שקד הבהירה לעבאס: נחושה להביא להצבעה ביום רביעי את חוק האזרחות

שקד לעבאס: נחושה להביא להצבעה את חוק האזרחות

שרת הפנים הסכימה למספר הקלות הומניטריות • מועצת השורא של רע"ם תתכנס לקבל החלטה • השר פריג': "פוסל את חוק האזרחות אפילו במחיר ויתור על תפקיד שר" • ח"כ גפני: בנט ושקד הם אלה שלא רוצים שהחרדים יהיו בקואליציה • ח"כ רוזין הודיעה שהיא מתנגדת לחוק • ביקורת בליכוד על יוסי דגן • בנט מינה את שלום שלמה לתפקיד מזכיר הממשלה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איילת שקד ומנסור עבאס
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90,

משבר חוק האזרחות | שרת הפנים איילת שקד הבהירה למנסור עבאס שהיא נחושה להביא להצבעה ביום רביעי את חוק האזרחות כלשונו - אך הסכימה למספר הקלות הומניטריות, כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. מועצת השורא של רע"ם תתכנס בימים הקרובים כדי לקבל החלטה.

 

מלבד התנגדות מפלגת רע"ם לחוק, גם השר לשיתוף פעולה אזורי, עיסאווי פריג' ממרצ, אמר היום בריאיון לרדיו "מכאן": "אני פוסל אותו אפילו במחיר של ויתור על תפקיד שר". לדבריו, החוק הוא גזעני, והוא ידאג להכניס לו חבילת הקלות למשפחות שסובלות ממנו במשך שנים רבות - כדי "לנטרל אותו". הוא הוסיף כי השינוי יהיה הדרגתי עד ביטולו הסופי של החוק.

גורמים בכירים בקואליציה סוברים כי יש לנקוט גישה חריפה וקשוחה בהרבה כלפי רע"ם ולהטיל עליה ועל שאר מפלגות הקואליציה משמעת קואליציונית בהצבעה על חוק מניעת איחוד משפחות. לדברי הגורמים, לא ייתכן שכבר בתחילת הקדנציה יתחילו לנהל משא ומתן בתוך הקואליציה על הצבעות בכנסת, ויידרשו להעניק הטבות מיוחדות מחוץ להסכם הקואליציוני כדי שרע"ם תצביע עם הקואליציה. התנהלות שכזו עשויה להשליך גם על המשך הקדנציה ולייצר מצב שבכל הצבעה מאתגרת יתנהל מו"מ נפרד, דבר שיקשה עוד יותר על יציבות הקואליציה.

יו"ר יהדות התורה, חבר הכנסת משה גפני, אמר הערב לקרן אוזן וזאב קם כי לא לפיד וליברמן הם אלו שמנעו את כניסת החרדים לממשלה, אלא בנט ושקד באופן אישי. בריאיון לכאן רשת ב הוסיף גפני כי "בנט ושקד יותר שונאים את החרדים מאשר את נתניהו".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ גפני

חברת הכנסת ממרצ מיכל רוזין הצטרפה לפריג' ומוסי רז ואמרה בתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב שהיא מתנגדת לחוק האזרחות. בריאיון לקרן אוזן וזאב קם אמרה רוזין: "ידענו שנאכל הרבה צפרדעים, אבל זה נוגע לכל הצדדים".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ רוזין

בתוך כך, סדר היום של ישיבת הממשלה הקרובה צפוי לכלול את אישור הרחבת החוק הנורווגי ואת אישור החוק שיאפשר את פיצול הליכוד. בנוסף, דווח היום כי תאושר הארכת המועד האחרון לאישור התקציב וגם מינויו של פרקליט המדינה עמית איסמן יעלה על שולחן הממשלה.

בד בבד, יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה יריב לוין הגיש הבוקר את הצעת חוק יסוד: החקיקה. הצעת החוק המוצעת מבקשת לעגן את סמכותה של הכנסת לקבוע חוקי יסוד, להגביל את יכולת בית המשפט להתערב בחקיקה רק למקרי קיצון וקובעת פסקת התגברות על פסיקות בית המשפט העליון באמצעות 61 חברי כנסת. 

ביקורת בליכוד על יוסי דגן

ביקורת בליכוד על ראש המועצה האזורית שומרון וחבר הליכוד יוסי דגן, ועל מה שנתפס כשיתוף פעולה שלו עם אנשי בנט וסער. בישיבה של חברי מזכירות הליכוד הנערכת כעת הושמעה ביקורת גם על העסקת יועצים לנתניהו על חשבון הליכוד, ועל האופן בו נבחרו לתפקידיהם.

דגן מצדו אמר בישיבה כי "יש לנו הרבה מה לתקן, למשל אווירת השנאה שפושה במחננו, היא קילקלה למחנה הלאומי".

בנט מינה את שלום שלמה לתפקיד מזכיר הממשלה

ראש הממשלה נפתלי בנט מינה את שלום שלמה לתפקיד מזכיר הממשלה. שלמה, בן 44, בעל תואר ראשון במשפטים, שימש בעבר בתפקידים שונים בשירות הציבורי ובמגזר הפרטי. מינויו יובא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב.

השתתפו בהכנת הידיעה: סולימאן מסוודה, זאב קם, ערן זינגר, מיכאל שמש, גילי כהן ויערה שפירא

הפופולריים