"מחבלים חצופים": מהומה בדיון על אפרטהייד בכנסת

"מחבלים חצופים": מהומה בכנס אפרטהייד בכנסת

ח"כ בן גביר התפרץ בלי הפסקה לדבריו של עומאר שאקיר, פעיל בארגון יומן רייטס ווטש. חמישה חברי כנסת ממפלגות הקואליציה פנו ליו"ר הכנסת נגד הכינוס שארגן ח"כ מוסי רז ממרצ - וכינו אותו "שימוש ציני בבית המחוקקים" • ח"כ רז לכאן רשת ב: "השמאל ויתר הרבה לצורך הקמת הקואליציה, אבל לא ויתרנו על זכותנו להביע את דעתנו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בן גביר ותומא סלימן מתעמתים
צילום:

חבר הכנסת מוסי רז ממרצ וחברת הכנסת עאידה תומא סלימאן כינסו היום (שלישי) דיון תחת הכותרת "בין כיבוש לאפרטהייד" בישראל. כבר בתחילת הדיון התפתחה מהומה כאשר חבר הכנסת איתמר בן גביר התפרץ לדבריו של עומר שאקיר, פעיל זכויות אדם בארגון יומן רייטס ווטש, שנשא דברים בווידאו. במהלך המהומה קרא חבר הכנסת עופר כסיף לעבר בן גביר: "סתום את הפה חתיכה חרא". בן גביר החזיר - "אתם חבורה של מחבלים וחצופים".

בתוך כך, חמישה חברי כנסת מחמש מפלגות שונות בקואליציה מתחו ביקורת על הכינוס. יוזמי המכתב הם חברי הכנסת מירב בן ארי מיש עתיד וצביקה האוזר מתקווה חדשה ואליהם הצטרפו יו"ר הקואליציה עידית סילמן מימינה, יבגני סובה מישראל ביתנו ומיכאל ביטון מכחול לבן.

פניית חברי הכנסת ליו"ר הכנסת מיקי לוי

החמישה פנו במכתב ליו"ר הכנסת, מיקי לוי ובו כתבו כי חופש הביטוי הוא נשמת אפה של הכנסת, אך אסור לשתוק כאשר עושים שימוש ציני בבית המחוקקים ובמה לפעולה שכל מטרתה שלילת קיומה של ישראל מדינה יהודית דמוקרטית והוצאת דיבתה בקרב אומות העולם.

האזינו לריאיון עם מוסי רז בכאן רשת ב

חבר הכנסת רז אמר לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי כנסים מהסוג הזה רק מחזקים את הקואליציה: "אני לא חושב שמישהו בקואליציה לא ידע שיש בה מי שמתנגדים לכיבוש. אנחנו יודעים שיש בינינו שונות. אני תומך בממשלה, מחזק אותה ועושה הכול להצלחתה תוך כדי זה שלא נשללה ממני הזכות להביע את דעתי ולהיאבק על הערכים שבוחרי מרצ שלחו אותנו לכנסת להיאבק עליהם". 

רז הוסיף כי מדובר בקואליציה של אנשים שונים עם דעות שונות. "השמאל ויתר הרבה לצורך הקמת הקואליציה הזו והוא מחוייב להצלחתה, אבל לא ויתרנו על זכותנו להביע את דעתנו. אני לא נוהג לבקש מיו"ר מפלגתי אישור לקיים כנסים". 

הפופולריים