"חצים של ארס": מי אחראי להידרדרות השיח בכנסת?

"חצים ארסיים": מי אחראי להידרדרות השיח בכנסת?

נדמה שבמשכן שברו בימים האחרונים שיאים חדשים. קללות, צעקות ואמירות משפילות של נבחרי הציבור היו גם בעבר, אבל קשה לזכור ריכוז ארסי כזה בפרק זמן כל כך קצר. האם נחצו קווים אדומים? ואיך תשפיע תרבות הדיון על התנהלות הכנסת ה-24?
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מהומה בכנסת בעקבות הצבעת ח"כ אביר קארה, 01.07.21
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"מחבל", "ילדה טובה", ו-"צפונבונים" - הריקושטים הללו הם רק טעימה מהאמירות הארסיות שנזרקו לחלל הכנסת מאז הוקמה ממשלת בנט-לפיד לפני כשלושה שבועות. נראה שהח"כים רק עסוקים בלריב על הקולות של תומכי "הבייס" בקמפיין הבא, גם במחיר של שיח אלים. איך זה הגיע למצב הזה?

"יש חילופי דוברים, שנעשו בדרך שמעוררת אצלנו הרבה מאוד תסכול", מסביר הח"כ מהליכוד צחי הנגבי. "אלה שהגיעו לשלטון עדיין לא נוהגים, להערכתי, בממלכתיות הראויה", המשיך. לתפיסת יו"ר מרצ לשעבר, זהבה גלאון, האשם בהידרדרות הוא ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו. "קדנציה שלמה, כשנתניהו איבד את הבלמים והקווים האדומים, זה גם שחרר את השדים מהבקבוק. זה נתן לגיטימציה לקבוצה של חברי כנסת לשפוך רעל".

טרילילי טרללה: כשחברי הכנסת עסוקים בהטרלות במקום לעבוד

ח"כ מירב בן ארי מיש עתיד מדברת על הידרדרות בשיח לפסים אישיים. "לא ראיתי בכנסת הקודמת את החץ האישי הזה. רוב הזלזול מגיע מאנשים שיש להם קילומטראז' פה והם חושבים שהם יודעים הכל".

נושא המיזוגניה עלה גם הוא משיחות עם חברות כנסת, שמעידות על זלזול מצד חברי כנסת וניסיון להקטין אותן בתור נשים. כך בתחילת השבוע, בפתיחת הוועדה המסדרת בעניין חוק האזרחות, נוצר פיצוץ בין יו"ר הוועדה עידית סילמן לח"כ מיקי זוהר. האחרון איחר ושאל באיזה סעיף הוועדה דנה. סילמן ביקשה שקט, העירה לו על האיחור ואמרה כי עליו לשאול את מי שיושב לצדו. בתגובה תקף זוהר: "למה מי את? תעני כמו ילדה טובה". מאוחר יותר התנצל זוהר בפני סילמן: "אני מתנצל אם נפגעת. הדברים נאמרו בלהט האירועים".

האם השיח האלים בכנסת ה-24 יכול להידרדר לאלימות פיזית, או שהיצרים יתקררו עם הזמן? "אני לא חושב שיהיו תקדימים חריגים, אבל זאת כן תהיה כנסת סוערת", מעריך ח"כ הנגבי.  

הפופולריים