בין מהפך למהפך: חנן קריסטל פורש לגמלאות אחרי 44 שנה

בין מהפך למהפך: חנן קריסטל פורש אחרי 44 שנה

העיתונאי הוותיק פורש בגיל 78 ומזהיר: "בכנסת מתחוללת מלחמה קרה פרלמנטרית לילה-לילה שעלולה להוביל למלחמה חמה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חנן קריסטל
צילום: תאגיד השידור

חנן קריסטל, הפרשן הפוליטי של כאן רשת ב, יוצא לגמלאות בגיל 78 - 44 שנה אחרי שייסד את התפקיד עם חילופי השלטון ב-1977. בריאיון לתוכנית "קלמן וליברמן" הבוקר (שלישי) בכאן רשת ב, סיכם קריסטל: "אבות האומה האמריקנים צדקו לפני 250 שנה - שלטון צריך להיות מוגבל. מפא"י נפלה אחרי 44 שנות שלטון, עם שחיתויות של עופר וידלין, ונתניהו נפל אחרי 12 שנים של שלטון ממושך, עם לכאורה כתבי אישום".

רגע שיא בקריירה? "ביחד עם אילן כפיר, בעיתון חדשות ב-1986, הייתה התחזית הגדולה שבעוד עשר שנים נתניהו ייבחר לראשות הממשלה וברק לראשות העבודה". העיתונאי הוותיק סיפר: "הכרתי אישית את כל ראשי הממשלה משמיר עד נתניהו. את נתניהו, שאני מעריך, אני רוצה לזכור עד 2017, אז הוא היה מהגדולים ביותר".

לדבריו, "מה שקיבלנו לאחרונה זה שופרות, אבל לפחות אנחנו יודעים מיהם. מה שמפריע לי זה שעיתונאים רציניים הופכים להיות תועמלנים - ומוזילים את מעמד הפרשן. פעם זה לא היה כמו שהיום".

"ליוויתי את כל המהפכים הפוליטיים, מ-1977 עד היום", אמר קריסטל בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב. "אני לא מכיר מצב ששלטון מפסיד לא מקבל מהרגע הראשון את הלגיטימיות של השלטון הנבחר, שקיבל 61 מנדטים. בכנסת מתחוללת מלחמה קרה פרלמנטרית, לגיטימית, לילה-לילה, הצבעה-הצבעה. יש חשש שזה יוביל למלחמה חמה פרלמנטרית בכנסת שתקרין על הציבור, כמו בפרלמנט בדרום-קוריאה או בטייוואן".

קריסטל סבור כי הבעיה היום היא ש"אין הסכמה על כללי משחק". לדבריו, "ההצבעה לגופו של אדם ולא לגופו של חוק מחזירה אותי לאמירה של לנין - 'כמה שרע יותר למדינה, טוב יותר לנו, הקומוניסטים'. שם המשחק הוא אידאולוגיה בולשיביקית של פוליטיקה של שלטון".

הפופולריים