחדת בין ישראל לגרמניה. גרמניה תמשיך תעמוד ליד ישראל וישראל תמשיך להיות חברה נהדרת לגרמניה".

הפופולריים